Vondra a americký diplomat Asmus dostali cenu za přínos bezpečnosti a stabilitě

  0:01aktualizováno  0:01
Držiteli České a slovenské transatlantické ceny, udělované světovým osobnostem za přínos pro bezpečnost a stabilitu euroatlantického regionu, se ve čtvrtek večer stali v Bratislavě ministr obrany Alexandr Vondra a americký politik Ron Asmus.

Alexandr Vondra | foto: Michal KamarytČTK

Vondra cenu přezval osobně během slavnostní večeře v historické budově slovenské Národní rady, která měla připomenout desetileté výročí od pozvání sedmi zemí střední a východní Evropy do Severoatlantické aliance na summitu v Praze v roce 2002.

O ceně

"Udělením této mezinárodní ceny a propojením dvou nejvýznamnějších bezpečnostních akcí ve střední Evropě - Dnů NATO v Ostravě, jež organizuje naše asociace Jagello 2000, a konference GLOBSEC Slovenské atlantické komise. Chceme zdůraznit a zviditelnit roli, jakou bezpečnost hraje v našem každodenním životě a jak důležitá je práce lidí, kteří se o ni zasazují," popsal cenu předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Za iniciativou, která v Bratislavě proběhla v rámci mezinárodní konference GLOBSEC 2012, stojí dvě přední nevládní organizace z obou zemí: Jagello 2000 za Českou republiku a Slovenská atlantická komise za Slovensko.

Cena má podle organizátorů připomenout, zdůraznit a ocenit práci a zásluhu těch, kteří významně přispěli k posílení transatlantických vazeb, bezpečnosti a stability euroatlantického regionu.

Český diplomat a politik Alexandr Vondra byl podle organizátorů oceněn za neúnavné prosazování myšlenky transatlantického spojenectví a podporu integrace Česka a Slovenska do Severoatlantické aliance.

"Počátkem devadesátých let málokdo věřil, že NATO má budoucnost, o deset let později o tom málokdo pochyboval," řekl ministr. "Dnes mám ovšem obavu, že by NATO mohlo zeslábnout. Stačí se podívat na klesající armádní rozpočty a mohu začít hned tím českým,“ odkázal při převzetí ceny Vondra na aktuální návrh rozpočtu pro českou armádu.

Ron Asmus dostal cenu in memoriam

Českou a slovenskou transatlantickou cenu chtějí na základě doporučení odborné dvanáctičlenné komise zástupci obou organizací společně udělovat každoročně dvěma osobnostem – jedné z Čech či Slovenska a jedné zahraniční.

Druhým oceněným byl tentokrát nedávno zesnulý americký diplomat Ron Asmus, za něhož cenu udělenou in memoriam přijela do Bratislavy převzít jeho žena Barbara Wilkinson.

Rona Asmuse si východní Evropa pamatuje zejména jako muže, který se zasadil o průlomové rozhodnutí rozšířit Severoatlantickou alianci o postkomunistické země.

"Být jedním z prvních oceněných transatlantickou cenou je pro naši rodinu obrovská pocta," řekla po převzetí ceny dojatá Asmusova manželka ve stoje aplaudujícímu sálu. "Ron pevně věřil, že Evropa by mohla a měla být jednotná a svobodná. Zároveň věděl, že tato jeho práce není hotova. Kdyby tu dnes mohl být s námi, pracoval by tvrdě dál," dodala. Asmus před rokem ve třiapadesáti letech podlehl dlouhé nemoci.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Letectvo kvůli hurikánu přestěhovalo nejmodernější stíhačky z Floridy

Kvůli hurikánu Michael byly letouny F-35 přesunuty z Floridy na základnu...

Americké letectvo kvůli blížícímu se hurikánu Michael evakuovalo i dvě velké letecké základny na Floridě. Nejmodernější...

Výběr obrněnců pro armádu začíná. Vítěze čeká zakázka za 53 miliard

Obrněnec Puma S1 na Dnech NATO v Ostravě

Největší zakázka v novodobé historii české armády se rozjíždí. Puma, Lynx, Ascod nebo CV90? To jsou hlavní favorité ve...

Protiletadlová jednotka vyráží do Norska na největší cvičení NATO

Strakoničtí vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70

První část českých vojáků protiletadlové jednotky ze Strakonic ve středu vyráží na dlouhou cestu do Norska, kde se...Najdete na iDNES.cz