Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sledujeme volební sjezd ČSSD minutu po minutě
19:17
Vážení čtenáři, v tuto chvíli iDNES.cz končí s on-line reportáží ze sjezdu sociální demokracie. Děkujeme vám za pozornost, další podrobnosti ze zítřejšího pokračování sjezdu ČSSD najdete na našich stránkách.
19:15
Delegáti nakonec nevyčkali 19:30, kdy měla končit přestávka a přeložili jednání na zítřek.
18:57
Delegáti sociálnědemokratického sjezdu mají do 19:30 přestávku. Všichni z ústecké ČSSD se shromáždili a radí se o dalším postupu.
18:36
Není ovšem jisté, že nominace proběhne ještě dnes. Sociální demokraté se totiž večer chystají na kulturní akci. Účastníci sjezdu jsou pozvaní na muzikál Drákula.
18:35
Podle oficiálních výsledků druhého kola, Jana Vaňhová ani tentokrát post místopředsedkyně neobhájila. Řešením situace je nová nominace, pak bude následovat nová volba.
18:11
Největší podporu si u delegátů získal Škromach. Toho volilo 485 z 554 přítomných. Urban získal 413 hlasů, Zaorálek 417, Onderka 390 a Vaňhová jen 263.
17:52
Onderka, Škromach, Urban i Zaorálek byli zvoleni místopředsedy strany. Vaňhová zvolena nebyla, postupuje do druhého kola, zaznělo sálem v Průmyslovém paláci.
17:48
Očekávalo se, že volba místopředsedů bude probíhat hladce. Objevila se ale komplikace. Potřebný počet hlasů podle neoficiálních informací nezískala kandidátka Jana Vaňhová.
16:55

Redaktor iDNES.cz mezi delegáty zjišťoval, zda jim nepřipadá trochu nudné, že počet kandidátů je shodný s počtem křesel místopředsedů. "Atmosféra je velice poklidná a vůbec to není na škodu věci," podotkl moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas a pokračoval: "Možná že je lepší, když sjezd probíhá v poklidnější atmosféře, než když je atmosféra vzrušená. To, že je v ČSSD klid, je pro ni samozřejmě lépe, než když by mezi sebou skupiny vedly válku."

 • David Rath při volbě místopředsedy ČSSD na sjezdu strany v Průmyslovém paláci (21. března 2009)

  David Rath při volbě místopředsedy ČSSD na sjezdu strany v Průmyslovém paláci (21. března 2009) / Autor: Michal SváčekMAFRA

16:37
V tuto chvíli se začíná volit pět místopředsedů sociální demokracie.
16:31

Miloslav Vlček s proslovem vůbec nevystoupil. Kandidatury na místopředsedu se vzdal.

 • Miloslav Vlček a Václav Kočka starší při volbě místopředsedy ČSSD na sjezdu strany v Průmyslovém paláci (21. března 2009)

  Miloslav Vlček a Václav Kočka starší při volbě místopředsedy ČSSD na sjezdu strany v Průmyslovém paláci (21. března 2009) / Autor: Michal SváčekMAFRA

16:28
Zaorálek se prý bavil s novináři, kteří mu říkali o problému blogerů. Portály se prý snaží mít vyrovnané řady pravicových a levicových blogerů. Pokud jeden levicový vypadne, je těžké za něj najít náhradu. Narozdíl od pravicových, kterých je spousta. Zaorálek slíbil, že pokud bude zvolen, pokusí se situaci napravit.
16:27
Oživit naši zemi může podle Zaorálka jen ČSSD. Kandidát na místopředsedu ale náhledl i přes hranice Česka. Chtěl by víc spolupracovat se zahraničními sociálními demokraty.
16:24
Zaorálek zdůraznil problém právního státu, který se týká mnoha lidí. Sílu tématu přirovnal k poplatkům ve zdravotnictví. "Toto téma by se mělo zvednout," vyzval.
16:23
"Chceme po lidech, aby nám dali hlasy. Máme povinnost jim pomoci, musí vědět, že v nás mají zastání. Nejen jednou, musíme řešit jejich problémy. To je odpověď na důvěru lidí, kterou nám dávají. Nechtěl bych ji ztratit," tvrdí Zaorálek.
16:21
Ke slovu se dostává Lubomír Zaorálek. Říká, že někteří lidé mají strach ze společnosti, které vládne současná vláda. "Volby jsme neprohráli, ale ani nevyhráli," podotkl. "Chci udělat vše pro ty, kteří v nás cítí důvěru."
16:19

