Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah obchodníka s LTO dostal 13 let

  16:05aktualizováno  16:05
Praha - Celkem třináct let stráví ve vězení dvaatřicetiletý Radek Jašek, který před šesti lety zastřelil obchodníka s lehkými topnými oleji (LTO) Lubomíra Holého. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Další nepodmíněné tresty v délce od 10 do 13,5 let odnětí svobody uložil soudní senát celkem pěti z osmi mužů stíhaných v této kauze. Státní zástupce kladl obžalovaným za vinu, že se různou měrou podíleli na vraždě Holého či na jiné trestné činnosti, jež měla odpoutat pozornost policie od obchodů s LTO. Holý byl ve svém bytě na pražském Barrandově zastřelen 15. ledna 1995.

Vraždu Holého podle rozsudku zorganizoval Jiří Večeř na žádost podnikatele Milana Šišmi. Večeř byl odsouzen k 12 rokům do věznice se zvýšenou ostrahou a Šišma k 13,5 roku ve věznici s ostrahou. Navíc musí Šišma zaplatit pokutu čtyři milióny korun.

Také vrah Jašek si svůj trest odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou.

 Za svůj podíl na vraždě dostal Pavel Straka trest 12 let odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Podnikatel Vratislav Kutal byl odsouzen na deset let do věznice s ostrahou.

Pondělní jednání soudu
Při včerejším (pondělí 15. ledna) jednání městského soudu popřeli jakýkoli podíl na smrti Lubomíra Holého podnikatelé Milan Šišma a Vratislav Kutal.

Podle obžaloby přitom právě jejich zájmy stály v pozadí činu. Šišma i Kutal naopak v takzvaném posledním slovu poukazovali, že likvidace Holého byla naopak v zájmu spoluobžalovaného Jiřího Večeři, o jehož doznání se obžaloba opírá. "Nikdy jsem neměl v úmyslu kohokoliv usmrtit," opakoval Kutal, který stejně jako Šišma a většina dalších obžalovaných žádá o osvobozující verdikt.

Šišma upozornil na to, že Večeř ovládal firmu, která v inkriminované době dlužila Holému přes 30 miliónů korun s tím, že Holý byl jejím největším věřitelem.

To zaznělo již při závěrečných řečech obhájců obou hlavních obžalovaných minulý týden - v pátek 12. ledna.

Co také zaznělo v závěrečných řečech 12. ledna
Státní zástupce v pátek navrhl pro Večeře s ohledem na jeho doznání trest při spodní hranici sazby od deseti do 15 let vězení, pro Kutala v horní polovině téže sazby a pro Šišmu v horní polovině sazby od 12 do 15 let. Pro Jaška navrhl trest v horní polovině a pro Straku v polovině této přísnější sazby. Večeřův obhájce návrh trestu akceptoval.

Další advokáti, včetně tří Kutalových,  ve svých závěrečných řečech vesměs napadali věrohodnost Večeřova doznání a žádali soud, aby jejich klienty zprostil obžaloby. Pokládají Večeřovu výpověď za osamocenou, nepodpořenou jinými důkazy. Podnikatelé podle nich neměli důvod k vraždě Holého, a takový motiv mohl mít naopak Večeř. 

Jeden z Kutalových obhájců Josef Mečl míní, že kolem úspěšných podnikatelů se shlukují neúspěšní lidé, kteří však chtějí profitovat. K nim patří podle Mečlova názoru i Večeř. "Chybou mého klienta bylo, že to včas nerozpoznal a důvěřoval mu", prohlásil dnes mimo jiné advokát.

Kauza "Jašek a spol."
Holý byl zastřelen ve svém pražském bytě 15. ledna 1995. Obžalovaní se podle státního zástupce podíleli buď na vraždě Holého, nebo na jiné trestné činnosti, která měla odvést pozornost policie od obchodování s LTO. Podle obžaloby stály v pozadí likvidace obchodníka s LTO zájmy vlivných podnikatelů Vratislava Kutala a Milana Šišmy. Státní zástupce dnes ale připustil, že Kutalův podíl na přípravě této vraždy se nepodařilo prokázat.

Kauza se týká i případu plánované, ale neuskutečněné vraždy novináře Blesku, který psal o machinacích s LTO. Obžaloba zahrnuje ještě výbuch před olomouckým
soudem v roce 1997 a nezdařený pokus o další v centru Prahy. Objednávku na zmíněné delikty připisuje žalobce Kutalovi. Obžaloba se opírá o doznání Jiřího Večeři. Ten uvedl, že o likvidaci Holého ho požádal Šišma. Večeř na ni prý najal Pavla Straku, jenž k činu přemluvil Radka Jaška. Ten se původně doznal, pak ale změnil výpověď a nyní tvrdí, že střílel Straka. Obžaloba pokládá za motiv snahu zmocnit se nejméně 80 miliónů korun, které podnikatelé Holému údajně dlužili.

K Městskému soudu v Praze, který v lednu rozhodoval o výši trestů pro všechny zúčastněné v kauze LTO, přišlo i mnoho rodinných příslušníků odsouzených. (16. ledna 2001)

Dvaatřicetiletý Radek Jašek, který před šesti lety zastřelil obchodníka s lehkými topnými oleji Lubomíra Holého, stráví ve vězení podle lednopvého rozhodnutí Městského soudu 13 let. (16. ledna 2001)

Za svůj podíl na vraždě dostal podnikatel Vratislav Kutal deset let ve věznici s ostrahou. (16. ledna 2001)

Radek Jašek zastřelil podnikatele s LTO Lubomíra Holého v jeho bytě na pražském Barrandově 15. ledna 1995. (16. ledna 2001)

Jiří Večeř, který podle rozsudku vraždu Holého zorganizoval na žádost podnikatele Milana Šišmi. Večeř byl odsouzen k 12 rokům do věznice se zvýšenou ostrahou. (16. ledna 2001)

Vratislav Kutal před vstupem do soudní síně. (16. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz