Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vondra a americký diplomat Asmus dostali cenu za přínos bezpečnosti a stabilitě

  0:01aktualizováno  0:01
Držiteli České a slovenské transatlantické ceny, udělované světovým osobnostem za přínos pro bezpečnost a stabilitu euroatlantického regionu, se ve čtvrtek večer stali v Bratislavě ministr obrany Alexandr Vondra a americký politik Ron Asmus.

Alexandr Vondra | foto: Michal KamarytČTK

Vondra cenu přezval osobně během slavnostní večeře v historické budově slovenské Národní rady, která měla připomenout desetileté výročí od pozvání sedmi zemí střední a východní Evropy do Severoatlantické aliance na summitu v Praze v roce 2002.

O ceně

"Udělením této mezinárodní ceny a propojením dvou nejvýznamnějších bezpečnostních akcí ve střední Evropě - Dnů NATO v Ostravě, jež organizuje naše asociace Jagello 2000, a konference GLOBSEC Slovenské atlantické komise. Chceme zdůraznit a zviditelnit roli, jakou bezpečnost hraje v našem každodenním životě a jak důležitá je práce lidí, kteří se o ni zasazují," popsal cenu předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

Za iniciativou, která v Bratislavě proběhla v rámci mezinárodní konference GLOBSEC 2012, stojí dvě přední nevládní organizace z obou zemí: Jagello 2000 za Českou republiku a Slovenská atlantická komise za Slovensko.

Cena má podle organizátorů připomenout, zdůraznit a ocenit práci a zásluhu těch, kteří významně přispěli k posílení transatlantických vazeb, bezpečnosti a stability euroatlantického regionu.

Český diplomat a politik Alexandr Vondra byl podle organizátorů oceněn za neúnavné prosazování myšlenky transatlantického spojenectví a podporu integrace Česka a Slovenska do Severoatlantické aliance.

"Počátkem devadesátých let málokdo věřil, že NATO má budoucnost, o deset let později o tom málokdo pochyboval," řekl ministr. "Dnes mám ovšem obavu, že by NATO mohlo zeslábnout. Stačí se podívat na klesající armádní rozpočty a mohu začít hned tím českým,“ odkázal při převzetí ceny Vondra na aktuální návrh rozpočtu pro českou armádu.

Ron Asmus dostal cenu in memoriam

Českou a slovenskou transatlantickou cenu chtějí na základě doporučení odborné dvanáctičlenné komise zástupci obou organizací společně udělovat každoročně dvěma osobnostem – jedné z Čech či Slovenska a jedné zahraniční.

Druhým oceněným byl tentokrát nedávno zesnulý americký diplomat Ron Asmus, za něhož cenu udělenou in memoriam přijela do Bratislavy převzít jeho žena Barbara Wilkinson.

Rona Asmuse si východní Evropa pamatuje zejména jako muže, který se zasadil o průlomové rozhodnutí rozšířit Severoatlantickou alianci o postkomunistické země.

"Být jedním z prvních oceněných transatlantickou cenou je pro naši rodinu obrovská pocta," řekla po převzetí ceny dojatá Asmusova manželka ve stoje aplaudujícímu sálu. "Ron pevně věřil, že Evropa by mohla a měla být jednotná a svobodná. Zároveň věděl, že tato jeho práce není hotova. Kdyby tu dnes mohl být s námi, pracoval by tvrdě dál," dodala. Asmus před rokem ve třiapadesáti letech podlehl dlouhé nemoci.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz