Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volební test skončil, vyhrál úřad

  22:37aktualizováno  22:37
Statistici vyhráli poslední kolo volebních příprav. Od rána žhavili linky, servery a počítače a simulovali první listopadovou sobotu, kdy vyvrcholí senátní a komunální volby. Poslední z řady testů prověřil, jak je připraveno nové výpočetní středisko, kam se ČSÚ přestěhoval po povodních. V celoplošné zkoušce zahltily systém volební výsledky z pěti set přebíracích míst a bezmála patnácti tisíc okrsků. V zátěžové fázi přišla všechna data najednou. Systém vydržel.

Celoplošná zkouška odstartovala v půl deváté ráno a hodinu po poledni už byly zpracované výsledky ze všech 495 přebíracích míst. Z přijatých dat se ihned přepočítávaly mandáty pro jednotlivé obce. Simulace druhého kola senátních voleb skončila o půl hodiny později. Nakonec se výsledky zaznamenaly na CD.

Odpoledne následoval zátěžový test, který prověřil, jak funguje systém pro zpracování hlasů voličů při výjimečném výkonu. Ve stejném okamžiku začal elektronický přenos informací ze všech 14 760 okrsků současně, což se ve skutečnosti může stát jen teoreticky.

Přenesení dat trvalo asi 35 minut. Vydržely nejenom počítače, které zpracovávají výsledky, ale také webová prezentace ČSÚ, která publikuje stav hlasování on-line. Na nečekanou situaci se připravili také samotní pracovníci úřadu.

ČSÚ se před volbami stěhoval
Statistici po celý říjen testovali, zda udělali dost pro to, aby v podzimních volbách nevyhrály povodně. Český statistický úřad prověřoval počítačový systém a nanečisto zkoušel zpracování dat ze senátních a komunálních voleb. Experti při prvním z testů simulovali výsledky z 500 okrsků a 97 předávacích míst.

Úřad, který se z vodou poničené budovy na pražské Invalidovně v září přestěhoval výše do Vysočan, pracuje v pronajatých prostorách. Musel především vybudovat zcela nové výpočetní středisko.

"Pracujeme v trochu polních podmínkách," přiznala mluvčí ČSÚ Vladimíra Pavlíčková. Ani to však průběh první velké předvolební zkoušky neovlivnilo. "Nebyly žádné problémy," řekla Pavlíčková. ČSÚ je ze zákona povinen zpracovat výsledky voleb. A to i přesto, že úřad voda zle poničila. Statistici zachránili jen nejdůležitější data.

Třetinu voličů čeká dvojí rozhodování
Češi na podzim rozhodnou, kdo bude řídit jejich obec, a nahradí třetinu z jedenaosmdesáti senátorů, kterým končí funkční období. Kandidáty do Senátu tak budou vybírat jen ve 27 obvodech. Volby do Senátu se konají v pátek 25. a v sobotu 26. října.

Pokud žádný z kandidátů nezíská ve svém volebním obvodu nadpoloviční většinu hlasů, vyberou voliči ze dvou nejúspěšnějších kandidátů o týden později ve druhém kole. První listopadový víkend se konají rovněž obecní volby.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Hromadná nehoda několika aut na 173. kilometru D1 uzavřela provoz směrem na Prahu. Kamion podle policie zablokoval...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Najdete na iDNES.cz