Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volfová: Novorozenci se prodávají i v Česku

  0:01aktualizováno  0:01
Praha - V zemi existují porodnice, v nichž lze anonymně porodit a zařídit vše potají tak, že si dítě odnese úplně cizí žena. Ta je pak vydávána za skutečnou matku. Vyplývá to z tvrzení poslankyně za ČSSD Jany Volfové, která o těchto praktikách mluvila na semináři v Poslanecké sněmovně. Porodníci to vesměs popírají, i když někteří připouštějí, že teoreticky to uskutečnit lze. "Ptala jsem se v porodnicích a vím, že se to někde děje. Děti (nechtěné - pozn. red.) se prodávají, ale nikdo ze mě nedostane, kdo mi to řekl, kdy a kde," uvedla poslankyně.

Volfová použila toto tvrzení jako argument pro svůj návrh, aby v zemi byly legalizovány anonymní porody. Žena by pak měla zákonné právo porodit v nemocnici a nikomu neříci své jméno.

Lékaři by neměli důvod hledat "náhradní" matku, protože dítě by mohlo být zcela legálně považováno za nalezence a velmi brzy být předáno k adopci. Návrh takového zákona má na nadcházející schůzi projednávat Poslanecká sněmovna. "S dítětem, které úředně neexistuje, se dá manipulovat. Když ho bude moci porodnice vykázat, narodí se legálně," vysvětlila Volfová.

Kritici legalizace anonymních porodů - například známý dětský psycholog Jiří Dunovský - varovali, že takové porody by mohly vést k obchodům s dětmi. Skutečná matka by totiž nebyla nikde evidována. Na to však Volfová opáčila, že by tomu bylo naopak: "Obchod s dětmi tu už v podstatě je a my mu tímto návrhem naopak zamezíme," uvedla Volfová.

V kuloárech dodala, že ví o jednom zařízení, "kde takto udali šest dětí za tři roky a fiktivními matkami byly převážně cizinky". Ty se pak odvděčily nemocnici "třeba sponzorským darem". Volfová však odmítla uvést jakákoli konkrétní fakta, jimiž by mohla svá slova doložit. Naopak prohlásila, že to nikdy neudělá.

"Jen proto jsem se to dozvěděla," zdůvodnila to. Poslankyně tvrdí, že lékaři pomohli ženě a pomohli dítěti, které by se jinak buď vůbec nenarodilo, nebo by je matka někde odložila a v krajním případě i zabila.

Zhruba desítka předních porodníků, které MF DNES oslovila, odmítla slova Volfové potvrdit. Nanejvýš byli ochotni připustit, že teoreticky je možné zařídit, aby za rodičku byla v dokumentech považována žena, která ve skutečnosti těhotná nebyla. Žena by sice měla chodit do těhotenské poradny, ale povinnost nemá, u cizinek pak tato okolnost odpadá zcela.

"Nikdy jsem o ničem takovém neslyšel," řekl předseda porodnické sekce České gynekologicko-porodnické společnosti Vít Unzeitig. "Rodička v porodnici přichází do kontaktu s mnoha lidmi z personálu, pokud by měla být její totožnost zfixlována, museli by to dělat velmi důkladně. I když teoreticky to možné je."

Na semináři, jehož se zúčastnilo i několik porodníků, na tvrzení Volfové nikdo nezareagoval tedy ani nevystoupil proti. "Všichni jsme tím byli zaskočeni," řekl poslanec Milan Cabrnoch. Podobně reagovala i Lucie Talmanová, jež je spolu s Volfovou jednou z překladatelek zákona.

Ti, kteří připustili, že by na slovech Volfové mohlo něco být, zase trvali na zachování anonymity. "Před lety se mi něco takového doneslo - někdo mi volal a dotazoval se, zda bych něco takového nezprostředkoval," uvedl jeden z pražských gynekologů.

A ředitelka jednoho mimopražského kojeneckého ústavu podotkla: "Sociální pracovnice vědí, že nějaká žena má porodit dítě, které nechce. A najednou to dítě nemá. V kuloárech se pak mluví o tom, že v nemocnici mají připravenou matku, na kterou se dítě vykáže." Ani ona nechtěla říci jméno. Prý to má z druhé ruky a nikdy by nic nemohla dokázat.

O obchodování s dětmi už před lety spekuloval tisk. Konkrétním popudem byl případ čtyřletého děvčátka z Pelhřimova, které jeho matka prodala za třicet tisíc.
Vše vyšlo najevo, když se rozhodla žádat dítě zpátky a dceru pak málem utýrala.

Předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Bošková, která se semináře rovněž zúčastnila, komentovala sdělení Jany Volfové slovy: "Pokud v českých nemocnicích nejsou žádné nezávislé kontroly, ať už ze strany zřizovatelů či správních rad, pak kdokoli může cokoli tvrdit. Tvrzení poslankyně je jistě opřeno o nějakou informaci z řad lékařů - asi dostala takzvanou důvěrnou informaci."Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Matka dívky, která se ubodala, žaluje záchranáře. Soud se jich zastal

Aneta Rodová s maminkou

K soudu se dostala jedna z nejpodivnějších tuzemských sebevražd. Třiadvacetiletá Aneta Rodová zemřela v září 2014 poté,...

Další z rubriky

KVÍZ: Vyznáte se v českých svatých? Otestujte své znalosti

Svatý Václav

Českých svatých je nepočítaně a brzy možná přibudou další. Pražské arcibiskupství uzavřelo první fázi procesu, který má...

VIDEA TÝDNE: Královská svatba, zastřelený lupič a výbuch Plíškové

Princ Harry a Meghan Markle se vzali v kapli svatého Jiří na hradě Windsor 19....

Největší událostí uplynulého týdne byla jednoznačně svatba britského prince Harryho s herečkou Meghan Markle. Své ano...

Čísla na lampách, stromech i přejezdech zachraňují životy. Lidé o nich nevědí

Lampy jsou štítky označeny zejména v krajských, případně větších městech a těm...

Každý železniční přejezd a v některých městech i každá lampa mají na sobě štítek s číslem. Mnoho lidí však neví, k čemu...

Najdete na iDNES.cz