Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volte s kolíčkem na nose, vyzývají Francouze

  15:53aktualizováno  15:53
Když už si nevyberu, alespoň ukážu, co si myslím. Tak nějak berou nedělní kolo prezidentských voleb někteří Francouzi, kteří se proti svému politickému přesvědčení chystají zvolit hlavou státu konzervativního obhájce mandátu Jacquesa Chiraka. Recesisté, kteří rozdávají své rady především na internetu, proto zoufalým voličům radí: Přijďte ve smutečním obleku, hlasujte v gumových rukavicích nebo s kolíčkem na nose.

Rady, jak se psychicky a společensky vyrovnat s nezvyklou situací, se začaly na internetu množit po prvním kole prezidentských voleb. Z něhož vyšel vítězně spolu s Chirakem ultrapravičák Jean-Marie Le Pen. V zemi se hovořilo o politickém zemětřesení a k hlasování pro Chiraka vyzvaly své příznivce i levicové strany. Mnoho voličů se tak ocitlo v nezáviděníhodné situaci.

Pařížský student Hugo se kupříkladu se svými kamarády chystá do volební místnosti v bílé kombinéze s kapucí, "aby se nenakazil" od lístku pro pravičáka Chiraka. Proti pravicové nákaze by levičákům mohly pomoci také gumové či zahradnické rukavice.

Ti, kteří mají méně recesistického ducha, zase mohou naznačit své přesvědčení tím, že levou ruku dají ostentativně za záda, aby dokázali, že tentokrát při volbách "nemají volné ruce". 

Jedno umělecké sdružení zase voličům radí, aby vhodili do urny lístek se jménem Chiraka a lístek s Le Penovým jménem poslali na staronovou Chirakovu adresu do prezidentského Elysejského paláce. Důvod? Aby nezapomněl, za jakých okolností byl zvolen.

Předvolební agitace ve Francii skončila. V neděli od 8 hodin bude mít na 40 milionů voličů možnost vybrat hlavu státu na dalších pět let. Podle průzkumu agentury IPSOS, který otiskl deník Le Figaro, by mohl Le Pen v neděli získat 18 až 25 procent hlasů, zatímco Chirac 75 až 82 procent.
Rukavice a kolíček údajně brání utajení
Nad plánovanými akcemi levicových šprýmařů se však vznáší otázka, zda nebudou porušením volebního zákona, v němž se jasně uvádí, že hlasování je tajné. Ministerstvo vnitra míní, že podobným iniciativám nic nebrání, pokud nezkomplikují hlasování.

Ústavní rada ale upozornila volební komisaře, že gumové rukavice či kolíček na nose odporují tajnému charakteru hlasování.

Někteří Francouzi, kteří chtěli dát při hlasování pro Chiraka najevo své skutečné přesvědčení, už proto od myšlenek na podobné akce ustupují.

"Buďte 5. května co nejvíce obezřetní. Váš hlas by mohl být neplatný," píše se například na internetových stránkách commentvoterchirac.com (jak volit Chiraka).

Co na to Chirac?
Chirakovi se podobné iniciativy pranic nelíbí. Hřímá, že volby jsou důstojným a odpovědným aktem a plánované akce levicových recesistů jsou prostoduché, nedůstojné a směšné.

Zřejmě už zapomněl na to, že v prvním kole si jej přála prezidentem jen pětina voličů a teď díky celonárodní mobilizaci proti extrémní pravici bude možná ve druhém kole zvolen s rekordním ziskem tří čtvrtin hlasů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

VIDEO: Řidiče v USA vymrštil náraz do výšky, skončil s autem v druhém patře

Řidič vozu naboural do zábrany vedle silnice, náraz auto pak katapultoval do...

Kuriózní nehodu zažil řidič osobního auta, který v kalifornském městě Santa Ana narazil v neděli do zábrany vedle...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Najdete na iDNES.cz