Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah z metra se oběsil, dozorce nepochybil

  15:19aktualizováno  15:19
Vězeňská služba se nechystá potrestat dozorce za smrt Rusa, který se ve čtvrtek před polednem oběsil v cele pankrácké věznice. Alexandr Kručinin začátkem srpna ubodal v pražském metru policistu. Ve stanici Muzeum nejdříve hodil výbušninu do kolejiště a poté zabil policistu a vážně pobodal cestujícího.

"Útočník z metra se skutečně oběsil ve své cele," potvrdila iDNES policejní mluvčí Eva Miklíková. Další okolnosti sebevraždy se vyšetřují. "Vyšetřovatel už nařídil soudní pitvu," dodala Miklíková.

Ředitel pankrácké věznice Jaroslav Gruber upřesnil, že obviněný si upletl škrtidlo z prostěradla, zavěsil je na mříž v okně a oběsil se. V té době byl na cele sám. "Jeho spolubydlící se zrovna účastnil soudního líčení," upřesnil Gruber.

Když dozorce v jedenáct hodin celu kontroloval, byl obviněný cizinec v pořádku, o dvacet minut později ho pracovník Vězeňské služby našel mrtvého. "Za tři minuty potom u něj byli lékaři a hodinu se ho pokoušeli oživit. Marně," popsal Gruber.

Podle vězeňské služby dozorce nijak nepochybil. "Incident nebude mít personální dopad," řekla ČTK mluvčí generálního ředitelství služby Miloslala Havlíčková, podle níž při hlídání Kručinina platila přísnější bezpečnostní pravidla.

"Taková opatření se u obviněných z vraždy přijímají standardně. Veškerá opatření se ale míjejí účinkem, když je člověk rozhodnut se zabít," uvedla Havlíčková.

Rus pracoval jako dělník
Kručinin pracoval v Praze jako stavební dělník. "Jako motiv svého činu uvedl, že chtěl upozornit na problémy legalizace pobytu cizinců v Česku," řekla již dříve iDNES policejní mluvčí Eva Brožová. Muž byl obviněn ze tří trestných činů - vraždy, pokusu vraždy a obecného ohrožení - a je od soboty ve vazbě.

REKONSTRUKCE:

Experti: Mrtvý policista byl špatně vycvičen
- průběh tragické události

výpovědi svědků

Pět dnů se o něm mluvilo pouze jako o vrahovi z metra. Muž nejprve kriminalistům tvrdil, že se jmenuje Starkov a že dříve bydlel v Moskvě. Lhal. "Jméno, které nám původně udal, bylo nepravdivé. Stejně tak místo někdejšího bydliště," potvrdil Josef Lottes z pražské kriminální policie. Jeho jméno však odmítli detektivové sdělit.

Policie se při zjišťování jeho totožnosti obrátila na ruské orgány, cizineckou policii a utečenecké tábory. Nejvíce jí však pomohly informace od veřejnosti.

"Policisté po shromáždění získaných poznatků zjistili několik míst, kde se měl muž v posledních letech zdržovat. Takto nakonec zjistili jeho bydliště v Praze 4, ve kterém bydlel naposledy," upřesnila Brožová.

Policista Ján MatoPoslední rozloučení s policistou Jánem Matem se konalo 13. srpna ve strašnickém krematoriu v Praze. Pohřbu se zúčastnili také zástupci pražské policie.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:

Podle policie cizinec pobýval v Česku legálně od roku 1994, od roku 2000 pak již nezákonně. Dosud zde nebyl soudně trestán. "Domovní prohlídka, kterou policisté provedli v pondělí večer, totožnost pachatele potvrdila," dodala mluvčí. Všechny získané informace si ověřovali prostřednictvím Interpolu u ruských kolegů.

Jak Kručinin uvedl, zabíjel prý proto, že se mu zhroutil svět. Před rokem spáchala v Moskvě sebevraždu jeho manželka, a letos na jaře mu české úřady neprodloužily povolení k pobytu. "Byl psychicky na dně," řekl o něm policejní prezident Jiří Kolář.

Policie zkoumá zbraně útočníka
Policie zatím nemá výsledky odborných expertiz výbušnin, které obviněný bezprostředně před činem vhodil do kolejiště metra. V době činu nebyl pachatel podle policie "enormně opilý". Podrobí se psychiatrickému vyšetření.

Vyšetřovatelé také zjišťují, jak se události přesně seběhly. Zatím nedokáží vysvětlit, jak si cizinec donesl na místo činu vražednou zbraň. Tou byl nůž nasazený asi na metr dlouhé dřevěné tyči.

Experti dále zkoumají další zbraně, které u sebe pachatel měl. "Šlo o zbraně pyrotechnického charakteru," popsal náměstek ředitele pražské policie Miroslav Platil s tím, že zatím nejsou schopni určit, zda si je mohl vyrobit sám. Incidentu předcházel výbuch dosud neznámé výbušniny, kterou cizinec vhodil do kolejiště.

Policista bude povýšen

Devětatřicetiletý policista Ján Mato bude posmrtně povýšen. Jeho rodiče dostanou odškodné 100 tisíc korun. Ján Mato byl svobodný a bezdětný. Mato měl hodnost praporčíka a pracoval jako policejní inspektor oddělení Metro u pražské policie. U policie byl asi deset let.

Podle televize Nova měl cizinec u sebe ještě další zbraň - dřevěný boxer na ruku. Ten měl mezi prsty zabudované patrony a rozbušky. Při styku s tváří by se rozbušky aktivovaly, patrony by roztrhly hlavu protivníka a útočníkovi by poničily ruku.

Pobodaný muž prodělal operaci
Stav muže, kterého pobodal agresivní útočník ve stanici pražského metra, je po operaci stabilizovaný a jeho život není ohrožen. Čtyřiasedmdesátiletý cestující měl probodnuté obě plíce.

Další obětí útočníka, který házel do kolejiště dělobuchy a světlice, se ve stanici Muzeum stal policista. Ten ale svým zraněním podlehl. "Muž byl v podstatě na místě mrtev. Lékaři se ho ještě snažili resuscitovat," řekl iDNES po pátečním incidentu mluvčí záchranné služby Jan Škoula.

Muž z ostrahy metra chtěl útočníka uklidnit. Ten na něj ale vytáhl nůž a bodl ho do hrudníku. 

Podle svědků začal ve stanici Muzeum asi padesátiletý muž v pátek krátce před osmnáctou hodinou házet dělobuchy do kolejiště. Po chvíli si na dlouhou tyč přivázal nůž a začal jím bodat kolem sebe. Lidé začali v panice utíkat a lehat si na zem.

Útočníka policisté na místě zatkli. "Muž však s námi nekomunikuje, takže důvody jeho počínání zatím neznáme," řekla v pátek večer Knolová s tím, že zadržený nemá doklady. Policisté ho odvezli na služebnu, kde mu odebrali krev. Je stíhán pro podezření z trestného činu vraždy, pokusu o vraždu a obecného ohrožení. Nejvyšší možný trest tak může být 12 až 15 let.

Na místo incidentu byli povoláni také hasiči a pyrotechnici. Na nástupišti totiž zůstalo několik předmětů.

Policista jednal správně, míní náměstek ředitele pražské policie
Policista se prodíral spolu se svou kolegyní k místu incidentu skrze dav lidí, kteří v panice prchali. "Tam musel být strašný chaos, byla to hektická situace," uvedl Platil.

Na otázku proč zasahující policista nepoužil služební zbraň, aby nebezpečného pachatele zneškodnil, Platil uvedl, že se zachoval správně. "Nepoužil střelnou zbraň, jednal návykově, ten prostor to neumožňoval," řekl s tím, že peron byl v té době plný lidí.  Kolegyně zabitého policisty se podle Platila snažila pachatele zneškodnit tomfou. V té chvíli už ale byl její kolega v kontaktu s pachatelem. "Psychicky ji to velmi poznamenalo," uvedl.

Podle Platila by se mělo zapřemýšlet nad tím, zda by policisté neměli být při výkonu takové služby vybaveni neprůstřelnou vestou s vložkou proti chladné zbrani. Mohou se totiž často dostat do přímého kontaktu s nebezpečným člověkem. "A v uniformě jsou nejzranitelnější," dodal Platil.

Metro se rozjelo po čtyřech hodinách
Provoz metra na trase C byl po incidentu přerušen mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Pražského povstání. Vlaky se rozjely krátce před 22. hodinou. Před 19. hodinou proto dopravní podnik nasadil i náhradní autobusovou dopravu. Od stanice Háje až k Pražskému povstání jezdilo 15 autobusů. Stejný počet dopravoval cestující i na Nádraží Holešovice.

Případ ohrožování cestujících výbušninou, bodnou zbraní a vražda policisty je podle mluvčí pražského Dopravního podniku Michaely Kuchařové tak naprosto ojedinělý, že je zatím předčasné uvažovat o zesílení bezpečnostních opatření v metru.

"U každé stanice máme v současné době v provozu na stanovištích dozorčího, který má k dispozici záběry na všechny prostory snímané kamerami. Navíc je policie městská i republiková napojená na informační systém Dopravního podniku," uvedla Kuchařová. Dodala, že policejní útvar Metro má kolem padesáti mužů.

Svědkové byli zděšeni, další čekali co bude dál
Svědkové incidentu byli zděšeni a říkali, že nyní budou při jízdě metrem ostražitější. Turisté i další cestující zmateně pobíhali kolem východu z metra, další zvědavě čekali, co se bude dít.

Policie prostor nad eskalátory ohraničila pruhovanými igelitovými páskami a všechny odkazovala na náhradní autobusovou dopravu.

Prodavačka cukrovinek rychle balila do krabic čokolády a bonbony, aby mohla odejít. "Po výbuchu jsem vůbec nevěděla, co mám dělat. Roztřásla se mi kolena. Za chvíli se ze všech možných stran začali sbíhat policisté, hned na to jsem slyšela soustu houkaček, jak přijížděla záchranka a hasiči. Vzala jsem si tržbu a myslela jsem, že budu muset taky prchnout. Nejdřív jsem si ale z šoku sedla a čekala, co se bude dít. Je to strašný, už tady nechci být, je mi z toho špatně," řekla prodavačka, která si ze strachu nepřála zveřejnit jméno a snažila se co nejrychleji všechno zabalit, aby mohla odejít.

Smrt policistů ve službě

15. června 1997 - Při zásahu v tramvaji v Praze 4-Nuslích byl smrtelně postřelen šestadvacetiletý policista Michal Braniš, jeho kolega byl zraněn. Zasahovali proti pachateli, který při přestřelce rovněž zemřel. Zraněni byli i dva cestující.
Srpen 1997 - Třiadvacetiletý policista byl nešťastnou náhodou  smrtelně postřelen v Brance na Tachovsku. Zasahoval při manželské hádce. Když přebíral ilegálně držené zbraně, jedna z nich samovolně vystřelila a zasáhla jej do tepny.
V noci na 7. listopad 1997 - Při pronásledování automobilu s opilým řidičem byl smrtelně postřelen dvaadvacetiletý policista z Ostrova nad Ohří na Karlovarsku. Jeho smrt způsobila kulka odražená od disku kola pronásledovaného vozu. Střela vyšla z pistole jednoho policistova kolegy.
17. dubna 1998 - Důstojníka cizinecké policie,  sedmadvacetiletého Reného Vitáska, zastřelil u Dobroslavic na  Opavsku člen zločinecké skupiny, zaměřené na poštovní a bankovní loupeže. Policista pachatele přistihl při přípravě  přepadení jedné z poboček České spořitelny. Šéfa gangu soud za policistovu vraždu a další trestné činy poslal na 25 let do vězení.
23. dubna 1998 - Při akci v pražské Táboritské ulici zastřelil jedenadvacetiletý Petr Chromek, jehož se  policisté chystali zatknout, třicetiletého kriminalistu Jiřího  Linharta a dalšího policistu postřelil. Policie zasahovala  proti pachatelům podezřelým z loupeží, únosů a vydírání. Chromek byl za policistovu vraždu odsouzen k 22 letům vězení.
13. června 1998 - Třiadvacetiletý policista Jiří Hrubý  zahynul při přestřelce u obce Letkov v okrese Plzeň-jih. Policisté pronásledovali mercedes, v němž jel mimo jiné čtyřiačtyřicetiletý Fehim Hanuša a jeho syn Fatmir. Muži předtím v Plzni ohrožovali okolí zbraněmi. Hanuša i jeho syn byli odsouzeni k 25 a 14 letům vězení.
17. dubna 2001 - Jedenatřicetiletého kriminalistu Daniela Stýbla a jeho kolegu Iva Marka zastřelil v Protivíně na Písecku tamní podnikatel podezřelý ze znásilnění. Dalšího policistu vážně zranil. Muž se poté sám postřelil. Zemřel o tři dny později.
2. srpna 2002 - Ve stanici pražského metra Muzeum zemřel policista, který se snažil uklidnit muže, který do kolejiště házel dělobuchy. Ten na něj ale vytáhl nůž a bodl ho do hrudníku. Policie útočníka zadržela.

(ČTK)

Hasiči se chystají vejít do stanice Muzeum, kde v potyčce agresivní násilník pobodal policistu, který zemřel, a několik cestujících, 2. srpna 2002

Policista hlídá vchod do stanice Muzeum, kde v potyčce agresivní násilník pobodal policistu, který zemřel, a několik cestujících, 2. srpna 2002

Policisté odcházejí ze stanice metra Muzeum, kde v potyčce agresivní násilník pobodal policistu, který zemřel, a několik cestujících, 2. srpna 2002

Hasiči odcházejí po prohlídce stanice metra Muzeum, kde v potyčce agresivní násilník pobodal policistu, který zemřel, a několik cestujících, 2. srpna 2002

Hasiči se chystají vejít do stanice Muzeum, kde v potyčce agresivní násilník pobodal policistu, který zemřel, a několik cestujících, 2. srpna 2002

Pyrotechnik se chystá k prohlídce stanice Muzeum, kde v potyčce agresivní násilník pobodal policistu, který zemřel, a několik cestujících, 2. srpna 2002

Záchranáři odvážejí pobodaného muže ze stanice Muzeum. Agresivní násilník v potyčce pobodal i policistu, který zemřel, 2. srpna 2002

Záchranáři odvážejí pobodaného muže ze stanice Muzeum. Agresivní násilník v potyčce pobodal i policistu, který zemřel, 2. srpna 2002

Policie zná totožnost pachatele, který v pátek v pražském metru zabil policistu a pobodal staršího muže. Je jím třiapadesátiletý ruský občan, který pracoval v Česku jako stavební dělník. Cizinec pobýval v Česku legálně od roku 1994, od roku 2000 pak již nezákonně.

Devětatřicetiletý policista Ján Mato bude posmrtně povýšen. Jeho rodiče dostanou odškodné 100 tisíc korun. Ján Mato byl svobodný a bezdětný.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Najdete na iDNES.cz