Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dění na sjezdu KDU-ČSL minutu po minutě
22:24
Vážené čtenářky, vážení čtenáři iDNES.cz, končíme naši on-line reportáž ze sjezdu KDU-ČSL. Děkujeme vám za pozornost a těšíme se někdy znovu nashledanou. Další informace nejen z druhého dne jednání na sjezdu lidovců sledujte na na našem zpravodajském portálu. Redakce iDNES.cz
22:06
"Dobrý večer, jmenuji se Jiří Čunek," uvedl krátce již bývalý předseda lidovců a zmizel z pódia. Ludvík Hovorka, odpůrce zdravotnické reformy zase připomněl, že je dobrá zpráva, že se ji podařilo zastavit.
21:58
Následuje představování kandidátů do celostátního výboru. Mezi nominovanými je i Jiří Čunek nebo Ludvík Hovorka.
21:57
Pokračuje volba celostátního výboru. Neúspěšní kandidáti na místopředsedy mohou být nominováni do CV. Hanuš čte jednotlivá jména kandidátů, ti se ke kandidatuře hlásí, či ji odmítají.
21:54
Místopředsedy lidovců se stali Pavel Svoboda, Jiří Carbol, David Macek a Pavel Horák. Nejvíc hlasů získal Svoboda - 190, za ním skončil Carbol se 158 hlasy, třetí Macek se 155 hlasy a čtvrtý Pavel Horák se 150 hlasy. Místopředsednická křesla unikla Jiřímu Kolibovi se 107 hlasy, Romanu Línkovi s 99 hlasy, Mariánu Hoškovi se 76 hlasy a Vladimíru Říhovi s 54 hlasy.
21:52
Jiří Hanuš přichází s výsledky prvního kola volby řadových místopředsedů. "Dovolte, abych vás seznámil s prvním a také posledním kolem volby," zahájil předseda volební komise.
21:46
S dvacetiminutovým zpožděním se v sále ozývá gong, přicházejí delegáti na vyhlášení výsledků volby čtyř místopředsedů.
21:10
Začíná vydávání volebních lístků, podle stanov se volí až čtyři místopředsedové. Konec hlasování je oznámen na 21:25.
21:07
Z obrazovky za Svobodu jeho alter ego řečníkovi klade otázky, Svoboda odpovídá. "Chci stranu radostnu, aby se lidé znovu uměli radovat." Pavel Svoboda nabízí zkušenosti z velvyslanectví, ministerstva. Chce zlepšit komunikaci ve straně, spolupráci s nevládním sektorem i zlepšení obrazu KDU-ČSL na veřenosti. "K tomu nám dopomáhej Bůh," ukončili "oba" Svobodové - ten živý i z obrazovky proslov.
21:05
Vyhráváme volby politilogů za volební program, ale hlasy voličů nezískáváme. "Je potřeba umět program nabídnout, pleteme si členy strany a voliče," uvedl Svobody. "Nepochválím-li se sám, jiný to za mě neudělá," připomněl slova Járy Cimrmana. Na webu strany by prý měly být aktualizované úspěchy strany.
21:03
Poslední z kandidátů na místopředsedu se jde k pultíku představit Pavel Svoboda. Poděkoval za podporu a nominaci na předsedu a místopředsedu, ale vše uvedl na pravou míru: "Nejsem žádná rychlokvaška."
21:01
Zhruba kolem půl desáté by mohli být známá jména řadových místopředsedů KDU-ČSL.
21:00
David Macek trumfl ve stručnosti svého předřečníka a k mikrofonu se dostává další kandidát - Vladimír Říha.
20:56
Projevy pokračují, u mikrofonu je Roman Línek. Připomněl, že je na účastnících sjezdu, v jaké podobě pošlou stranu do velice složité situace - tedy předčasných voleb.
20:54
Ke kandidatuře Jiřího Kolibu prý vede touha pomoci straně, které si váží a pro kterou pracuje. "Nebude to nic jednoduchého ani lehkého, ale nebojím se," uvedl Koliba.
20:52
Strana by se měla podle Hoška držet S.O.S. - slušnosti, odpovědnosti a solidarity. U mikrofonu ho střídá Jiří Koliba.
20:44
Po Pavlu Horákovi přichází k řečnickému pultu Marián Hošek. "Předstupuji před vás s rozpaky, možná s pokorou," řekl na úvod, že není mladý, ani žena ani nová tvář strany. Není ani změnou pro stranu, ale chce se o místopředsednický post přesto ucházet. "Mohu nabídnout životní zkušenosti," uvedl. Připomněl i zkušenosti z komunální pražské politiky, z exekutivy nebo právě z vedení KDU-ČSL.
20:44
Horák vyzval vedení strany k demokracii, ochotu respektovat dohodnutá pravidla a přijmout většinové řešení. "Není možné si v tajných volbách zvolit předsedu a pak ho veřejně kritizovat a oslabovat," uvedl Pavel Horák.
20:40
U mikrofonu se objevil další z kandidátů. Horákovu kandidaturu prý urychlila nemoc kolegy Kvapila a situace v KDU-ČSL. Všichni podle něj musí být ochotni udělat víc než doposud.
20:37
"Musíme se domluvit, jsme rozdělení. Uvnitř strany vznikla pátá kolona. Někteří naši členové sbírali podpisy pro vznik nové politické strany, zároveň mluví o morálce. To musí skončit," řekl Carbol v proslovu. Vyzval k upřímnosti a ty, kteří chtějí jít do nové politické strany, ať jdou hned. Ty ostatní vyzval ke slušnosti a sjednocení.
20:34
U mikrofonu je Jiří Carbol. K zítřejšímu křesťanskému svátku s sebou přinesl vejce, které prý nebylo jednoduché sehnat. Sám prý byl cílem podobného útoku - když nevolil Klause, ale Švejnara.
20:33
Je osm nominací: Carbol, Horák, Hošek, Koliba, Línek, Macek, Říha a Svoboda. Kandidáti v tomto pořadí budou pronášet své krátké, maximálně pětiminutové projevy.
20:31
Za malý okamžik se začnou představovat kandidáti na posty místopředsedů lidovců. Marie Jílková teď bude v moderování zastupovat Zuzanu Roithovou. Ta se musí připravit na zítřejší televizní debatu.
20:30
Předseda Strany zelených Martin Bursík sice respektuje zvolení Svobody, ale zároveň má teď obavy ze spolupráce. "Jeho zvolení je doklad toho, že se KDU-ČSL spíš zeleným vzdálila, než přiblížila," řekl Bursík ČTK. Bursík uvedl, že v době svého působení v resortu životního prostředí měl se Svobodou, který byl v čele ministerstva pro místní rozvoj problém při prosazování ochrany přírody.

Diskuse

honzaf: Hezká manipulace v 17:29. Nevím, z čeho novináři usoudili, že potlesk byl za to, že nebude kandidovat na místopředsedu. (17:33)

Aaron71: Ta informace vlevo z 15:55 je nadčasová, na tom trvám (16:09)

4m4: déle je v této věte nesmysl (16:05)

4m4: říká se o 45 minut později! (16:04)

Aaron71: Informace z 15:55 má nadčasovou hodnotu. Výsledky budou známy o 45 minut dříve? (15:57)