Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vondra: ODS je na plavbě údolím smrti. Kongres ji musí změnit

  15:22aktualizováno  15:22
Senátor ODS Alexandr Vondra se chce stát příští týden na kongresu své strany jejím místopředsedou. Dopředu však varuje: "Voliči nám poslali vzkaz, že pokud se ODS zásadně neobmění, můžeme ztratit dominanci na pravici."

Představa, že mladé oslovíme mocenskou a silovou politikou bez ideálů, je scestná, říká Vondra. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Všichni čelní představitelé ODS dlouho tvrdili, že situace ve straně je stabilizovaná. Ovšem odchod Mirka Topolánka krátce před volbami i to, že vám dalo hlas o 800 tisíc lidí méně než v roce 2006, svědčí o něčem úplně jiném. V jaké situaci je ODS týden před svým dalším kongresem?
Od zrušených předčasných voleb, které měly být na podzim loňského roku, nebyla ODS vůbec stabilizovaná. Naopak. Ztrácela tah na branku a jakékoli vedení. Potvrdily to i diskuse na loňském listopadovém kongresu, vždyť jej tam nejméně jedna třetina delegátů chtěla změnit na kongres volební.

Byla chyba nevolit tehdy nové vedení?
Byla. Ovšem úsilí o přeměnu kongresu na volební nebylo dobře připravené. Já jsem ale pro to hlasoval. Nakonec jsme vyměnili lídra těsně před volbami, to alespoň zabránilo úplnému propadu preferencí. Kdyby byly volby o tři týdny později, mohli jsme vyhrát. Ale příliš dlouho jsme ztráceli čas diskusemi při výměně Mirka Topolánka.

Jenže i tak jste přišli o obrovské množství voličů. Proč občanským demokratům neuvěřili ani jejich bývalí příznivci?
Ovlivňuje to několik faktorů. Je to daň za vládnutí v letech 2006 až 2009. Ta koalice neměla jasnou většinu a při každém reformním kroku musela o každý hlas bojovat doslova o život. ODS to ubralo mnoho sil. Dále jsme byli vnitřně nejednotní a neschopni řešit léta nakupené problémy. A když probíhal boj o moc uvnitř strany, tak se naše domácí špinavé prádlo vyvěsilo na veřejnosti. Dobrou značku ODS to poškodilo. Získali jsme špatný obraz. Poslední rok jsme proto dostávali velmi těžce na frak.

Zvláštní je, že veřejnost si některých věcí uvnitř ODS všimla už dávno, vy jste se ale tvářili, že vás to tolik neovlivňuje. Byla to přetvářka?
Samozřejmě, že veřejnost pečlivě vnímala, co se děje uvnitř strany. Dokonce se nám při prosazování některých změn snažila pomoci. Kroužkování ve volbách, které bylo letos bezprecedentní, zasáhlo i naše kandidátky. Před čtyřmi lety se lidé, kteří chtěli zodpovědnou pravicovou politiku, dostavili masově k volbám. Teď už část těch lidí nepřišla z důvodu znechucení politikou nebo to naházeli protestním stranám.

Ale jak to chcete změnit? V ODS je pořád mnoho lidí, kteří jsou spojováni s nejrůznějšími kauzami, s podezřením, že jsou ve střetu zájmů. Všichni odejdou či budou zbaveni funkcí? Někteří z nich sedí i v nové Sněmovně. Jak potom chcete veřejnost přesvědčit, že už budete jiní?
Musíme v ODS omezit politiku rozdělování, hraní velkých proti malým, vystupování z pozice síly. Bez sjednocení strany ničeho nedosáhneme. Politika je souboj idejí, ale také mocenské rozhodování. Není ale možné, aby to druhé převažovalo. Aby dominovalo mocenské spojení politiky s byznysem. Pak skutečně může nastat situace, že budeme trvale nedůvěryhodní a ztratíme dominantní postavení na pravici.

Neodpověděl jste mi, jak se zbavíte lidí, kteří jsou v ODS spojováni s klientelismem, korupcí, nabíráním černých duší a podobně. Pořád je jich tam dost.
Od toho je právě rychlý kongres, který budeme mít příští týden. Musíme zareagovat na vzkaz, kteří nám voliči poslali ve volbách. V některých případech to bylo naprosto brutální, řada našich kandidátů byla překroužkována a nedostala se do parlamentu. Snad každý rozumí tomu, proč se to stalo a co je potřeba udělat a změnit.

Není pro stranu podobného typu varující, že nebyla nejúspěšnější ani u prvovoličů? Mladí lidé byli vždy vaši voliči.
Určitě. Nejvíce jsme ztratili ve velkých městech a nezískali tolik ani u mladých lidí. Představa, že mladé oslovíme mocenskou a silovou politikou, kdy ideály jdou stranou, je zcela iluzorní a scestná.

Václav Klaus kdysi řekl, že ODS se mění na PDS, tedy Podnikatelskou demokratickou stranu. Jenže vy jste také v letech 2004 až 2006 pracoval pro soukromou poradenskou firmu Dutko Worldwide a také prosazoval její zájmy, například v energetice. Jak si mají být politika a byznys podle vás blízko?
Pracoval jsem pro tu firmu většinou v Evropě, doma to bylo velice omezené. Podstatu demokracie ale skutečně ohrožuje privatizace veřejného sektoru prostřednictvím politických stran. Václav Klaus to pojmenoval správně. On tvrdil, že máme být strana pro market, ne pro byznys. S tím souhlasím. Nejsem ale blázen, abych si myslel, že politika a byznys spolu nesouvisejí. Samozřejmě, že ano. Musí být pro to ale nastavena jasná pravidla, stejně jasná jako pro financování politických stran. V tomto směru čeká naši politiku ještě hodně práce.

Kam až může vztah politiky a byznysu zajít? Až na dovolenou do Toskánska?
Pracovně se také znám s některými podnikateli, kteří byli v Toskánsku. Znám se s Martinem Romanem, šéfem ČEZ, i dalšími. A jako vládní úředník jsem s nimi konzultoval kdysi otázky energetické politiky, přece by to bez toho ani nešlo. V Toskánsku, které je mimochodem nádhernou kulturní a historickou krajinou, jsem několikrát také byl. Ale se svojí rodinou. K politice patří určitá míra pokory a slušnosti. Tím odpovídám na toskánskou aféru.

Čtěte v sobotní MF DNES

Co si Vondra myslí o vyjednávání s TOP 09 a stranou Věci veřejné? Bude nakonec ministrem obrany? Čtěte v sobotním rozhovoru v MF DNES.

.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...

Vondráček povede Sněmovnu. Pojďte jednat o vládě, vyzval Babiš ODS

Radek Vondráček (ANO) přijímá gratulace ke zvolení šéfem Sněmovny (22. listopad...

Novým šéfem Sněmovny byl zvolen Radek Vondráček z hnutí ANO. Ve volbě ho podpořili i komunisté, SPD a Piráti. „Půjdu...Najdete na iDNES.cz