Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah dozorců tvrdil, že zabíjel právem

  0:01aktualizováno  0:01
Málokterá událost v porevolučním Československu vyvolala tolik hlasů žádajících znovuobnovení trestu smrti jako vzpoura ve slovenské věznici Leopoldov. Vězni tehdy zavraždili pět dozorců. Dva z organizátorů vzpoury, Tibor Polgári a Miloš Uriga, se za své činy stali posledními československými federálními zločinci potrestanými doživotním vězením.

Vše začalo 23. listopadu 1991 střídáním stráží. Chvíle nepozornosti vězni využili a několik dozorců přepadli. Jeden strážce nečekaný útok nepřežil. Polgári s Urigou pak strážcům vzali uniformy a zamířili k východu z věznice. Cestou narazili na dalšího strážného a dvoučlennou hlídku. Všechny tři muže blíže nepopsaným způsobem zavraždili.

Ostatní zaměstnanci věznice však v tu chvíli stále ještě o vzpouře nevěděli. Trestancům se proto podařilo proniknout až do operačního střediska, řídícího centra celé leopoldovské věznice. Bez rozmýšlení tam zavraždili zástupce velitele strážní směny. V útěku z káznice už jim nestálo nic v cestě.

"Ve prospěch pachatelů neexistují vůbec žádné polehčující okolnosti. O něčem takovém ani nelze uvažovat," konstatoval soud, když na začátku roku 1993 vyhlašoval rozsudek. Obžalovaným přitížila i jejich kriminální minulost. Třicetiletý Polgári byl ve vězení na 13 roků za vydírání a dvaadvacetiletý Uriga na osm let za loupež.

Výčtem vražd dozorců však skutky trestanců na útěku nekončí. Než věznici opustili, zajali jednoho strážce. V případě možného střetu s policií jim měl sloužit jako rukojmí. Věznici opustilo celkem sedm nebezpečných zločinců ozbrojených samopaly, pistolemi a noži.

Když se o útěku dozvěděla veřejnost, vrazi už byli naštěstí zpět za mřížemi. Policie tehdy měla štěstí a dopadla je během jediného dne. Jen náhodou nepřišel o život žádný další člověk. Trestanci stačili na útěku těžce zranit čtyři lidi, mezi nimi i své spoluvězně, a lehce zranili sedm lidí, které náhodou potkali.

"Udělali jsme to, protože dozorci nedodržovali předpisy. Kdyby nebyli takoví, nemuselo dojít až k vraždám," tvrdil soudu Tibor Polgári. Soud však jeho obhajobě neuvěřil. "I kdyby to bylo pravda, nebezpečnost vašich zločinů by nebyla o nic menší," zaznělo v odůvodnění rozsudku.

Žádný jiný soudní proces se před ani po rozpadu Československa nekonal za takových bezpečnostních opatření. V případě leopoldovské vzpoury zůstala veřejnosti utajena i jména všech soudců, kteří o případu rozhodovali.

Dnes soudci v podobných případech zachovávají svou anonymitu pouze zákazy fotografování a natáčení. Kromě Polgáriho a Urigy dostal za vraždy dozorců doživotí ještě Andrej Harvan. Ten několik měsíců po rozsudku spáchal ve vězení sebevraždu.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...

Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...Další z rubriky

I ministři opisují. V Rozstřelu vystoupí expert na plagiátorství Jan Mach

Ilustrační snímek

Další ministr skončil po nařčení z plagiátorství ve vysokoškolské práci. Co je ještě citace a co už plagiátorství? Je...

Mohli bychom zkontrolovat diplomové práce všech poslanců, navrhl Babiš

Premiér Andrej Babiš obklopen poslanci hnutí ANO před středečním jednáním o...

Doufejme, že zbytek vlády už má diplomové práce v pořádku, komentoval premiér a šéf ANO Andrej Babiš fakt, že v jeho...

VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz