Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vondra: Škrty v armádě se mise v Afghánistánu nedotknou

  17:30aktualizováno  17:30
Krácení příspěvků na bydlení, politika otevřených veřejných zakázek a kariérní řád pro vojáky. Takovou budoucnost načrtl nový ministr obrany Alexandr Vondra na jednání s generálním štábem české armády.

V rámci připravovaného rozpočtu na příští rok, který bude vláda schvalovat na konci srpna, čekají Vondrův resort škrty. Ty se nejvíce projeví v příspěvcích na bydlení vojáků vyšších hodností. "Koaliční smlouva nás zavazuje ušetřit 2,1 miliardy korun," dodal ministr. Ty mají být podle smlouvy použity na platy začínajících učitelů.

Plán, podle nějž se měl 25 tisícům vojáků snížit desetitisícový příspěvek na bydlení o 36 procent, připravil už přitom bývalý ministr financí Eduard Janota. Státu tak chtěl ušetřit ročně asi jednu miliardu korun.

Ministr sice přiznává, že úspory jsou nevyhnutelné, ale nebudou plošné. Škrty by se také měly zaměřit na snížení platů a počtu zaměstnanců, hlavně na ministerstvu obrany. "Nechci, aby ty změny ohrozily obranyschopnost naší země. Nechci takříkajíc řezat do svalů, pokud ty škrty budou, tak budou spíše ubírat na určitém sádle, jestli ještě je," řekl Vondra v úterý novinářům. (více o nástupu nového ministra obrany do funkce čtěte zde)

V příštím týdnu oznámí také obsazení míst náměstků. Konkrétní jména - kdo přijde a kdo odejde - zatím nezmínil.

Zahraniční mise v Afghánistánu a závazky vůči NATO

Vondra zároveň v příštích dvou letech neuvažuje o snížení počtu vojáků v Afghánistánu. Celkový plán misí do roku 2013 předloží vládě na začátku podzimu.

ZMĚNA VELENÍ ISAF

Začátkem července převzal americký generál David Petraeus velení mezinárodních sil v Afghánistánu ISAF. Předtím byl odvolán jeho předchůdce generál Stanley McChrystal kvůli pohrdavým výrokům o některých amerických vládních činitelích v rozhovoru pro časopis Rolling Stone.

"Nechceme, aby byly ohroženy klíčové závazky v rámci Severoatlantické aliance. Naším úkolem je tam tu práci dokončit," komentoval Vondra angažovanost českých vojsk v Afghánistánu. Tam proběhly začátkem července změny ve vedení mezinárodních sil ISAF.

Český kontingent nechce však ani navyšovat. S požadavkem posílit mezinárodní misi o 55 českých vojáků přišla už začátkem února vláda Jana Fischera. V tehdejší Sněmovně však návrh nakonec nenašel podporu. "V tomto okamžiku už nemá cenu přesně trvat na tom, co bylo předmětem toho návrhu, který neprošel," řekl ministr.


Budoucnost armády a její priority

Vondra společně s náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem hovořili také o dalších možných variantách úsporných opatření. Shodli se na tom, že rezervy existují hlavně v provozních nákladech a nákupu techniky.

Nejen kvůli znovuotevření kauzy nákupu předražených transportérů Pandur chce Vondra nastolit politiku otevřených veřejných zakázek. Ta má zajistit transparentnost nákupu. Nadále bude přitom platit, že všechny nákupy movitého a nemovitého majetku, které nebyly zahrnuté v armádních plánovacích dokumentech, bude možné činit pouze se souhlasem ministra. (více o podezření z korupce v kauze pandur čtěte zde)

Mezi hlavní priority zařadil Vondra přípravu dlouhodobé koncepce armády a kariérního řádu pro vojáky. Vycházet chce přitom z takzvané bílé knihy, kterou má do konce roku připravit tým sestavený z armádních expertů a odborníků působících mimo armádu. Kniha popíše stav a potřeby armády s výhledem dalšího rozvoje.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz