Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Vážení čtenáři, uzavíráme on-line reportáž. Děkujeme vám za pozornost, další vývoj sledujte v článcích. Redakce iDNES.cz
19:53
Sjezd KDU-ČSL skončil společným zpěvem Svatováclavského chorálu.
19:53
Vedení lidovců je kompletní. Řadovými místopředsedy se po Vlastě Parkanové stali také Stanislav Juránek, Marián Hošek a David Macek. V podstatě to odpovídá přání nového šéfa Jiřího Čunka.
19:46
Unavení delegáti čekají na výsledky volby místopředsedů a diskutují o závěrečném usnesení sjezdu. Jan Kasal navrhuje, aby se vyslovilo k jednání o vládě, protože na to prý lidé čekají. Strana by podle něj měla prosadit co nejvíc ze svého programu do programového prohlášení vlády.
18:47
Nový šéf lidovců Čunek naléhal na všechny delegáty, aby o kauze Juránek už vůbec nemluvili. Má prý obavu, aby spor jihomoravského hejtmana nezastínil celý sjezd.
18:35
Kauza "likvidace Juránka" se opět vrátila na program sjezdu. Z vražedného úmyslu nařčený poslanec Ladislav Šustr delegátům řekl, že Stanislav Juránek "uvěřil neuvěřitelnému nesmyslu, že prý ho chci já s Janem Kasalem a za pomoci pražského podsvětí zavraždit. To pak řekl minimálně na zasedání krajských zastupitelů KDU-ČSL, kde sedělo nejméně 20 lidí. Lehko mně není, ale musel jsem s tím vystoupit." Ze sálu se ozval pískot.
18:48
Začalo druhé kolo volby místopředsedů. Delegáti vybírají ze šesti kandidátů.
18:20
Vlasta Parkanová byla podle informací iDNES.cz zvolena do funkce místopředsedkyně KDU-ČSL už v prvním kole. Získala 180 hlasů. Těsně neprošel diskutovaný hejtman Juránek, dostal 151 hlasů, potřeboval 154. Zbývají ještě tři místa, do druhého kola jde šest kandidátů.
18:14
Na výsledky volby místopředsedů se stále čeká. Už skončila přestávka, delegáti diskutují o obecných tématech.
17:29
Volba místopředsedů skončila, výsledky budou během několika desítek minut.
17:14
Poslanec Ladislav Šustr se v kuloárech ohradil proti informaci, že chtěl s dosavadním prvním místopředsedou Janem Kasalem zlikvidovat hejtmana Juránka. Právě kvůli šíření této zprávy Kasal na sjezdu tlačil na Juránka, aby nekandidoval ani na místopředsedu. - více
17:11
Volba místopředsedů začala.
16:47
Pomalu se chýlí ke konci prezentace kandidátů na místopředsedu. Sjezd bude volit čtyři.
16:45
Zvolení Jiřího Čunka do čela KDU-ČSL je pro politiky z ostatních parlamentních stran vesměs dobrou zprávou. Nikdo si však zatím netroufl odhadnout, jak se s novým předsedou změní lidovecká politika. - více
16:40
Hejtman Juránek vystoupil s tím, že nevyslyší volání poslankyně Šojdrové, aby se vzdal kandidatury na místopředsedu. Nebyl prý tím, kdo mohl příklonu ke komunistům zabránit. Zároveň nastínil, co se ráno dělo na celostátním výboru: "Zprostředkově jsem dostal zprávu, ve které stálo, že mě chtějí dva členové KDU-ČSL - Kasal a Šustr - zlikvidovat," uvedl Juránek. Sám si prý nic takového nemyslí, ale o textovce informoval lidi kolem sebe a ta se tak prý ne jeho vinou dostala mezi novináře.
16:05
Aktivisty, kteří v Brně protestovali proti Čunkovi, jeho jednoznačné zvolení předsedou zklamalo. "Je vidět, že lze vyhrát jakékoliv volby na základě diskriminační politiky a segregace Romů," řekla ČTK organizátorka protestu Edita Stejskalová. Chystá prý protest na půdě parlamentu v souvislosti s pondělní výstavou o sterilizaci romských žen.
15:55
Poslankyně Michaela Šojdrová vyzvala jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka, aby nekandidoval na post řadového místopředsedy. Má prý podíl na krizi strany způsoboné tím, že vedení uvažovalo o vládě s ČSSD podporované komunisty.
  • Roman Línek na sjezdu KDU-ČSL

    Roman Línek na sjezdu KDU-ČSL - Pardubický vicehejtman Roman Línek se stal 1. místopředsedou KDU-ČSL. / Autor: Igor Šefr ČTK

15:45
Prvním místopředsedou KDU-ČSL sjezd podle informací iDNES.cz zvolil náměstka pardubického hejtmana Romana Línka. Právě jeho si Čunek přál. Línek hned v prvním kole získal hlasy 194 z 308 delegátů brněnského sjezdu a porazil jediného protivníka, Jihočecha Karla Turečka.
15:22
Ke vchodu do Besedního domu, kde se koná sjezd, přišli tři odpůrci potratů v čele se známým pravoslavným knězem Liborem Halíkem. "Nemlčte k vraždám dětí, aby vám bůh ještě mohl odpustit," křičí do megafonu. Delegáty to ruší.
15:18
Probíhá volba prvního místopředsedy. Delegáti využívají s tím spojené pauzy k debatě v kuloárech.
14:48
Představili se kandidáti na 1. místopředsedu. Zdá se, že proti Čunkem "vyvolenému" náměstkovi pardubického hejtmana Romanu Línkovi bude kandidovat jen Jihočech Karel Tureček.
14:24
Čunek řekl, koho by chtěl za místopředsedy. Prvním by měl být Roman Línek, který má jako jediný výjimku z jeho požadavku - byl sice ve vedení za "Kalouskova veletoče", ale postavil se proti. Čunek si přeje také Parkanovou, Juránka, Carbola a Hoška. Parkanová řekla, že je připravena s ním spolupracovat.
14:20
Čunek zopakoval, že kromě Romana Línka, který se v létě postavil proti jednání Kalouska, nechce ve vedení strany žádné místopředsedy z minulého vedení. Pohrozil, že v případě zvolení starých tváří odstoupí. Zároveň ale řekl, že ve straně počítá s těmi, kdo uznali své chyby. "Jsem přesvědčen, že Sněmovna nemá lepšího makroekonoma než je Mirek Kalousek. Neznamená to, že když někdo udělá chybu, že s ním nebudeme spolupracovat," řekl.
  • Sjezd KDU-ČSL v Brně

    Sjezd KDU-ČSL v Brně - Jiří Čunek chvíli poté, co se stal předsedou KDU-ČSL. (9. prosince 2006) / Autor: Radek Miča MF DNES

14:16
Nově zvolený předseda Jiří Čunek má za sebou první vlnu gratulací a poprvé dostal slovo jako šéf strany. "Program nemůžeme měnit, jsme po volbách, to, s čím jsme do nich šli, musíme prosazovat i dále," řekl. - CELÝ POVOLEBNÍ PROJEV NAJDETE ZDE
14:16
Do 14:30 mohou delegáti sjezdu navrhovat místopřededy.
14:01
Předsedou KDU-ČSL se hned v prvním kole stal senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek. Dostal 182 hlasů ze 312 a tak porazil Vlastu Parkanovou (82), Jiřího Karase (11) i Adolfa Jílka (25).
13:03
Delegáti sjezdu dostali lístky k volbě předsedy. Skončit má ve 13:20, výsledky budou kolem druhé hodiny. Mezitím proběhne také oběd.
12:46
Podle Parkanové je ohrožena samotná parlamentní existence KDU-ČSL. "Pokud chceme jako strana přežít, musíme si položit otázku, kde je chyba," řekla. Míní, že v programu chyba není, jenže programy většina voličů nečte. "Obraz strany je na jednu stranu moralistický a na druhou neprůhledný," popsala nelichotivou situaci. "Jsem připravena spolupracovat se všemi, komu leží na srdci vás úspěch," uzavřela Parkanová.

Diskuse

Hříbek: Jsem pln očekávání, jestli tato generální oprava KDU bude ku prospěchu. Držím palce. (18:15)

ten.radi: dobrý, fakt dobrý - ty starý obličeje je třeba odstranit (15:57)

Ccecil: Upřesňuji. Jsem potěšen tím zemětřesením.. Bylo to potřeba. (15:09)

MichalM: Jestli zmizí KDU a nahradí je levice...není proč být potěšen... (15:03)

Ccecil: Jsem potěšen (14:26)

NovKar: ted jeste vyhazet stare vedeni (14:24)

Duck Donald: Lidovci potrebuji zmizet z politicke sceny. Jsou to krivaci typu Plojhar, Lux! (14:20)

nikoo: klerofašisti na scéně (14:19)

mathis: nevím co od něj mám čekat, snad nebude moc kamarádit s Paroubkem. Možná ho včera měl u Krause sežrat ten medvěd (14:15)

Lokran: kazdemu co libo... ale predstava ze mi budou vladnout stalinisti nejhrubsiho zrna... (14:11)

NovKar: nejhorsi je komunista, ktery krici chytte komunisty (14:09)

Lokran: jenze ten je prebarvenej, tyhle budou cistokrevny... (14:09)

NovKar: omyl, prvnim komunistou je prece Vlastimil Tlusty (14:08)

Lokran: inu na vanoce bude prvni komunista ve vlade... (14:06)

Stinin: ten člověk je teď populární, ale nevěřím, že dokáže stranu vytáhnout z bláta (14:06)

NovKar: zato tam ma experty typu Kalouska (14:05)

MichalM: Technolog moci, který neumí přiznat chybu. (14:04)

Stinin: KDU teď bude bojovat přesně s tím s čím bojovala ODS, když zvolila topola. Nemá svého předsedu v parlamentu, ten je někde v ústraní v senátu, kterej většina lidí považuje za zbytečný (14:04)

MichalM: To je hrůza. (14:03)

NovKar: je to konec pro starou gardu v KDU, ale rozhodne lepsi budoucnost pro KDU jako takovou (14:03)

NovKar: Clarus uz asi bali kufry (14:02)

Stinin: a je to tady - konec pro KDU - ČUNEk předsedou (14:02)

Stinin: Čunek prostě vystěhoval romy a tím na sebe upozornil, ale s velkou politikou má zatím nulové zkušenosti (14:01)

Stinin: v ODA u koryta nebyla. Náhodou si ji vybrali na ministryni, když Kalovoda odstoupil (14:01)

MichalM: Hlavně je to alespoň trochu vizionářka, to je to, co mě zajímá. Čunek ukázal ve svém projevu, že je jen technolog moci... s kým se spojit, jak si pohrát s medvědem, aby se líbil... (14:00)

NovKar: ano, Parkanova je politicky turista, hlavne byt u koryta (14:00)

Stinin: :Novakar: Myslim že se mýliš. Je pravda, že v KDU je oproti ostatním kandidátům chvíli. Byla členem ODA, ale stejně jsem přesvědčen, že je sktuečně nejvhodnější. Čunek je známej chvíli.... (13:58)

NovKar: Parkanova at se vrati zpatky do jiznich Cech, bohuzel je to vyzily politik, ktery ztratil kontakt s realitou (13:55)

Stinin: Stnin:MichalM:Myslim, že je jednoznačné, že Parkanová je nejvhodnější kandidát. (13:55)

MichalM: Četl jsem všechny 4 projevy a je z nich jasné, že KDU-ČSL udělá obrovskou chybu, jestli nezvolí paní Parkanovou. Její projev je o třídu výš než ostatní: brilantní analýza a vize do budoucnosti. (13:53)