Nečas obhájil funkci předsedy ODS. Porazil na kongresu rebela Fuksu

  11:22aktualizováno  14:31
Petr Nečas byl znovu zvolen předsedou ODS. V prvním kole dostal 351 hlasů z celkového počtu 592, pro jeho soupeře, jednoho z rebelujících poslanců Ivana Fuksu hlasovalo 178 delegátů. "Považuji to za silný mandát," řekl po volbě Nečas. Prvním místopředsedou se stal ministr průmyslu Martin Kuba.

"Nebudu ukazovat na žádná jména," odmítl Nečas říct, koho by si ve vedení přál. Až na jednu výjimku. Udivilo by ho, kdyby s ním chtěl ve vedení strany sedět poražený protikandidát Fuksa, když o Nečasovi na kongresu říká, že svou práci dělá "tak blbě".

Kongres ODS

O pozici prvního místopředsedy, se utkali šéfka Sněmovny Miroslava Němcová, ministr průmyslu Martin Kuba a středočeský europoslanec Hynek Fajmon, který má názorově blízko k rebelům. Už v prvním kole volby hladce vyhrál Kuba.

Jak zkrotí premiér rebely?

Nečas po zvolení do čela strany odpověděl vyhýbavě na otázku iDNES.cz, jak chce teď přesvědčovat rebelující poslance, aby příští týden zvedli ruku pro vládní daňový balíček s vyšší DPH a jeho vláda tak mohla pokračovat.

Jinak by jeho zvolení do čela strany bylo tak trochu Pyrrhovo vítězství, kdyby vláda již příští týden padla. V nadsázce řečeno - se "třetí den kongresu" odehraje až ve středu v Praze, kdy se bude schvalovat daňový balíček.

"Budete sledovat mé kroky v příštích hodinách a dnech a z nich poznáte, jaké řešení jsem zvolil," řekl iDNES.cz Nečas.

Fotogalerie

V projevu před volbou se podivil názoru, že je možné s koalicí udělat novou smlouvu. "Pokud si někdo myslí, že je možné roztrhat koaliční smlouvu a vyjednat lepší, projevuje nebetyčnou naivitu," řekl premiér.

Jeho soupeř Fuksa delegátům tvrdil, že je možné vyjednat lepší podmínky vlády. "Koalice může fungovat jinak než dosud. Okamžitě bych začal jednat o změně vládních priorit. TOP 09 již jistě pochopila, že nás nenahradila v roli lídra na pravici," řekl Fuksa, jeden z rebelů v poslaneckém klubu ODS, kteří ohrožují Nečasovu vládu.

Nečas kritizoval i bývalého premiéra Mirka Topolánka. "Musím odmítnout apokalyptické vize o Titaniku," řekl Nečas.

Právě k potápějícímu se Titaniku Topolánek ODS přirovnal a řekl delegátům, že radši pojede do Prahy sledovat fedcupové finále českých tenistek proti Srbsku. Ještě před tím označil Fuksu spolu s ministrem průmyslu Martinem Kubou za nadějné politiky ODS.

Bude to bez krve

"Když ODS přežila Mirka Topolánka, přežije i Petra Nečase," řekl premiér delegátům na kongresu. ODS musí podle něj najít řešení k mobilizaci pravicových voličů.

Nečas znovu odmítl rebelii v poslaneckém klubu. "Spor o jeden procentní bod u jedné daňové sazby na jeden rok jako alternativa, že otevřeme dveře levici," nastínil delegátům ODS, před jakou volbou stojí. Nabídl straně program, který nazval "částečný Churchill". Zatímco britský politik mluvil o krvi, potu a slzách, Nečas řekl: "Nebude tam krev."

Ivan Fuksa při kandidátském projevu na předsedu ODS.

Ivan Fuksa při kandidátském projevu na předsedu ODS.

Fuksa, kterého na předsedu navrhlo místní sdružení v Příbrami, v kandidátském projevu řekl, že ODS potřebuje změnu. "Já se, Petře, nedomnívám, že jsi jí schopen," řekl Fuksa na adresu Nečase. Nabídl dva roky tvrdé práce a členům ODS, že se jim pokusí vrátit hrdost na značku občanských demokratů. "Chci vám nalít do krve trochu modrého optimismu," uvedl Fuksa.

ODS nabídl restart a zdůraznil, že ji v žádném případě nechce vést do předčasných voleb. "Už jen řeči o předčasných volbách nás poškozují," řekl bývalý ministr zemědělství, kterého Nečas z vlády vyhodil loni na podzim.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Posun v kauze Čapí hnízdo stojí na dobré vůli Švýcarů a Babiše mladšího

Andrej Babiš mladší během pobytu na Krymu

Policie řeší dva případy, v nichž figuruje syn premiéra Andreje Babiše. Jestli získá odpovědi k jeho údajného únosu na...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz