Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volný víkend? Piloti z Red Arrows v létě něco takového neznají

  12:11aktualizováno  12:11
Umění legendární akrobatické skupiny Red Arrows mohli v uplynulých jednačtyřiceti letech obdivovat lidé ve více než padesáti zemích celého světa – od Islandu po Austrálii. V České republice se představí teprve podruhé 16. září na Dni NATO v Ostravě.

Den NATO v Ostravě nabídne mnoho výjimečných akcí. Exhibice Red Arrows bude jednou z nich. | foto: The Red Arrows

Půjde o jedno z více než šesti desítek letošních vystoupení. "Od května do října mají naši piloti pouze desetidenní bezpečnostní dovolenou koncem srpna. Jinak neví, co je mít o víkendu volno," říká mluvčí Red Arrows Rachel Huxford. Její slova potvrzuje pohled do jejich letošního plánu, po sobotním vystoupení na mošnovském letišti totiž hned v neděli ráno zamíří na letecký den Practica di Mare v Itálii.

Kolik žádostí o vystoupení každoročně obdržíte a kolika z nich vyhovíte?
Je to kolem čtyř set žádostí o vystoupení Red Arrows z celého světa, přičemž můžeme vyhovět pouze přibližně devadesáti zájemcům. Naše sezona začíná vždy v květnu a končí v říjnu, takže navíc můžeme vzít v úvahu pouze žádosti o vystoupení v tomto termínu.

Chtěla bych poznamenat, že Red Arrows nerozhodují o tom, kde vystoupí a čí žádost bude zamítnuta – a to je pro členy našeho týmu naše velké štěstí! Jinak by totiž byli ještě pod větším psychickým tlakem, než jsou. O přijetí či zamítnuti žádosti rozhoduje speciální odbor Royal Air Force, který řídí celkovou účast RAF na leteckých dnech ve Velké Británii i ve světě.

DEN NATO 2006

Vše o Dni NATO v Ostravě najdete na oficiálním portále www.dennato.cz

Vysoký zájem není jistě pouze jen o vystoupení Red Arrows, ale i o to, stát se členem týmu. Kolik pilotů vám každý rok nabídne své služby?
Všichni piloti Red Arrows jsou, a vždy byli dobrovolníci. Faktem je, že mnoho lidí, a to nejenom pilotů vám řekne, že je jejich velkým přáním stát se jedním z deseti předváděcích pilotů Red Arrows.

Každý rok k nám přibudou tři noví piloti. V lednu každého roku proto RAF oslovuje nové dobrovolníky z řad bojových pilotů s nabídkou práce u Red Arrows, na kterou každý rok zareaguje 30 až 40 pilotů. Přicházejí v úvahu pouze ti, kteří létají na bojových typech Tornado, Harrier nebo Jaguar (v budoucnu přibudou ještě piloti Eurofighter Typhoon, pozn. red.). Piloti mimo jiné musí mít vyhovující kariérní posudek a současně být věkově pod průměrem jejich operační role.

Je nám velmi líto pilotů vrtulníků a dopravních letounů, jejichž žádosti bohužel nemůžeme akceptovat. Důvodem jsou vysoké nároky na vysokou pilotáž ve velmi těsných formacích, s čímž mají piloti vrtulníků a dopravních letounů pochopitelně problémy.

Jaký je průměrný věk posádek Red Arrows?
V letošním roce se věk osádek pohybuje mezi 29 a 38 lety, přičemž většina má plus minus pětatřicet let.

Klíčovou postavou Red Arrows je její velitel, nazývaný „Red One“. Jaké požadavky musí splňovat adepti na tuto prestižní pozici?
Minimálně musí mít zkušenosti jako předcházející velitel bojové squadrony RAF a současně odlétat tři roky u Red Arrows.

Kolik letových hodin Red Arrows ročně nalétají?
Kolem čtyř set hodin.

Máte jedno standardní vystoupení, nebo jich máte ve svém repertoáru několik?
Způsob provedení vystoupení závisí hlavně na aktuálním počasí a rovněž geografických podmínkách. Máme tři hlavní druhy vystoupení, o jejichž provedení rozhoduje velitel na základě vyhodnocení aktuálních podmínek – plné "Full Display", vzdouvající se "Roling Display" a ploché "Flat Display".

Red Arrows je jediný akrobatický tým na světě, který je schopen reagovat na měnící se podmínky v průběhu vystoupení a nahradit jednu sekvenci druhou, například když se počasí zlepší či naopak zhorší.

THE RED ARROWS

rok založení 1965
počet vystoupení (k 28.8.2006) - 3837
počet navštívených zemí - 52
počet vystoupení v ČR - 1

Jak probíhá nácvik? Kdo je autorem vystoupení? Existují na něj autorská práva?
Nacvičit vystoupení znamená létat šest krát denně pět dnů v týdnu, trénink probíhá samozřejmě v zimní sezoně, kdy neprobíhají vystoupení. Princip je takový, že piloti začínají v menších formacích s nejjednoduššími akrobatickými prvky a postupně přidávají na složitosti.

V plné devítičlenné formaci mohou začít létat až po pěti měsících příprav. Na vývoji vystoupení se podílejí všichni členové Red Arrows, přičemž hlavní slovo má Red One. Vystoupení není patentováno.

Byly někdy mezi piloty Red Arrows ženy?
Dosud se tak nestalo. Jednou z podmínek stát se členem Red Arrows je být příslušníkem bojové squadrony RAF. Jsem ráda, že mezi bojovými piloty je čím dále více žen, které navíc splňují další předpoklady pro létání s Red Arrows. Takže věřím, že první pilotku uvítáme co nejdříve.

Můžete prozradit některou tradici charakteristickou pro Red Arrows?
Máme řadu tradic a rituálů, jejichž průběh se však snažíme utajit před veřejností. Jednu ale prozradit mohu. Na závěr každé sezony se vždy koná velká party. Každý pilot, který v průběhu roku udělá chybu – například vypustí dříve nebo později barevnou dýmovnici, musí zaplatit "pokutu" ve výši jedné libry.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...Najdete na iDNES.cz