"Chci vykonat tolik práce, kolik vyžaduje naše příští volební vítězství. slibuje to zakotvení socdem hlouběji, než se doposud dařilo. můžeme přispět k budování občanské společnosti. k tomu se hrdě hlásím a proto usiluji o váš hlas," uzavřela Vaňhová, která obhajuje post místopředsedkyně.

 • Jana Vaňhová na sjezdu ČSSD v Průmyslovém paláci (21. března 2009)

  Jana Vaňhová na sjezdu ČSSD v Průmyslovém paláci (21. března 2009) / Autor: Michal SváčekMAFRA

16:18
"Chci, aby lidé zasažení krizí, měli v osobních výdajích aspoň nějaké úlevy. Jinak hrozí osobní bankroty a nezaměstnanost, myslí si Vaňhová. "Nabízím konkrétní řešení, vyzývám, připojte se."
16:16

Některé delegáty vzrušila představa, že by volby nebyly tajné. Poukazují na to, že každý hlasovací lístek má čárový kód, stejně jako má čárový kód i každá visačka delegáta. "Vědí, koho jsi volil," vtipkují mezi sebou někteří straníci. Po pár desítkách minut pátrání a rozhovorů s několika lidmi se ukazuje, že jde jen o fámu. Čárový kód na hlasovacím lístku prý neodpovídá jménu hlasujícího, takže se nedá zjistit, kdo dal (nebo nedal) komu hlas. Alespoň se tak zapřísahají lidé z jedné počítačové firmy, kterou si ČSSD na tuto technickou vymoženost najala. Šetří to čas a je to pojistkou proti falšování voleb. Každý lístek je originál, nikdo si ho nemůže zkopírovat, tvrdí její zaměstnanci.

 • Volba vedení na sjezdu ČSSD

  Volba vedení na sjezdu ČSSD / Autor: Michal Sváček Filip Saiver MF DNES

16:14
K řečnickému pultíku přichází Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje a další kandidátka. Vyvedla kandidáty z omylu, že i když je jedinou ženou, uchazečkou o post místopředsedkyně, nebude jejich volba lehká.
16:12

Bylo mi ctí spolupodílet se na tom, že (zvedá šálu nad hlavu) je tato barva moderní a hezká. Připomněl ale, že není konec boje. "Blíží se komunální a senátní volby. Chci pokračovat v práci, abychom to dovedli do vítězného konce."

 • Milan Urban při projevu na sjezdu ČSSD v Průmyslovém paláci (21. března 2009)

  Milan Urban při projevu na sjezdu ČSSD v Průmyslovém paláci (21. března 2009) / Autor: Michal SváčekMAFRA

16:10
Škromach slíbil, že nezklame důvěru těch, kteří pro něj zvednou ruku, stejně jako v minulosti. Mikrofonu se ujímá Milan Urban ozdobený oranžovou šálou.
16:09
Cílem sociálních demokratů je podle Škromacha spokojená rodina, zaměstnanec, slušně žijící důchodce. Na druhé straně se mají bát ti, kteří se pohybují v korupčním prostředí.
16:07

Slova se po Onderkovi ujímá Zdeněk Škromach. Rozohnil se nad tím, že v Česku je jedna modrá bradavice, kterou je Praha. Škromach by ji rád viděl přebarvenou na oranžovo.

 • Zdeněk Škromach při volbě místopředsedy ČSSD na sjezdu strany v Průmyslovém paláci (21. března 2009)

  Zdeněk Škromach při volbě místopředsedy ČSSD na sjezdu strany v Průmyslovém paláci (21. března 2009) / Autor: Michal SváčekMAFRA