Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volební potenciál nejhůře prohospodařila ČSSD, ukázal průzkum

  14:11aktualizováno  14:32
Jak strany využily v květnových volbách do Poslanecké sněmovny svůj potenciál? Podle společnosti STEM se v předvolební kampani o voliče nejlépe popraly nováčci TOP 09 a Strana práv občanů Zemanovci. Naopak sociální demokraté usnuli na vavřínech a své šance dostatečně nevyužili.
Jiří Paroubek po debaklu ČSSD v květnových volbách rezignoval na předsedu strany

Jiří Paroubek po debaklu ČSSD v květnových volbách rezignoval na předsedu strany | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Se vznikem nových stran jako TOP 09, VV či SPOZ se musely strany připravit na to, že ztratí část svých nepřesvědčených voličů, a zároveň se měly soustředit na to, jak nerozhodnuté voliče přebrat soupeřům. A volební výsledky ukázaly, že tento boj byl důležitý, upozorňuje agentura.

K volbám v květnu přišlo 62,6 procenta oprávněných voličů. "Z nich podle povolebního průzkumu 42 procent zvažovalo volbu jiné strany a 58 procent uvedlo, že nikdy o jiné straně neuvažovali," uvádí STEM.

PRŮZKUM STEM

Agentura STEM položila otázku reprezentativnímu souboru obyvatel České republiky starších 18 let. Průzkum se uskutečnil ve dnech 17.-25. června 2010 a respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovídalo 1 559 lidí.

Relativně dobře si vedly i zavedené politické partaje jako ODS, KSČM a KDU-ČSL, upozorňují výsledky analýzy STEM.

Naopak ČSSD ztratila nejvíce. Z grafu, který mapuje, jak by volili lidé, kteří k urnám v květnu 2010 nakonec nešli, vyplývá, že z celkových 37,4 procenta neodevzdaných lístků mohla pětinu dostat sociální demokracie.

Z průzkumu dále vyplývá, že každá ze stran si drží přibližně stejný počet skalních voličů. U komunistů dochází podle STEM k nejmenšímu kolísání voličské základny. "To svědčí o relativní pevnosti, ale také izolovanosti této strany," uvádí agentura.

Volební potenciál a skutečný výsledek jednotlivých politických stranStruktura volebního potenciálu jednotlivých politických stran Grafy společnosti STEM ke zkoumané problematice.

Naopak nejvíce "rozkolísané" voliče má strana Věci veřejné, která měla do poslední chvíle nejistou voličskou podporu a u níž také výsledky nejvíce překvapily.

"TOP 09 měla svoji pozici před volbami stabilizovanou. U ČSSD bylo odstředivých tendencí u stávajících voličů relativně málo, avšak pro slušný volební výsledek bylo třeba účinně oslovit nepevné příznivce," doplnila agentura.

Jak by volili voliči, kteří nakonec k urnám v květnu 2010 nešli?

Strana zelených podle průzkumu měla své voliče k urnám popohnat. Přibližně stejné množství lidí, kteří zelené volili, totiž zůstalo s hlasem pro zelené doma a k volbám vůbec nešlo.

"Relativně hodně jich zůstalo doma i komunistům a sympatizantům Jany Bobošíkové. U Věcí veřejných je jasně vidět, že mnoho voličů s volbou této strany koketovalo, nakonec si to však rozmysleli," uzavřela agentura STEM.

Jaká byla podpora jednotlivých politických stran?

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz