Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Voliči vzkázali koalici, co si o ní myslí, hodnotí svou výhru Dienstbier

  19:59aktualizováno  19:59
Krátce po zvolení za kladenského senátora se Jiří Dienstbier mladší vyslovil, že to lze brát jako symbolický vzkaz koalici. Poražený kladenský senátor Dan Jiránek svou prohru zhodnotil pouze slovy, že voliče zřejmě nedokázal dostatečně přesvědčit. Svému sokovi popřál mnoho úspěchů.

Novopečený senátor Jiří Dienstbier mladší krátce po svém zvolení v doplňovacích volbách do Senátu na Kladensku. 26. března 2011 | foto:  David Neff, MAFRA

"Moje zvolení se dá brát také jako symbolický vzkaz voličů, co si myslí o vládní koalici," řekl krátce po svém zvolení v doplňovacích volbách do Senátu Dienstbier. Voličům slíbil, že udělá vše pro to, aby splnil jejich očekávání.

Dienstbier mladší suverénně vyhrál volby

V Senátu nahradí svého otce

"Volební úspěch v obvodě Kladno-Praha Západ, kde Jiří Dienstbier bojoval o senátorské křeslo, je velmi jasným signálem nesouhlasu a nespokojenosti veřejnosti s politikou Nečasovy vlády," přisadil si i novopečený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Spokojenost s výsledkem voleb projevila i Strana zelených, která kandidáta ČSSD podporovala. "Jsme potěšení, že uspěl (...) Naše podpora se vztahovala výlučně k osobě Jiřího Dienstbiera, neboť prosazuje témata a politickou kulturu, které jsou blízké Straně zelených," uvedl předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Naopak ODS nese zvolení Dienstbiera nelibě: "Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier zvítězil také díky hlasům voličů KSČM, o které požádal před druhým kolem. Pokračování spolupráce ČSSD s komunisty v horní parlamentní komoře tedy nebude žádným překvapením," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Dienstbier si může vybrat komoru Parlamentu

Dienstbier se navíc nachází v netradiční situaci, kdy si může vybrat, do které komory Parlamentu zamíří. Je totiž zároveň prvním náhradníkem po odchodu Martina Peciny ze Sněmovny. Diensbier má ale dle svých slov jasno: "Nemůžu zklamat důvěru voličů, kterou do mne vložili," řekl novopečený senátor.

Minulý týden už navíc jeden politický úspěch zažil. Sjezd ČSSD ho zvolil za místopředsedu strany. Od loňského července je také stínovým ministrem spravedlnosti.

V Senátu nahradí svého zesnulého otce, který letos podlehl těžké nemoci. Odborníci se shodují, že jeho popularita mohla synovi k úspěchu pomoci. Zároveň ale upozorňují, že pro kladenský volební obvod je vítězství ČSSD typické.

"Zčásti je to o jménech, zčásti o stranách. Neberu to tedy osobně," řekl po své prohře protikandidát Dienstbiera, kladenský primátor Dan Jiránek z ODS. Svému sokovi popřál hodně úspěchů a dodal, že sám zřejmě voliče nepřesvědčil o tom, že by pro ně byl lepším senátorem. Jiránek má v kraji dlouholeté kořeny.

V politice není žádný "zelenáč"

Jiří Diensbier mladší není ve vysoké politice žádným nováčkem. Po roce 1990 totiž jako zástupce studentů dva roky působil ve Federálním shromáždění, později se věnoval hlavně právnické kariéře. Zasedal také v zastupitelstvu Prahy 2 a před loňskými komunálními volbami se stal kandidátem ČSSD na primátora Prahy.

Po volbách, ve kterých skončila sociální demokracie na třetím místě, se Jiří Dienstbier stavěl proti koalici s občanskými demokraty, která ale nakonec na pražském magistrátu přes jeho nesouhlas vznikla.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Najdete na iDNES.cz