Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Před 60 lety byl popraven vrah Mrázek. Soudruzi se kvůli tomu pohádali

Seriál   20:18
Dne 29. prosince 1957 uzavřel chomutovský soudce Karel Shejbal jeden z nejhorších kriminálních případů naší historie. Nařídil oběsit sériového vraha Václava Mrázka. Exekuce proběhla týž den odpoledne, předcházela jí ale roztržka mezi funkcionáři. U popravy jich totiž chtělo být víc, než nakonec generální prokurátor povolil.

Po stopách vrahů s Jirkou Pánkem

Sledovat další díly na iDNES.tv

Spolehlivý a pracovitý, možná trochu podivín - tak Václava Mrázka vidělo jeho okolí. Ve skutečnosti šlo o zloděje, sadistu, nekrofila a vraha, který se během vyšetřování v roce 1957 přiznal k sedmi vraždám s dvěma hlavními motivy - sexuálním a loupežným.

Mezi srpnem 1951 a listopadem 1956 připravil o život šest žen, z toho tři dívky ve věku patnáct nebo šestnáct let, a jednoho muže. Většinu obětí zastřelil, první zavražděnou ubil klackem, poslední utloukl sekerou. Několik dalších žen se pokusil uškrtit, jiné znásilnil. Sexuálně útočil i na velmi mladé dívky včetně dětí - nejmladší znásilněné bylo jen šest let (blíže se Mrázkovým zločinům věnujeme v tomto článku).

Mrázek byl dopaden náhodou 17. března 1957. Ve chvíli, kdy vykrádal v šatně na šachtě kolegům kapsy u odloženého oblečení, si ho všiml jeden z horníků. Zloděje zadržel a předal policistům. Ti při domovní prohlídce zjistili, že je Mrázkův byt téměř kompletně vybaven kradenými věcmi. Našli předměty, které patřily obětem vražd, a následně i pistoli, s níž zabíjel.

Z dnešního pohledu je téměř neuvěřitelné, že vyšetřování sedmi vražd a více než stovky dalších Mrázkových zločinů bylo uzavřeno již za čtyři měsíce - 19. července 1957. Před Lidovým soudem v Chomutově, který výjimečně zasedal v budově Nejvyššího soudu v Praze na Pankráci, stanul obžalovaný 5. listopadu a o čtyři dny později byl vyhlášen rozsudek - trest smrti, ztráta čestných práv občanských a propadnutí zabavených věcí.

Poprava provazem

Šibenice (ilustrační záběr)
  • podle zákona (č. 86/1950 Sb., později č. 64/1956 Sb.) byl trest smrti vykonáván oběšením
  • odsouzení často umírali v oprátce, která byla zavěšena na vztyčeném prkně
  • šlo o krutý způsob, odsouzenec si totiž při oběšení nestrhl vaz, ale zemřel na následky udušení
  • předsmrtná agónie trvala 8 až 14 minut
  • od července 1954 odpovídal za přípravu a provedení popravy Karel Krejzl
  • k ruce měl svého zástupce a prvního pomocníka Václava Rejmana nebo pomocníka číslo dvě - Vladimíra Soustružníka
  • všichni byli vázáni přísnou mlčenlivostí
  • za každou popravu dostali 800 Kčs, peníze si dělili rovným dílem
  • v průběhu roku 1957 bylo v pankrácké věznici oběšeno šest lidí

zdroj: O. Liška a kolektiv - Tresty smrti vykonané v Československu v letech 1918 až 1989

Začátkem prosince potvrdil verdikt Krajský soud v Ústí nad Labem (odvolací zasedání proběhlo ve stejné jednací síni Nejvyššího soudu) a za tři týdny mířil Mrázek na šibenici. Jako kdyby si justice chtěla otřesnou kauzu odškrtnout ještě před příchodem nového roku.

Hádka u popraviště

Trestní řád tehdy ukládal, aby příkaz k výkonu trestu vydal předseda senátu prvoinstančního soudu. V případě Mrázka připadla tato role chomutovskému soudci Karlu Shejbalovi.

Příslušný dokument sepsal v neděli 29. prosince 1957 a dovezl do Prahy. Z Chomutova nepřijel sám. Spolu s ním dorazil okresní prokurátor a náčelník okresní veřejné bezpečnosti.

A v tom byl problém. Ze zákona se měly výkonu trestu smrti účastnit čtyři osoby - náčelník věznice, soudce, prokurátor a lékař. Už předem však bylo určeno, že jako soudce bude u popravy přítomen předseda senátu Nejvyššího soudu Vladimír Podčepický a jako prokurátor má na exekuci dohlížet žalobce z pražské Státní prokuratury František Janda.

Delegace z okresu tak měla smůlu. I když se soudce, prokurátor a náčelník vehementně dožadovali toho, že chtějí Mrázkovu popravu vidět, stačilo několik telefonátů a generální prokurátor i příslušní ministerští náměstci jim účast zakázali.

Zlost chomutovských funkcionářů mohl ještě znásobit fakt, že se k popravišti „protlačilo“ dalších šest pohlavárů, kteří tam být nemuseli - třeba zástupce ředitele věznice, šéf Správy nápravných zařízení nebo náčelník pro vězeňství.

Ručně psaná poznámka náměstka ministra vnitra Jindřicha Kotala na dokumentu o...

Roztržka zdržela popravu původně naplánovanou na 14. hodinu o 45 minut. Náměstek ministra vnitra Jindřich Kotal později do předložené zprávy ručně připsal: Pro příště jen účast osob podle zásad schválených politickým byrem.

Archivní dokumenty zmiňují i zvláštní způsob, jakým se Mrázek dostal na popraviště. Zřejmě aby to zmátlo tisk. Vrah byl s předstihem vyvezen z věznice a pak do budovy dopraven jiným vchodem. Eskorta ho před druhou hodinou odpolední přivedla do návštěvní místnosti, odkud byl (po zmíněné hádce mezi soudruhy) sveden k šibenici.

Oprátka a po deseti minutách smrt

Přítomný soudce přečetl Mrázkovi výrok rozsudku chomutovského i ústeckého soudu a sdělil mu, že „podle výnosu ministerstva spravedlnosti z 28. prosince 1957 byla jeho žádost o změnu trestu smrti cestou milosti zamítnuta“. Mrázek se k tomu nijak nevyjádřil.

Lékařský list, na kterém je uvedená příčina smrti

Exekuci už nic nebránilo. Kat oběsil Mrázka ve 14:52. Průběh popravy byl „naprosto klidný“. V 15:02 konstatoval podplukovník zdravotnické služby Václav Straka čas smrti a její příčinu: strangulatio est lege (oběšení podle zákona).

Tělo pak bylo převezeno do Ústavu soudního lékařství na pitvu. Ještě před ní sejmul major Bohuslav Němec (pozdější zakladatel Kriminalistického ústavu v Praze) za asistence dvou svých kolegů z Mrázkova obličeje posmrtnou masku. Ta je v současnosti vystavena v pražském Muzeu policie.

Při pitvě odebral Němec pro vědeckotechnický odbor Hlavní správy veřejné bezpečnosti několik vzorků Mrázkových orgánů - dva kousky mozku, část srdce či nadledvinek. Pak bylo tělo popraveného vraha převezeno v uzamčeném voze zpět do věznice.

Další den ráno odvezli vězeňští pracovníci mrtvolu do motolského krematoria a dohlédli na její spálení. Urnu s popelem pak uložili do speciální místnosti ve věznici číslo 2 v Praze na Pankráci. Podle jednoho z dokumentů opatřených  červeným razítkem 'přísně tajné' byly tyto ostatky 26. května 1961 zničeny. 

Mrázkovy zločiny

Vrah Václav Mrázek
  • celkem měl na svědomí přes 120 trestných činů
  • 7 vražd
  • 4 pokusy o vraždu
  • 14 případů pohlavního zneužití (včetně dívek ve věku 6 až 12 let)
  • více než 80 případů krádeží
  • rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví a další

Mrázkovi příbuzní dostali z věznice v rámci pozůstalosti částku 210,11 Kčs a několik cenností. V seznamu jsou uvedeny například dvoje hodinky, pět prstenů, řetízek či devět pamětních mincí různé hodnoty.

Rána hlavou do zdi

Přestože je vězeňský spis vraha Václava Mrázka poměrně tenký (za mřížemi strávil včetně vazby zhruba 290 dní), obsahuje i několik zajímavostí. Jedna se týká incidentu, který se odehrál 5. prosince - v den, kdy měl krajský soud začít projednávat jeho odvolání proti trestu smrti.

V šest hodin ráno nastoupil ve věznici do služby dozorce Michal Piršč. Od kolegy se dozvěděl, že má Mrázek od devíti hodin soud. Proto mu věnoval zvýšenou pozornost. Nebylo to nic platné. Mrázkovi v pokusu o sebevraždu nedokázal bedlivý strážný zabránit.

„Při provádění kontroly zjistil, že na cele číslo 75 leží odsouzený Mrázek na zemi a z rozbité hlavy mu teče krev. Zmáčkl poplachové zařízení, jeho kolega vyrozuměl lékaře a zdravotníka. Bylo zjištěno, že odsouzený Mrázek narazil hlavou o zeď v cele, kde byly zjištěny stopy a vlasy z hlavy,“ píše se ve služebním záznamu.

Mrázek musel na rentgen. Lékař Václav Straka (ten, který pak byl 29. prosince u jeho popravy) konstatoval, že „jmenovaný spáchal sebevražedný pokus úderem do hlavy o zeď. Jde o poškození měkkých částí lebky, nikoliv o otřes mozku. Zranění nebrání účasti na soudním líčení“. Mrázek měl poté v cele dozorce, který ho hlídal.

Průkazka na autobus, kterou vlastnil Václav Mrázek

Vězeňský svazek obsahuje také seznam věcí zabavených při domovní prohlídce v Mrázkově bydlišti. Policie u něj zajistila například pět kapesních nožů či paruku. Ve spisu je uchováno několik starých účtenek z obchodů, Mrázkův technický průkaz na motocykl Manet nebo dvě výplatní pásky, podle kterých dostal za leden 1957 mzdu ve výši 1 071 Kčs a o měsíc později 750 Kčs.

Mezi dokumenty je i pečlivě vyplněná dělnická průkazka na autobus s platností do 1. ledna 1958. Tedy do data, kterého se Mrázek už nedožil.

Autor:
Po stopách vrahů
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Ani vás nepustí do haly. Podvodů při prodeji lístků na MS v hokeji přibývá

6. května 2024

Organizátoři i policie varují: Kupovat vstupenky na mistrovství světa v hokeji od někoho jiného než...

Katar plánuje vyhoštění lídrů Hamásu, ale není kam. Jordánsko je zpět nechce

6. května 2024

Premium Katar je místo, kde si lídři teroristické organizace Hamás léta užívali pětihvězdičkového luxusu....

Za bydlení politiků platíme tisíce, vládní byty a vily mnozí z nich nevyužívají

6. května 2024

Premium Stát jen za tento rok zaplatí za bydlení v Praze mimopražského ministra školství Mikuláše Beka...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:53

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....