Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volte mne! A proč?

  21:43aktualizováno  21:43
Nabídnou politické strany voličům mísy pečených holubů, nebo krev, pot a slzy? Nic z toho. I když nad konečnou podobou programů pracují (v potu a slzách) týmy znalců veřejného mínění, už teď může volič vybírat. Ať už po slibech, nebo po ovoci. Nejvíc naznačila ODS. Její program lze jako slisovaný vidět ve Špindlerově Mlýně. Reklamní panel, na němž Václav Klaus propaguje lyže, nezmizel. Jen značka Völkl je přelepena černým obdélníkem s bílým nápisem: LIDI, VOLTE ROZUM!

Je v tom sebevědomí: "Pana předsedu nesundáme!" Je v tom zemitost: "Lidičky, vždyť přece není nic špatného na tom, když se pan profesor ukáže s lyžemi!" Je v tom i vychytralost. "Značka zmizela, nikdo nám nic nemůže vyčítat." Selský rozum, to je pilíř programu ODS. Volíme Evropu, ale na nás si nikdo nepřijde. Vstupujeme tam jen proto, abychom reformovali ty nesmyslné zemědělské dávky a byrokracii. Na Benešovy dekrety si sahat nedáme.

Rovná daň: Kdo by se nechtěl zbavit formulářů, kdo by nechtěl státu odvádět méně? Nestavme lidi a přírodu proti sobě! Koho nechají chladným výstřelky ochránců přírody, kteří klidně proto, aby žila kytička, nechají pomřít lidi.
Už teď je jasné, že program ODS bude srozumitelný a účinný, zaměří se na věci, v nichž si je strana jista. ČSSD nemá sice žádný plakát se Špidlou a lyžemi, její tezi bychom však mohli shrnout: LIDI, VOLTE JISTOTU!

Nabízí obslužný stát s kvalitními úředníky, na něž si lidé budou muset připlatit. Vychází přitom z ochoty většiny lidí vzdát se části svobody výměnou za klid. Nabízí bezplatné léky seniorům a bezplatné studium juniorům. V neposlední řadě pak prodává svá tři procenta - může poukázat na nebývalý růst ekonomiky v posledních dvou letech.

Do Evropy se vrhá mnohem nadšeněji než Klaus, ale vyhnání Němců hájí stejně zarputile. ODS nabídne program jednoznačně zaměřený na střední a vyšší vrstvu, osloví lidi, kteří se považují za samostatné a sebevědomé. ČSSD pak nabídne klasický levicový program, jehož ústředním bodem bude slušnost a solidarita mezi lidmi.

Kdo může překvapit, je jedině střed - Koalice. Ta dosud přišla pouze s přitažlivým, ale nepříliš důsažným heslem přímé volby prezidenta.

V jasnosti svých pohledů, soudě z náznaků kampaně, nemůže konkurovat ani sociálním demokratům, a už vůbec ne ODS. Navíc je zatížena těžko snesitelným břemenem. Na některé základní otázky mají Unie svobody a lidovci zcela rozdílný pohled - například na školné. Zatímco pravice a levice program pouze dolaďují, střed čeká, až přijde kouzelník.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz