Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vozka: V Čečensku nemusí jít o život

  15:30aktualizováno  15:30
Koncem února zmizel v Grozném čečenský koordinátor Člověka v tísni Ibrahim Zjazikov. Policie mimo jiné zjišťuje, zda nebyl unesen. Přesto tu zůstávají čtyři čeští humanitární pracovníci. "Oblast je rizikovější, ale pokud člověk dodržuje všechna pravidla, tak o život nejde," řekl v on-line rozhovoru humanitárec Marek Vozka.

Marek Vozka pracuje jako koordinátor kavkazské mise Člověka v tísni. Čečensko a Ingušsko sám opakovaně navštěvuje.

Situace v celé oblasti je podle něj v poslední době stabilnější. "Všichni jsou už z vleklého konfliktu unaveni. Nejvice obyčejní lidé, kteří odmítají prodlužování války," říká Vozka.

odpovědi Marka
Vozky najdete zde

S Ibrahimem Zjazikovem blízce spolupracoval. "Když jsem byl naposled v Grozném, Ibrahim mi dělal osobní ochranku", vzpomíná Marek.

Zjazikov měl v Čečensku koordinovat a chránit českou misi, pro Člověka v tísni pracoval tři roky. Je manželem reportérky Petry Procházkové

Podle ČTK byl příslušníkem ingušské policie a dělal pro čečenské ministerstvo vnitra. Je ve vzdáleném příbuzenském vztahu k ingušskému prezidentovi Muratu Zjazikovovi, který je o případu informován.

On-line rozhovor proběhl
ve spolupráci s Infocentrem
Člověka v tísni.
Zjazikov byl naposled spatřen koncem února, když odjížděl z místního policejního velitelství směrem do Nazraně. Měl u sebe samopal se 70 náboji a na sobě maskovací uniformu.

Čtyři dny po únosu se jeho auto našlo v Grozném. Bylo prý umyté, ale vykradené. Žádné stopy po střelbě na něm nebyly.

Čeští humanitárci se už v Čečensku setkali s vydíráním a vymáháním výpalného. Předloni se někdo pokusil zastřelit Zjazikova v Nazrani.

Důvody únosu by podle pozorovatelů mohly být nejen finanční, ale i politické. Mimo jiné by mohl souviset s nadcházejícím ústavním referendem v Čečensku.

Člověk v tísni má v Nazrani čtyři pracovníky. V souvislosti s únosem podnikli určitá bezpečnostní opatření, ale práci přerušit nehodlají.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz