Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volit předsedu strany bude jen třetina véčkařů, jsou prověřeni víc než ostatní

  7:13aktualizováno  7:13
Ani ne třetina registrovaných příznivců Věcí veřejných zasáhne do boje o křeslo předsedy této politické strany. Ukázalo to prověřování identity véčkařů. Z 18 500 lidí jich na výzvu strany reagovalo 5 431.

Referendum na internetových stránkách Věcí veřejných.

Necelý pět a půl tisíce véčkařů (registrovaných příznivců strany) nyní patří mezi takzvané obálkáře. Tedy ty, kteří mají u Věcí veřejných ověřené telefonní číslo, e-mail a zároveň i poštovní adresu. Právě tento nejvyšší stupeň autorizace je podmínkou, aby lidé mohli v květnu hlasovat prostřednictvím internetu nebo telefonu v přímé volbě předsedy strany. O křeslo se uchází pět politiků včetně stávajícího předsedy Radka Johna.

Volba předsedy VV

O post předsedy Věcí veřejných budou na konci května usilovat stávající šéf Radek John, bývalý ministr dopravy Vít Bárta, poslankyně Dagmar Navrátilová, místopředsedkyně strany Karolína Peake a poslanec Michal Babák. Všichni osloví příznivce strany na internetu přes videomedailony nebo dotazníky. Vyjet mohou také do jednotlivých regionů.

Volební konference bude o víkendu 28. a 29. května. Pokud delegáti kandidáta vybraného véčkaři nepotvrdí nadpoloviční většinou hlasů, bude se volba opakovat. V ní musí kandidát získat od členů a příznivců strany více než 75 procent hlasů. Pokud je nikdo nezíská, celý proces se vrátí na začátek k novým nominacím.

Údaje si véčkaři ověřují od konce ledna, kdy je strana informovala o inventarizaci registrovaných příznivců.

"Prosíme ty, kteří chtějí být nadále sympatizanty strany a dostávat informativní e-maily, SMSky, chtějí se účastnit referend a přímé volby, aby obratem odpověděli na tento e-mail. Na základě doplnění níže požadovaných údajů Vás budeme moci zařadit mezi aktivní příznivce strany," vyzvala tehdy strana lidi k ověření dat e-mailem. Kdo na zprávu odpověděl, dostal poštou a v SMS unikátní kódy, které poté zadal do internetového formuláře.

"Ne každý je ochoten vložit do systému všechna data nebo čekat na unikátní autorizační kódy. Mohou tam být i lidé, kteří ztratili o podporu strany zájem," vysvětluje si Pavel Dobeš, který je ve VV za hlasování na internetu odpovědný, proč na výzvu reagovala jen necelá třetina véčkařů z celkového počtu 18 500.

Přímá volba a notáři mají zabránit pochybnostem

Strana si od prověřování databáze údajů slibuje vyšší transparentnost hlasování a to, že se vyhne nařčení z náboru "černých duší", tedy umělému navyšování voličské základny.

Podle Pavla Dobeše aktualizace databáze véčkařů není ještě uzavřená. Příznivci budou moci straně svoji aktivitu a kontakty stvrzovat i během přímé volby předsedy. Autorizovat se budou moci i po ní, protože strana zvažuje, že se ve vnitrostranických referendech budou vyjadřovat jen obálkáři.

Na to, že by se ještě při přímé volbě předsedy autorizovaly zbývající dvě třetiny véčkařů, jsou prý IT oddělení strany i call centrum, které bude v době přímé volby posíleno, připraveny.

Strana zatím tají konkrétní termín, kdy hlasování véčkařů odstartuje. Musí ho schválit její rada. Nebude to ale dřív než v neděli 15. května. Hlasování musí být uzavřeno nejpozději v pondělí 23. května. Strana přitom chce, aby véčkaři kandidátům mohli dávat hlas nejméně čtyř dny. Do lhůty musí přitom spadat kromě všedních dnů také alespoň jeden víkendový den.

Véčkaře ale při hlasování čeká změna. Systém se totiž neotevře o půlnoci, jak jsou zvyklí u referend, ale v deset hodin večer. O pár dnů později se v deset večer zase uzavře.

Aby Věci veřejné předešly pochybám, chtějí si dozor nad hlasováním a výsledky pojistit notáři. "Budou nejméně dva a jedině oni, jako nezávislý subjekt, budou moci do hlasování nahlížet v jeho průběhu," dodal Dobeš.

Aby byla přímá volba předsedy platná, bude muset kliknutím hlasovat nejméně deset procent registrovaných příznivců. Jméno, které od nich dostane nejvíc hlasů, poté musí nadpoloviční většinou posvětit delegáti volební konference. Tam už ale budou jen členové strany - od poslanců až po zástupce regionálních buněk.

Anabáze spojená s přímým hlasováním véčkařů může podle Dobešova odhadu přijít na sto až dvě stě tisíc korun. Další peníze spolkne volební sjezd, který se bude konat 28. až 29. května a bude hostit 230 až 250 delegátů.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz