Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah z Kmetiněvsi pohnul politiky. Ministr Pospíšil chce zpřísnit zákon

  18:58aktualizováno  18:58
Kmetiněvská výzva se dočkala další reakce. Nejprve petici starosty obce, u níž zavraždil spolužák 13letou Barboru, podepsaly stovky tisíc lidí, nyní ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) odeslal do připomínkového řízení novelu zákona, která by zpřísnila dohled nad mladistvými vrahy.

Vrah 13leté Barbory odešel z ústavu s čistým trestním rejstříkem a bez nutnosti dalšího dozoru. Staronový ministr spravedlnosti Pospíšil chce změnu zákona. | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Hlavní změna, kterou navrhovaná úprava přináší, je možnost časově neomezeného ústavního léčení. Pachatelé do patnácti let věku by se navíc místo ochranné výchovy podrobili ochrannému léčení. To potrvá podle ministerstva do doby, než bude splněn jeho účel. Soud pro mládež však nejméně jednou za rok přezkoumá, jestli důvody pro léčení trvají.

Soud by podle připravované novely navíc mohl rozhodnout, zda bude ochranné léčení probíhat ve formě ústavní nebo ambulantní. Druhou variantu by ukládal v méně závažných případech. Ochranné léčení bude možno změnit na ambulantní i v jeho průběhu a naopak.

"Chceme vyloučit možnost, aby se dětští pachatelé brutálních trestných činů, jež představují vážné nebezpečí pro své okolí, mohli po uplynutí osmnácti let vyhýbat dalšímu lékařskému dozoru a léčbě. Předkládaná novela výrazně snižuje pravděpodobnost opakování případů, které si pamatujeme například z obce Kmetiněves," řekl Pospíšil.

Loni u veřejnosti vyvolalo vlnu nevole propuštění 19letého vraha Robina P., který má na svědomí život své spolužačky. V lednu 2004 tehdy 13letou dívku u středočeské Kmetiněvsi brutálně pobodal a znásilnil. Soud ho za to poslal do výchovného ústavu, odkud ho po šesti letech propustili s čistým trestním rejstříkem a bez možnosti dalšího dozoru.

Starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil poté sepsal petici, pod kterou se podepsaly statisíce lidí. Takzvaná kmetiněvská výzva se stala největší peticí v novodobé české historii (viz Hlídejte dětské vrahy, žádá největší petice v historii: 400 tisíc podpisů).

Pospíšil o přípravě novely zákona o soudnictví ve věcech mládeže informoval již před volbami. Do týmu, který se na novele podílel, přibral soudce Nejvyššího soudu a experta na trestní právo Pavla Šámala a lékaře Jiřího Švarce. Nyní ministr věří, že ji po připomínkách podpoří vláda a novela se dostane do Sněmovny.

Po zpřísnění trestů volala před volbami také ČSSD. Sociální demokraté ale narozdíl od Pospíšila chtějí, aby u nejzávažnějších trestných činů, jako je vražda, mohl soud u dětí od věku 12 až 14 let individuálně posoudit, zda pachatele lze považovat za trestně odpovědného.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz