Vondra odhalil v Bruselu kontroverzní plastiku, omluvil se uraženým

  11:50aktualizováno  16:56
Češi v Bruselu žehlili problémy, které napáchala umělecká instalace Entropa výtvarníka Davida Černého. Vicepremiér Alexandr Vondra se během jejího slavnostního odhalení omluvil všem, které urazila. To jsou především Bulhaři, jejichž zemi zobrazuje jako turecký záchod. Budou-li na tom trvat, jejich zemi odstraníme, slíbil Vondra.

Lidé si v Bruselu prohlížejí provokativní plastiku Entropa od výtvarníka Davida Černého (12. ledna 2009) | foto: Reuters

Instalace Entropa by měla v atriu sídla Rady Evropské unie zůstat po celou dobu českého předsednictví. Zatím není jasné, zda v podobě, která je k vidění nyní. Proti svému zobrazení se ohradilo Bulharsko, rozzlobené hlasy ale přicházejí i odjinud, třeba ze Slovenska.

Alexandr Vondra zdůraznil, že Entropa je kontroverzním uměleckým dílem. "Není to nic víc, nic míň," řekl novinářům. V podmínkách realizace díla bylo, že ji vytvoří sedmadvacet umělců členských zemí. Součástí podmínek bylo, že jakékoli vícenáklady pokryje autor, tedy David Černý, ze svých peněz. Potom už byla plastika instalována.

komentář mf dnes

Martin Komárek: Černý dal do Entropy vlastní tělo i duši

"Teprve pak jsme se dozvěděli o mystifikaci, byl to nepříjemný šok," komentoval Vondra skutečnost, že výtvarník Černý vytvořil dílo jen se svými spolupracovníky a peníze od státu na to nevyužil. To dnes Černý řekl i před novináři: "Věděl jsem, že nebudou použity k danému účelu, pošlu je zpátky státu."

Zobrazení Bulharska v plastice Entropa, která zdobí budovu Rady EU v Bruselu

Černý a jeho spolupracovníci, kteří dnes na prezentaci díla vystoupili, nešetřili omluvami. "Chci se omluvit Bulharsku, šlo o nedorozumění," řekl David Černý. "Pokud se Bulharsko bude cítit uražené, odstraníme jeho zobrazení. Bylo by to vůči nim spravedlivé," podotkl spoluautor Entropy Tomáš Pospiszyl.

Slova usmíření budou tvůrci směřovat i k dánské výtvarnici Susan Malberg Albertsenové. Podle nich byla náhoda, že se v katalogu k Entropě, který obsahoval jména údajných spolutvůrců z jednotlivých evropských států, objevilo její jméno.

Omluvná slova nesměřovala jen k dotčeným zemím, ale i k českému státu a vládě. "Chci se velice omluvit Alexandru Vondrovi, Karlu Schwarzenbergovi a Mirku Topolánkovi. Uvedl jsem je úmyslně v omyl," řekl Černý a doplnil: "Doufal jsem, že když si uděláme legraci ze všech, uděláme si legraci i ze sebe. Chtěli jsme urazit jen sami sebe."

Autoři nechtěli mluvit o významech zobrazení jednotlivých zemí. Jejich záměrem bylo, aby divák vnímal plastiku komplexně. "Chtěli jsme vyjádřit, jak moc je Evropa složitá. Bylo by zavádějící mluvit o jednotlivých zemích," vysvětlil Pospiszyl.

Novináři se ale nedali odbýt a zeptali se na Německo. Dálnice s auty totiž svým tvarem může někomu připomínat svastiku. "Je to klišé, hloupý pohled na Evropu. Jsou to díla, u kterých jsme předstírali, že je vytvořili fiktivní umělci s klišovitými myšlenkami," nastínil umělecký záměr Pospiszyl.

Davida Černého nejvíc zaskočila otázka od novináře, kterého zajímalo, zda toho všeho nelituje. Na odpověď vůbec nenalezl slova. "Stojíme si za dílem," zachránil situaci Pospiszyl.

Řeč se tvůrci Entropy vrátila, když se snažil najít ekvivalenty k humoru, který jeho dílo reprezentuje. "Prvním příkladem je Sacha 'Borat' Cohen, který si udělal daleko větší legraci. Druhým je Létající cirkus Monty Pythonů."

Jako třetí Černý zmínil francouzské gumáky, kteří parodovali prezidenta Sarkozyho. V pořadu zmatený gumový státník třeba nevěděl, kde je Rumunsko a kde Česko.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Maskovaní lupiči v Berlíně přepadli transport s penězi, po policii stříleli

Maskovaní lupiči v Berlíně přepadli transport s penězi (19.října 2018)

Maskovaní ozbrojení lupiči v centru Berlína ráno přepadli transport s penězi. Pachatelé s kořistí ujeli, po policejních...

Unijní soud pozastavil polský zákon o Nejvyšším soudu, porušuje smlouvy EU

Polský premiér Mateusz Morawiecki na summitu EU s asijskými zeměmi v Bruselu...

Polsko musí okamžitě zastavit uplatňování opatření snižujícího věk odchodu do důchodu pro soudce Nejvyššího soudu....

Summit EU opět ukázal, jak trvá se domluvit, migrace už ale není trauma

Premiér Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu (18. října 2018)

Čtvrteční summit lídrů členských států Evropské unie se uskutečnil v poměrně klidné atmosféře. Dohodu ve sporné otázce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz