Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrátí se do kosmetických laboratoří zvířata?

  1:00aktualizováno  1:00
Loni na podzim prosadila lidovecká poslankyně Parkanová striktní zákaz jakýchkoliv pokusů na zvířatech pro kosmetické účely. Ale to se brzy může změnit a Česká republika se možná opět zařadí mezi země, které dovolují testovat na zvířatech přísady do kosmetických přípravků.
myš - (c) profimedia.cz/corbis

myš - (c) profimedia.cz/corbis - Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová poslala do parlamentu návrh zákona, který umožňuje kosmetickým firmám pokusy na zvířatech. Ty byly dosud v Česku přísně zakázány. | foto: Profimedia.cz

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) totiž v minulých dnech předložila sněmovně novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která striktní zákaz testů na zvířatech zmírňuje. To se nelíbí Parkanové ani ochráncům zvířat.

"Všimla jsem si toho náhodou a hned při prvním čtení návrhu zákona jsem na to upozornila. Ale ministryně jen poděkovala a řekla, že se připomínkou bude zabývat. Podle mě nevěděla, oč jde," míní Parkanová.

Nevěděli to ani ostatní poslanci. "Nevšiml jsem si toho," přiznal například Jozef Kubinyi (ČSSD). Ředitelka Nadace na ochranu zvířat Romana Šonková nechce věřit, že by se změna dostala do návrhu zákona bez vědomí ministryně.

"Určitě zafungovala kosmetická lobby, která hledá prostor k podnikání. Stejně striktní zákazy jako u nás už totiž platí v Británii, Německu a Nizozemsku. Do šesti let by měly platit v celé Evropské unii. Tak proč se my máme vracet zpátky?" ptá se.

Se zrušením striktního zákazu testů na zvířatech nesouhlasí ani mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben a předseda Ústřední komise pro ochranu zvířat ministerstva zemědělství Richard Sovják.

"Naše komise se má k podobným změnám zákonů vyjadřovat. Ale tento návrh s námi nikdo neprojednal a my s ním nesouhlasíme," řekl Sovják. Ministryni Miladu Emmerovou reakce překvapily. Materiál sice ve sněmovně předkládala ona, ale připravoval ho hlavní hygienik Michael Vít.

"Dosud jsem s jeho materiály nikdy nenarazila," říká Emmerová. "Jsem ráda, že se ozvala poslankyně Vlasta Parkanová i další lidé. Jejich názory budu tlumočit. Nemám zájem znovu u nás zavádět pokusy na zvířatech. Není možné, aby nový zákon byl benevolentnější než původní. Musíme ho upravit," dodala.

Jednoduché to asi nebude. Hlavní hygienik Michael Vít totiž trvá na mírnější podobě zákona. "Musíme přijmout stejnou legislativu, která platí v Evropské unii," tvrdí Vít. S tím však nesouhlasí ochránci zvířat ani Vlasta Parkanová. "Udělám všechno pro to, aby takový návrh sněmovnou neprošel," slibuje poslankyně.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Najdete na iDNES.cz