Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volební kandidátka rozložila TOP 09 v Trutnově

  16:15aktualizováno  16:15
Zakladatelé strany TOP 09 slibovali, že politika v jejich pojetí přestane být jen cestou k moci a stane se především službou občanům. Vývoj ve stranické organizaci v Trutnově napovídá, že k cíli povede ještě dlouhá cesta.

Lídr TOP 09 do senátních voleb v Trutnově Michal Dufek | foto: Foto: MAFAFotografie

V úterý odpoledne vypršel termín pro podávání kandidátních listin do podzimních komunálních voleb a "topka" si v Trutnově nechala zaregistrovat kandidátku, na které bude chybět jméno zvoleného lídra, prvního místopředsedy místní organizace a pedagoga trutnovského gymnázia Jaroslava Dvorského.

Místo něj najdou voliči na prvním místě podnikatele Michala Dufka, jenž při zakládání místní organizace nebyl zvolen do žádné z vedoucích funkcí, ačkoliv usiloval o to být předsedou, místopředsedou i členem výboru. Přesto má velkou šanci reprezentovat stranu v trutnovském zastupitelstvu.

"Kandidátní listinu TOP 09 pro komunální volby schválil regionální výbor, který také vybral potřebných 33 kandidátů. Já jsem sice na prvním místě, ale kandidátku jsem nesestavoval," uvedl trutnovský lídr TOP 09 Michal Dufek.

Dufek patří k pěti straníkům, kteří na konci června založili v Trutnově místní organizaci. Ta má dvacet členů, již na ustavující schůzi zvolili předsedkyní Ivu Ježkovou a jejími zástupci Jaroslava Dvorského a Jiřího Robinsona Roupa.

Trutnovská stranická buňka pracovala bez větších problémů až do chvíle, kdy začala vznikat kandidátka pro podzimní komunální volby a členové si do jejího čela zvolili místopředsedu Dvorského. "Ten jako lídr nevyhovoval předsedkyni paní Ježkové a panu Dufkovi, kteří iniciovali dopis, v němž vznik místní organizace zpochybnili," popsal Roup.

Jako vhodná záminka jim k tomu posloužila skutečnost, že právě Roup ve chvíli, kdy podepisoval zakládací listinu trutnovské organizace, neměl zaplaceny stranické příspěvky, což je podle stanov TOP 09 nezbytná podmínka členství.

"Domníval jsem se, že jsem příspěvky zaplatil, ale ukázalo se, že kvůli administrativnímu nedopatření peníze z mého účtu neodešly. Byla to opravdu moje chyba, ale je zajímavé, že to nikomu nevadilo do chvíle, než se začala sestavovat kandidátka," uvedl Roup.

Dufek neměl podporu, tak si to zařídil jinak

Problémy kolem založení trutnovské organizace se dostaly až na jednání krajského výboru strany, který minulou středu konstatoval, že místní organizace v Trutnově kvůli problému s členstvím jednoho ze zakladatelů vlastně nikdy nevznikla, a sestavením kandidátní listiny pro komunální volby pověřil regionální vedení strany na Trutnovsku.

"Sestavili jsme návrh kandidátky a se členy strany v Trutnově jsme se dohodli, že zařídí všechny potřebné formální náležitosti k její registraci," uvedl regionální šéf TOP 09 na Trutnovsku Zdeněk Kraus.

Straníkem, kterého regionální vedení pověřilo registrací kandidátky, byl neúspěšný uchazeč o funkce v trutnovském sdružení Michal Dufek. "Michal Dufek chtěl být lídrem kandidátky, ale neměl podporu. Tak zařídil rozpuštění místní organizace, od regionálního vedení získal pověření k sestavení kandidátky, tam si dosadil své lidi, sám se napsal na první místo a bylo to," popisuje podivné okolnosti vzniku trutnovské kandidátky pro komunální volby Roup.

"Je to pro mě velké rozčarování. Oficiální kandidátka TOP 09 pro komunální volby v Trutnově je pro mě naprosto nepřijatelná, protože je postavena na nulovém mandátu," doplnil odstavený lídr Dvorský.

Upozornil, že od počátku se snažil v Trutnově budovat TOP 09 s čistým štítem, a proto by jej ani ve snu nenapadlo, že z pozice řádně zvoleného místopředsedy místní organizace a lídra pro podzimní komunální volby se dostane do situace, že na kandidátce nebude vůbec figurovat.

"Buď to takhle v politice chodí napříč politickými stranami, a nebo je to ukázka praktik v TOP 09, která měla vnést do politiky nový styl založený na pokoře, slušnosti a respektování základních pravidel demokracie. Pokud platí to druhé, tak je to pro mě ještě horší zjištění," dodal Dvorský.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz