Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah činu litoval a trest přijal

  16:05aktualizováno  16:05
Plzeň - Václav Berky se smířil s tím, že příštích jedenáct let života stráví v žaláři. Bez protestů přijal verdikt krajského soudu v Plzni, který ho potrestal za to, že loni v listopadu zavraždil v Dasnicích na Solokovsku při hádce o alkohol důchodce.

Berky se přiznal hned po svém zatčení. "Chtěl jsem ho zabít, aby nemohl přivolat policisty." Čtyřiasedmdesátiletého důchodce po hádce napadl holí a poté ho šestkrát bodl kuchyňským nožem do krku.

"Nůž jsem schoval na verandě, zamkl dveře a klíče pak zahodil do Ohře," přiznával mladík, který znal staršího muže od dětství. "Příčinou smrti však bylo udušení," upozornil předseda senátu Milan Štejr.

Berky důchodci pomáhal
Berky chodil důchodci pro nákupy, štípal mu dříví, vynášel popel. Vždy za to dostal nějaké peníze. Poslední nákup alkoholu a jeho společné pití ale vyústilo v tragédii.

"Poslal mě pro pivo, vodku, housky a salám. Pak jsme to v jeho domě ještě s kamarádem pili. Měl jsem pivo a osm odlivek vodky. On nás nakonec vyhodil kvůli tomu, že jsme mu vypili všechno pivo," řekl Berky.

Do bytu své oběti se však za několik hodin vrátil. Měl totiž chuť na další doušek vodky. "Zabouchal jsem na dveře. Než otevřel, ptal se, kdo tam je. Neodpověděl jsem. Když mne uviděl, začal nadávat. To mě rozčílilo," popisuje začátek svého útoku Berky.

Soud vrahovi nařídil i ústavní léčení
"I kdyby někdo přišel, už by ho nezachránil. Podřízl jsem mu krk a on vykrvácel," uvedl nezaměstnaný muž, který nepopíral, že často čichal toluen. Proto mu soud  nařídil nejen protialkoholní, ale i protitoxikologické ústavní léčení.

 "Opakovaně psal omluvné dopisy pozůstalý i soudu," upozornil Štejr, že Berky svého činu lituje. "Na druhé straně zaútočil na starého člověka, který se těžko pohyboval," zmínil se soudce i o přitěžujících okolnostech. Znalci shledali, že Berky má agresivní povahu. "Pověst násilníka měl i mezi lidmi v Dasnicích. Dva svědci před soudem vypověděli, že je napadl," dodal Štejr.

Protože byl i žalobce s rozsudkem spokojen a vzdal se práva na odvolání, soudce hned po rozsudku sepsal nařízení k výkonu trestu, které odeslal do věznice.

Václav Berky loni zavraždil důchodce, kterého znal od dětství. Soud ho za to poslal na 11 let za mříže, 18. října 2001

Václav Berky se smířil s tím, že příštích jedenáct let života stráví v žaláři. Bez protestů přijal verdikt krajského soudu v Plzni, který ho potrestal za to, že loni v listopadu zavraždil důchodce v jeho bytě v Dasnicích na Solokovsku, 18. října 2001

Kromě 11 let vězení nařídil soud Berkymu protialkoholní a protitoxikologické ústavní léčení, 18. října 2001

Autoři:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Údajné dluhy vymáhal opilý recidivista s palicí v ruce, skončil ve vazbě

Palice, se kterou opilý recidivista zaútočil na ženu.

S mohutnou palicí v ruce a téměř dvěma promile se v sobotu vydal vymáhat údajné dluhy jednatřicetiletý recidivista. Po...

Maskovaní lupiči přepadli Švandovo divadlo, vrátného svázali v hledišti

Loupež ve Švandově divadle

Pražští policisté pátrají po lupičích, kteří v loňském roce ukradli ze Švandova divadla trezory s penězi a...

Najdete na iDNES.cz