Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vondra se chopí armády. Chybí jí dlouhodobá vize, soudí

  14:19aktualizováno  14:19
České armádě chybí dlouhodobá vize, říká budoucí ministr obrany nové vlády Alexandr Vondra. Chce zlepšit obraz resortu v očích veřejnosti. "Vojáci musí vědět, že je o ně postaráno, a zároveň společnost musí být hrdá na svou armádu," tvrdí.

Alexandr Vondra (ODS) | foto: David Port, MF DNES

Vzhledem k napnutému státnímu rozpočtu a škrtům bude muset armáda výrazně šetřit, čeho se škrty, konkrétně v resortu obrany, dotknou?
Nová vláda má schvalování rozpočtu na další rok teprve před sebou. Je řada položek, které musíme podrobit důkladné revizi. Nechtěl bych debatu o škrtech ve výdajích zužovat na příplatky na bydlení, jak je tomu v současnosti. Mým cílem je zaměřit se také na výdaje a inventarizaci majetku, u nichž je otázka, zda jejich činnost přímo souvisí s armádou nebo s jiným rezortem, jaká je přidaná hodnota jejich příslušnosti k armádě, apod.

Zároveň je potřeba zcela nově nastavit systém finančního plánování: doposud se akvizice řídí přidělenými prostředky. Do budoucna bychom to měli obrátit a jasně si říci: toto jsou požadavky na naše bezpečnostní složky a potřebujeme na ně takové a takové prostředky, ne naopak.

Jaké budou vaše priority při řízení resortu?
Koaliční strany se zavázaly k rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci a zadlužování. Tento princip bude samozřejmě platit pro ministerstvo obrany. Je potřeba dokončit personální audit a provést inventuru akvizic. Je zde celá řada otázek, které se týkají organizační struktury, hodnostní struktury, velení, speciálních sil, majetku, armádního vzdělávání, a podobně. První kroky proto budou směřovat k podrobné analýze stavu v těchto oblastech.

Jaká je vize o české armádě v očích Alexandra Vondry? Budete nadále pokračovat v budování malých expedičních jednotek, ale špičkově vybavených?
Armádě schází dlouhodobá vize. Naši vojáci musí vědět, že je o ně postaráno. A zároveň společnost musí být hrdá na svou armádu. Absence vize se odráží na rekrutování nových profesionálů, kdy přídavky na bydlení jsou v některých případech zásadním motivačním faktorem. Profesionální armáda ale musí být schopna nabídnout více.

Co se povahy jednotek týče, pohybujeme se někde mezi vševojskovou a specializovanou armádou. Specializace je i vzhledem k velikosti armády logická, nicméně pokud se rozhodneme jít touto cestou, musíme mít jistotu od našich spojenců, že nám pomohou i v případě, kdy tyto jednotky nebudeme mít.

S tím souvisí i otázka ohledně zachování stíhacího letectva. Mají české vzdušné síly disponovat stíhacím letectvem? K jakému řešení byste se přiklonil - odkoupení gripenů, pořízení nových strojů nebo zrušení?
Nemyslím si, že bychom měli na stíhací letectvo teď rezignovat. Gripeny navíc patří k tomu, co nám posloužilo relativně dobře. Opět zde platí, že bychom si měli stanovit strategii pro budoucnost našeho letectva.

Prakticky jen několik zemí NATO dodržuje dohodu, že bude dávat na obranu 2 procenta HDP. Nemůže se za nějakou dobu odsouvání obranných investic vymstít celé Alianci, ale i jednotlivým členům?
Výdaje na obranu v zemích NATO od roku 2002 klesají a drží se pod dvouprocentní hranicí jen díky několika zemím, které vynakládají na obranu daleko více. Je to dlouhodobý problém, který si aliance uvědomuje, a to riziko, že nebude NATO schopno dostát svým závazkům zde existuje. Už nyní se to projevuje v Afghánistánu, kdy mnohé evropské vlády plánují stáhnout své vojáky právě z ekonomických důvodů.

Ekonomická krize už na spojence dopadla, například Dánsko vycouvalo z několika společných projektů? Nehrozí to i v případě Česka?
Doufám, že ne. Opět zde platí, že naše ambice musí v podobných projektech vycházet z pevné strategie. Zároveň nesmíme ohrozit naši pověst důvěryhodného spojence. Prioritou vlády navíc bude dlouhodobě stabilizovat rozpočet. Rozvoj armády není možné plánovat v horizontu jednoho roku, tudíž není možné měnit objem prostředků resortu z roku na rok.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...Najdete na iDNES.cz