Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah dozorců tvrdil, že zabíjel právem

  0:01aktualizováno  0:01
Málokterá událost v porevolučním Československu vyvolala tolik hlasů žádajících znovuobnovení trestu smrti jako vzpoura ve slovenské věznici Leopoldov. Vězni tehdy zavraždili pět dozorců. Dva z organizátorů vzpoury, Tibor Polgári a Miloš Uriga, se za své činy stali posledními československými federálními zločinci potrestanými doživotním vězením.

Vše začalo 23. listopadu 1991 střídáním stráží. Chvíle nepozornosti vězni využili a několik dozorců přepadli. Jeden strážce nečekaný útok nepřežil. Polgári s Urigou pak strážcům vzali uniformy a zamířili k východu z věznice. Cestou narazili na dalšího strážného a dvoučlennou hlídku. Všechny tři muže blíže nepopsaným způsobem zavraždili.

Ostatní zaměstnanci věznice však v tu chvíli stále ještě o vzpouře nevěděli. Trestancům se proto podařilo proniknout až do operačního střediska, řídícího centra celé leopoldovské věznice. Bez rozmýšlení tam zavraždili zástupce velitele strážní směny. V útěku z káznice už jim nestálo nic v cestě.

"Ve prospěch pachatelů neexistují vůbec žádné polehčující okolnosti. O něčem takovém ani nelze uvažovat," konstatoval soud, když na začátku roku 1993 vyhlašoval rozsudek. Obžalovaným přitížila i jejich kriminální minulost. Třicetiletý Polgári byl ve vězení na 13 roků za vydírání a dvaadvacetiletý Uriga na osm let za loupež.

Výčtem vražd dozorců však skutky trestanců na útěku nekončí. Než věznici opustili, zajali jednoho strážce. V případě možného střetu s policií jim měl sloužit jako rukojmí. Věznici opustilo celkem sedm nebezpečných zločinců ozbrojených samopaly, pistolemi a noži.

Když se o útěku dozvěděla veřejnost, vrazi už byli naštěstí zpět za mřížemi. Policie tehdy měla štěstí a dopadla je během jediného dne. Jen náhodou nepřišel o život žádný další člověk. Trestanci stačili na útěku těžce zranit čtyři lidi, mezi nimi i své spoluvězně, a lehce zranili sedm lidí, které náhodou potkali.

"Udělali jsme to, protože dozorci nedodržovali předpisy. Kdyby nebyli takoví, nemuselo dojít až k vraždám," tvrdil soudu Tibor Polgári. Soud však jeho obhajobě neuvěřil. "I kdyby to bylo pravda, nebezpečnost vašich zločinů by nebyla o nic menší," zaznělo v odůvodnění rozsudku.

Žádný jiný soudní proces se před ani po rozpadu Československa nekonal za takových bezpečnostních opatření. V případě leopoldovské vzpoury zůstala veřejnosti utajena i jména všech soudců, kteří o případu rozhodovali.

Dnes soudci v podobných případech zachovávají svou anonymitu pouze zákazy fotografování a natáčení. Kromě Polgáriho a Urigy dostal za vraždy dozorců doživotí ještě Andrej Harvan. Ten několik měsíců po rozsudku spáchal ve vězení sebevraždu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Islamista na jihu Francie zabil tři lidi, policie ho zastřelila

Policejní zásah ve městě Trebes na jihu Francie, kde islamista držel několik...

Ozbrojený muž ve čtvrtek zajal zákazníky v supermarketu ve městě Trèbes na jihu Francie. Většinu rukojmích se...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Další z rubriky

Olympijský sen se vrací. Česko oprašuje plány na pořadatelství

(Ilustrační snímek)

Deset let poté, co Jan Tříska, Pavel Liška nebo Richard Krajčo na billboardech propagovali letní olympijské hry v...

Ferrari a kombajny. Jak na Slovensku kvete byznys Italů spojovaných s mafií

Ilustrační snímek

Hospodaření Italů, kteří se usadili na samém východě Slovenska, provázejí dluhy a desítky soudních sporů. Deník MF DNES...

Sportovci chtějí novou úpravu české hymny, ministr svolá grémium odborníků

Fotbaloví reprezentanti se při státní hymně drží za ramena před utkání proti...

Pokud v příštích letech zvítězí čeští sportovci na olympijských hrách nebo jiné mezinárodní soutěži, mohli by si chvíle...

Najdete na iDNES.cz