Dominique Strauss-Kahn přijíždí k soudu. (1. července 2011)

Dominique Strauss-Kahn přijíždí k soudu. (1. července 2011) | foto: AP

Vrátí se Strauss-Kahn do francouzské politiky jako hrabě Monte Cristo?

  • 63
Páteční překvapivé propuštění Dominiqua Strauss-Kahna z domácího vězení vyvolalo řadu spekulací, zda by se někdejší šéf MMF a přední francouzský politik mohl nakonec přeci jen ještě zapojit do prezidentských voleb. On sám mlčí, zato jeho spojenci a média čile debatují o jeho šancích.

A to navzdory faktu, že obvinění proti Strauss-Kahnovi zatím americká prokuratura nestáhla a nevrátila mu ani pas. Dostal zpět ale kauci a může se po USA volně pohybovat. To vše díky tomu, že prokurátoři začali pochybovat o důvěryhodnosti pokojské, která ho v květnu obvinila ze znásilnění.

Zvrat v případu

Newyorský soud Strauss-Kahna propustil z domácího vězení na čestné slovo, protože prokurátoři pochybují o věrohodnosti pokojské, která ho obvinila ze znásilnění. Měnila prý výpověď a lhala. Změnila i své tvrzení v tom, co se stalo po incidentu. Kromě toho prý telefonovala s usvědčeným zločincem a mluvila o možnosti, jak vydělat na tom, když někoho obviní ze sexuálního napadení. Muž odsouzený za držení téměř 200 kilogramů marihuany přitom patřil mezi skupinu lidí, kteří v uplynulých dvou letech vkládali na její účet peníze v hotovosti, dohromady 100 tisíc dolarů. Advokát pokojské ale trvá na tom, že žena byla znásilněna (více o zvratu v případu zde).

Aféra přinutila Strauss-Kahna odstoupit z místa výkonného ředitele MMF a zničila jeho šance stát se příští rok francouzským prezidentem. I když kandidaturu neohlásil, byla považována za jistou a Straussu-Kahnovi se přičítaly velké šance porazit dosavadního prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Nynější obrat v aféře vzbudil na francouzské politické scéně, a zvlášť mezi socialisty pozdvižení. Zda by ale dvaašedesátiletý politik mohl příští rok do prezidentských voleb skutečně ještě zasáhnout, je velkou neznámou.

Le Figaro: Bude trestat jako Monte Cristo

Někteří socialisté v to doufají. "Pokud bude očištěn, vyzvu Socialistickou stranu, aby zastavila prezidentské primárky," hlásila socialistická politička Michele Sabbanová ještě před propuštěním Strauss-Kahna. Reagovala na informace listu The New York Times, že případ je kvůli lhaní pokojské blízko kolapsu.

Další socialista Jean-Marie Le Guen nepochyboval o tom, zda by se Strauss-Kahn mohl do kampaně zapojit. "Ano, bude přítomen prezidentské kampani," pronesl. 

Editor francouzského listu Le Figaro Philippe Goulliaud po soudním přelíčení dokonce prohlásil, že Strauss-Kahn se vrátí do Francie a jako hrabě Monte Cristo potrestá ty, kteří jsou zodpovědní za to, jak "byl vláčen bahnem".

Strauss-Kahn je poškozené zboží, míní britský novinář

Existují ale i střízlivější názory na to, co bude s další politickou kariérou Strauss-Kahna. Pokud ho tedy vůbec americká justice zprostí obvinění ze znásilnění. Protože v případě, že by ho naopak usvědčila, mohl by do vězení až na 25 let.

"Je to velký test toho, jak se Francie změnila. Kdysi by vám pravděpodobně prošlo cokoliv týkající se ložnice a pořád byste mohl být zvolen prezidentem," zamyslel se reportér listu The Times Charles Bremmer, který o francouzské politice píše už třicet let.

Konspirace

Poslední vývoj událostí v případu světového finančníka přinesl i oživení konspiračních teorií, kterých je hned několik. Jedna viní ze spiknutí po penězích lačnící pokojskou, druhá podezřívá prezidenta Sarkozyho a jeho touhu zbavit se možného silného rivala ve volbách a třetí obviňuje finančníky, kteří nesouhlasí s tím, jak MMF řešil pod taktovkou Strauss-Kahna ekonomickou krizi.

Zdroj: The Times

Teď by ale podle něj Francouzi tak benevolentní být nemuseli. "Dominique Strauss-Kahn je velmi poškozené zboží - přinejmenším v tuto chvíli. Byl velmi zesměšněn a to je jedna z nejhorších věcí, které se vám ve Francii mohou stát," míní. Zároveň ale upozornil, že na jakékoliv závěry je ještě příliš brzy.

Odpustili by mu jeho bohatství?

List The Financial Times také nedává jednoduchou odpověď. Mnoho lidí je sice znechuceno Strauss-Kahnovým prostopášným soukromým životem, to by ovšem mohly zastínit jejich sympatie pro muže, který přišel o práci, reputaci a politické vyhlídky kvůli chybě v justici, píše deník na svém webu.

Otázkou dle něj také zůstává, zda by levicoví voliči, když už by zapomněli na sexuální hříchy politika, odpustili Strauss-Kahnovi také snímky jeho obrovského bohatství, které se dostaly na veřejnost při propírání případu v médiích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video