Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah matky lvice Elzy po 22 letech promluvil

  9:09aktualizováno  9:09
Paul Nakware Ekai poskytl první rozhovor novinářům od doby, kdy v roce 1980 zastřelil "matku lvice Elzy" Joy Adamsonovou. Pro britský list The Observer řekl, že Adamsonová byla "velmi náladová". Do svých zaměstnanců střílela a pak jim platila za léčení a za mlčení.

"Ten den, kdy zemřela, jsme měli ošklivou hádku. Vzepřel jsem se jí... přísně nakázala, abychom nasbírali dřevo na topení a přinesli ho na zádech, ale já jsem si vzal její toyotu," líčí okolnosti vraždy Paul Nakware Ekai.

Adamsonová ho za to podle něj postřelila na levé noze, a tak rychle utekl do svého stanu pro zbraň.

"Noha mi hodně krvácela. Byl jsem rozzuřený a v šoku, že mě postřelila. Vzal jsem revolver a třikrát na ni vystřelil. Mířil jsem na hrudník. Věděl jsem, že když mám v ruce zbraň, nebude váhat mě dorazit. Po prvním zásahu vykřikla. Myslím, že něco říkala, ale už si nevzpomínám, co," dodává Ekai.

Vrah při prvním procesu tvrdil, že Joy Adamsonovou ubodal, protože mu nezaplatila za 14 dní práce v keňské rezervaci Shaba. Tam pracovala na projektu návratu leopardů odchovaných v zajetí do volné přírody.

Při soudním přelíčení v roce 1981 Ekai tvrdil, že přiznání, která učinil v policejní vazbě, z něj vynutili mučením. "Bili mě bičem a holí, aby mě donutili přiznat, že jsem ji zabil," říká Ekai. 

Ochránci: nevěříme!
Ochránci přírody, kteří nyní pokračují ve stejné práci, jakou Joy Adamsonová začala, připouštějí, že mohla být hodně nervózní a vystresovaná, ale pochybují, že by střílela po svých zaměstnancích.

"Joy byla nesmírně silná, tvrdohlavá žena. Neměnila názor snadno. Ale nedokážu uvěřit, že by střílela po lidech a pak jim platila, aby mlčeli. Proč tohle Ekai neřekl při prvním procesu? Když je někdo souzen pro vraždu, tak řekne všechno, co by mu mohlo pomoct, ale on to neudělal," říka Peres Olindo, bývalý ředitel keňských národních parků.

"Slyšela jsem, že na své lidi hodně ječela a křičela, ale nevěřím, že po nich střílela. Myslím, že je nejspíš často propouštěla, byla nejspíš nervní, ale plně oddaná tomu, co dělala. Nejspíš měla pocit, že všechno, co dělá, je naprosto správné. Byla to úžasná žena," je k Ekaiho tvrzením skeptická Cynthia Mossová, která vede výzkumný projekt se slony v národním parku Amboseli.

Případ vraha bude soud znovu posuzovat v dubnu letošního roku kvůli možnému podmíněnému propuštění.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Najdete na iDNES.cz