Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chovanec: Když tu Iráčané nepožádají znovu o azyl, vyhostíme je do vlasti

  12:34aktualizováno  12:34
Pokud se dvacet pět iráckých uprchlíků, kteří o víkendu odcestovali do Německa, vrátí do Česka a nepožádají tu znovu o azyl, policie je zadrží a vyhostí do Iráku. Ve středu to oznámil ministr vnitra Milan Chovanec. Daších osm Iráčanů se ve čtvrtek ráno dobrovolně vrátí do Iráku.

Iráčtí uprchlíci v pátek dopoledne nasedli do přistavených automobilů a opustili rekreační zařízení Okrouhlík u Jihlavy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Česká televize s odvoláním na spolkové ministerstvo vnitra v úterý uvedla, že Německo Iráčany vrátí do Česka (více čtěte zde). České ministerstvo ve středu sdělilo, že k tomu zatím nemá žádné informace. „ČR zatím neví, zda a z jakého důvodu Německo migranty do ČR vrátí, či zda se rozhodne pro jiné řešení,“ uvedla mluvčí úřadu Klára Pěknicová.

Mluvčí německého ministerstva vnitra Harald Neymanns sdělil, že německé úřady požádají Česko o převzetí uprchlíků. „Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky nyní osoby, které přijely z ČR, registruje a identifikuje. Poté příslušné úřady neprodleně podají příslušné instituci České republiky žádost o předání s cílem vrácení,“ uvedl Neymanns.

„V současné době nevíme, kde jsou,“ řekl Chovanec po ranním jednání grémia ČSSD ke skupině iráckých křesťanů. Ti po příletu do Česka pobývali v Okrouhlíku u Jihlavy, minulý týden se ale rozhodli azyl odmítnout a odjet do Německa. Tam je o víkendu zadržela policie. Podle pondělních informací Iráčané v Německu kvůli rodinným vazbám požádali o azyl (více čtěte zde).

06.dubna 2016 v 10:09, příspěvek archivován: 06.dubna 2016 v 11:49

MV v tuto chvíli nemá žádné oficiální stanovisko k možnému postupu Německa ohledně skupiny iráckých křesťan.migrantů https://t.co/qGlJiXz8UW

Po případném návratu do Česka budou všichni členové skupiny podle Chovance v pozici nelegálních migrantů. „Budou zadrženi policií a vyhoštěni do Iráku, pokud se nerozhodnou znovu požádat o azyl. Ale vzhledem k tomu, že chtěli ČR opustit, nepředpokládám, že by tady chtěli zůstat,“ uvedl.

V Iráku by měli migranti putovat do bezpečné zóny, takže by neměl být problém je vyhostit. „Jediná cesta, která existuje, je zpátky do Iráku, do bezpečných zón. Oni přišli z oblasti Kurdistánu, který bezpečný je a kam se normálně vrací,“ vysvětlil ministr.

Fotogalerie

V rámci projektu organizovaného Nadačním fondem Generace 21 dosud do Česka přiletělo 89 křesťanských uprchlíků. Celkem fond plánoval přesídlit 153 lidí, z nichž 130 je vnitřně vysídlených uprchlíků z iráckého Kurdistánu a 23 iráckých uprchlíků z Libanonu.

Poté, co skupina z Okrouhlíku požádala o své pasy, Chovanec projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení dočasně pozastavil (více čtěte zde). Na čtvrtečním jednání vlády doporučí kabinetu jej zrušit. „Jedna varianta je projekt ukončit, druhá varianta je pokračovat. Já osobně navrhuji program zrušit bez náhrady. Ministerstvo k tomu dá podkladové materiály, proč si myslí, že by projekt pokračovat neměl,“ řekl Chovanec.

Osmičlenná rodina se vrátí do Iráku, prarodičům se stýská

Osm ze 24 iráckých křesťanských uprchlíků, kteří našli zázemí v Brně, odcestuje ve čtvrtek ráno zpět do Iráku, sdělil Miroslav Makovička z nadačního fondu Generace 21. Důvodem návratu je stesk prarodičů po rodné zemi.

Skupinka tvoří pět dospělých a tři děti. Je složená ze dvou prarodičů, dvou jejich dcer, přičemž jedna má malé dítě a druhá manžela a dvě děti.

Pomohl přivést Iráčany do ČR. Něco se nepovedlo, říká k jejich odchodu

„Osm Iráčanů odjede z Brna vlakem ve čtvrtek po půl šesté ráno do Prahy, kde si na pobočce ministerstva vnitra vyzvednou irácké pasy a odevzdají svá prohlášení, že se vzdávají azylu v České republice. Poté mohou pokračovat na letiště a po třetí hodině odpoledne jim letí letadlo do Istanbulu, odkud budou pokračovat do Iráku,“ popsal Makovička.

Zbylých 16 Iráčanů chce zůstat v Brně. Radní Brna jim schválili poskytnutí dvou bytů, jeden je velkometrážní a najde v něm zázemí osm lidí, další lidé půjdou do druhého bytu a zbytek do třetího, který však neposkytlo Brno, ale soukromá osoba. Další iráčtí křesťané bydlí v Praze a v Moravskoslezském kraji.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz