Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vracíme kalašnikovy, chceme nový život, říkají přeběhlíci Talibanu

  9:35aktualizováno  9:35
Symbolicky před zraky stařešinů předali své zbraně do rukou viceguvernéra provincie. Ještě nedávno přitom v Hílmandu na jihu Afghánistánu útočili na spojence i vládní oddíly. Teď chtějí povstalci Talibanu začít nový život bez bojů. Tedy alespoň prvních pár mužů.

Povstalci Talibanu skládají zbraně výměnou za nový život. | foto: ISAF

Přesně takto vypadá scénář, který zapadá do plánů afghánské vlády v čele s prezidentem Hamídem Karzáím. Ten chce přimět islamistické povstalce, aby složili zbraně výměnou za peníze, beztrestnost a práci.

První "přeběhlíky" už mezinárodní jednotky registrují například v provincii Baghlán. Tento týden přešlo na druhou stranu šest povstalců v Mardžáhu v jižní provincii Hílmand, kde spojenci stále svádějí s povstalci ty nejtvrdší boje.

Během "očistného" sněmu na základně Šer Wálí v okrese Mardžáh povstalci před zraky stařešinů a místních představitelů předali své kalašnikovy do rukou viceguvernéra provincie.

"Někteří povstalci Talibanu tam venku chtějí složit své zbraně. Chápeme, že někteří byli k boji donuceni. Vítáme je zpět do společnosti a poskytneme jim pracovní příležitosti," řekl viceguvernér Hadži Sattar.

Zvláštní reintegrační program počítá s tím, že ti povstalci, kteří složí zbraně a budou ochotni se vrátit do běžného života, získají beztrestnost, finanční pomoc, práci a třeba i nové bydliště. Podmínkou je, že se dobrovolně vzdají násilí, přeruší vazby na Al-Kajdu a další teroristické skupiny a budou respektovat afghánskou ústavu.

Mariňáci mají smíšené pocity

Trochu smíšené pocity z reintegrace povstalců mají ale zahraniční vojáci, kteří se s Talibanem střetávají. I přesto ale takový plán afghánské vlády podporují.

"Je těžké to spolknout," konstatoval podplukovník Brian Christmas, velící důstojník 3. praporu, 6. regimentu americké námořní pěchoty, která v oblasti operuje. "Mluví se o tom v médiích, mluví se o tom na blogu: jak můžete tyto lidi vrátit zpět na ulici? Jak jim můžete věřit?"

V Mardžáhu šlo o první z plánovaných "očistných" sněmů, během kterých mají místní lidé přijmout bývalé povstalce zpět do společnosti. Zároveň toho chce vláda využít k tomu, aby získala obyvatele na svou stranu. Plánuje totiž se zahraniční pomocí postupně zlepšovat místní infrastrukturu a to bez podpory místních nelze.

"Co pro vás Taliban udělal za posledního dva a půl roku? Bere si vaše jídlo a peníze, kterých máte každý velmi málo. Dejte nám stejný čas a uvidíte, co nabízíme. Dáme vám silnice, kliniku a školy," přesvědčují zástupci guvernéra obyvatele.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz