Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volit bude jen zlomek krajanů

  0:09aktualizováno  0:09
Letošní volební novinka - hlasování krajanů v cizině - patrně skončí fiaskem. Voleb se nejspíš zúčastní jen zlomek českých občanů žijících v cizině. Ministerstvo zahraničí zatím eviduje jen něco přes dva tisíce zájemců, přičemž podle odhadů by teoreticky mohlo v cizině volit až 80 tisíc lidí. V neděli byl přitom poslední den, kdy se krajané-voliči mohli přihlásit na jakémkoli zastupitelském úřadě.

Ministerstvo zatím dostalo seznamy voličů zhruba z poloviny všech ambasád.
Mnozí krajané by přitom chtěli volit, ale povinnost volit pouze osobně na zastupitelských úřadech je často nepřekonatelnou překážkou. Zlobí se, že nemohou zaslat svůj hlas poštou jako Američané, Francouzi nebo Švýcaři.

"Volit můžeme po komplikované písemné proceduře pouze na velvyslanectví v Ottawě nebo na konzulátu v Montrealu, což je od nás přes čtyři tisíce kilometrů," napsala skupina Čechokanaďanů z Vancouveru do redakce MF DNES.

"Letenka stojí kolem 400 kanadských dolarů (téměř devět tisíc korun), dále jeden ztracený pracovní den, což je zatraceně drahý špás. Takže se vám, soudruzi z Poslanecké sněmovny, na takové volby vykašlem a volit nebudem."

Například v Sydney se na tamním zastupitelském úřadu zapsalo zhruba jen padesát lidí s českým občanstvím, v Mnichově třicet osm zájemců, a v Berlíně dokonce pouze dvanáct. Větší zájem je v New Yorku či Paříži, kde se do voličských seznamů nechalo zapsat okolo sto padesáti lidí. V Bratislavě se přihlásilo přes dvě stě zájemců.

"Naše neoficiální odhady se pohybovaly řádově ve vyšších číslech," řekla Jiřina Valentová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí. Dodala však, že ministerstvo úmyslně odhadovalo víc lidí, aby se nemohlo stát, že by na zastupitelských úřadech byl nedostatek volebních lístků.

Někteří senátoři chtějí prosadit zavedení korespondenčního hlasování, aby při příštích volbách mohli krajané poslat svůj hlas poštou. Senát navrhoval korespondenční hlasování už v létě, ale sněmovna to zamítla, protože pokládala návrh za špatně připravený. "Chce to odborné týmy spolu s politiky, abychom se dokázali dohodnout," řekl senátor Jiří Stodůlka z KDU-ČSL.

Také ministr zahraničí Jan Kavan by byl pro to, aby krajané v cizině mohli volit poštou nebo přes internet a nemuseli jezdit tisíce kilometrů do volebních místností na ambasádách. Právě v USA, Kanadě či Austrálii jsou nejpočetnější komunity krajanů.

Ministr vnitra Stanislav Gross však upozornil, že korespondenční hlasování je velmi nákladné a není možné je kombinovat s volbami na zastupitelských úřadech.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz