Voliči si vybírají titul MUDr.

  • 20
Máte-li titul doktor medicíny, pak jste ideální adept na snadnou politickou kariéru. Výsledky letošních komunálních voleb to jasně dokazují. Desítky lékařů díky preferenčním hlasům voličů postoupily často z nevolitelných míst přímo do zastupitelstva, a mnohdy tak na vedlejší kolej odsunuly i politické matadory.

Třeba do pražského zastupitelstva se nakonec dostalo lékařů pět. Mezi nimi je i hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký, který přeskočil na kandidátce bývalého radního Ottu Kechnera. Zubař Viktor Kotalík z Jindřichova Hradce si dokonce dovolil na kandidátce ČSSD přeskočit premiérovu manželku Viktorii Špidlovou.

"Lidé si o lékařích myslí, že vzhledem ke svému vzdělání a profesi nekradou, nepodvádějí a nevraždí," žertuje šéf táborské záchranné služby Marek Slabý. Kandidoval na šestnáctém místě kandidátky nezávislého sdružení Tábor 2002 a preferenční hlasy ho vynesly na druhou příčku.

Lidé podle sociologů k lékařské profesi často přistupují s nekritickou úctou. Svědčí o tom i průzkumy, jakých povolání si Češi nejvíce váží. "Stabilně se na prvním místě drží lékaři," říká vedoucí Centra pro výzkum veřejného mínění Adéla Seidlová.

Lékařská profese bývá mnohdy i silnějším argumentem pro rozhodování voliče než volební program a strana, za niž dotyčný kandiduje. Třeba praktický lékař Jan Reban z Hluboké nad Vltavou se v roce 1990 dostal bez potíží mezi městské konšely coby nezávislý a letos pronikl na radnici s nominací ODS. Ač šestý, vyhoupl se na druhé místo. "Lékaře lidé zkrátka dobře znají, to je výhoda.
Vždyť s půlkou obyvatel Hluboké se alespoň jednou týdně vidím," říká Reban.

Celkem sedm lékařů a lékařek plus jeden ředitel nemocnice, byť s právnickým vzděláním, získali židle v pětatřicetičlenném zastupitelstvu města Přerova. Hravě přeskočili třeba i patnáct lidí před sebou. Vladimír Vosmanský přeskočil plný tucet lidí a jeho stranický kolega, který byl na kandidátce ODS ještě o tři místa za ním, zubař specialista Tomáš Havlík, se do zastupitelstva dostal až z patnáctého místa.

"To je jednoduché. Lidé se podívají na kandidátky, vidí titul MUDr., a tak ho zaškrtnou. Říkají si: To je jasné, oni skládají Hippokratovu přísahu, kde se slibuje Primum nihil nocere - tedy Především neškodit, tak ho zvolíme," míní Tomáš Havlík.

Mnozí kandidáti-lékaři však vůbec nepočítali s tím, že se do zastupitelstev dostanou, a teď zvažují, zda se nevzdají mandátu. Uvažuje tak i primář chirurgie šternberské nemocnice na Olomoucku Vladimír Hrabal, jehož voliči vynesli ze šestnáctého místa kandidátky Unie svobody až na první místo.

"Je fakt, že v takovém malém městě zná lékaře spousta lidí. Zvlášť když jsem spoustu z nich nebo jejich příbuzných operoval. Jinak si to ani nedovedu vysvětlit," říká primář.

Bodují nejen doktoři medicíny. Devětašedesátiletého důchodce Miroslava Vondřičku lidé zvolili jediným zastupitelem za ODA ve Strakonicích, ačkoliv byl až na 16. místě kandidátky. Důvod? Lidé si ho z dřívějška pamatují jako hodného veterináře, který dnes trénuje basketbalovou mládež. "Asi jsem holt známý místní obličej," směje se.

Lékaři se pohybují i ve vysoké politice, jsou jimi například poslanec Jaroslav Zvěřina a senátor Miroslav Topolánek, oba z ODS. Medicínu vystudovali také někdejší místopředsedové ODS Petr Čermák a Miroslav Macek, ti už však z politických výšin spadli zase dolů.

Profese lékaře zřejmě napomohla do senátorského křesla i plzeňskému kandidátovi z Unie svobody Richardu Sequensovi. "Lékařská profese má kredit. Přitom lidé vědí, že lékaři to nedělají pro peníze. Proto mají důvod čekat, že podobné to bude i v politice," řekl znovuzvolený hradecký senátor Karel Barták, profesí sportovní lékař.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video