Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné se v průzkumu propadly za Zemana, Suverenitu i Svobodné

  17:57aktualizováno  17:57
Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly na přelomu března a dubna, s přehledem by vyhrála ČSSD. V průzkumu společnosti Factum Invenio by ji volilo 26,9 procenta respondentů. Věci veřejné se propadly na historicky nejnižší hodnoty - hlas by jim dalo pouze 1,4 procenta dotázaných. Více získala i Suverenita Jany Bobošíkové, Zemanovci a Strana svobodných občanů.

Předseda Věcí veřejných Radek John. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Za vítěznou ČSSD skončila ODS. Do Poslanecké sněmovny by ji poslalo 17,2 procenta lidí. Třetí stranou s nejvíce hlasy jsou komunisté s téměř patnáctiprocentní podporou voličů. TOP 09 by dalo hlas 13,1 procenta voličů.

Lidé začali znovu důvěřovat KDU-ČSL. Při minulých parlamentních volbách se lidovci do Sněmovny nedostali, nepřekročili pětiprocentní hranici hlasů. Podle odpovědí respondentů by se jim to nyní podařilo. Volilo by je šest procent lidí.

Těsně pod pětiprocentní hranicí skončila Strana zelených. K dosažení hodnoty nutné pro vstup do Sněmovny jí chybělo půl procenta. Strana práv občanů - Zemanovci v průzkumu získala 3,3 procenta hlasů, Strana svobodných občanů 3,1 procenta a Suverenita 2,9 procenta. Nejméně dostaly Věci veřejné. Volilo by je pouze 1,4 procenta dotázaných. Výsledky nižší než dvě procenta agentura obvykle ani nezpracovává. U vládní strany udělala výjimku.

TOP 09 by mohla vládnout s ČSSD

Po přepočtu na mandáty by sociální demokraté ve Sněmovně obsadili 73 křesel, ODS by dostala 46 mandátů, komunisté 38, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 32 křesel a KDU-ČSL 11 mandátů.

Pravicové strany ODS a TOP 09 by dohromady získaly pouze 78 mandátů, vládu by nesložili ani s lidovci. Otevírá se tak cesta jiné většinové koalici, ČSSD a TOP 09 by společně měly 105 křesel, v případě připojení KDU-ČSL by mohla vzniknout tříčlenná koalice se 116 mandáty.

Výzkum probíhal ve dnech 23. března až 3. dubna, tedy ještě předtím, než začala současná vládní krize. Nynější rozkoly ve vládě a ve Věcech veřejných se tak do výsledků nepromítly.

Voleb by se tentokrát zúčastnilo 60,2 procenta dotázaných. To je o více než dvě procenta méně, než kolik jich v květnu před dvěma lety skutečně k hlasovacím urnám došlo.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz