ČSSD chce podle Hamáčka otevřít debatu o zkrácení pracovní doby

  13:49aktualizováno  15:22
Při startu volební kampaně ČSSD stála za zády lídrů strany bílooranžová dodávka s nápisem S námi přijíždí kratší pracovní doba. „Chceme otevřít debatu o zkrácení pracovní doby,“ vysvětlil předseda ČSSD a ministr vnitra i zahraničí Jan Hamáček. K zahájení kampaně před komunálními a senátními volbami si vládní sociální demokracie zvolila středočeský Stochov.

„My jsme se rozhodli, že tu podzimní kampaň nebudeme zahajovat v nějaké luxusní kavárně nebo v nějaké konferenční místnosti v Praze, ale dorazíme do jednoho z měst, které je dobře vedeno,“ řekl Hamáček. Ve Stochově mají nyní sociální demokraté starostku Miloslavu Becherovou a nejen její pozici se ČSSD pokusí udržet.

Hamáček připomněl, že kromě toho, že Česká republika letos slaví sto let, stejná doba uběhla i od zavedení osmihodinové pracovní doby. „Pokud se podíváte do Německa, tak český pracovník odpracuje za rok o čtyři sta hodin více než pracovník v Německu,“ řekl šéf ČSSD. Zkrácení pracovní doby nemá mít přitom žádný dopad na výši platu. 

Samozřejmostí pro všechny zaměstnance bez rozdílu má být do budoucna podle Jany Maláčové, ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD, pětitýdenní dovolená. Zatím tomu tak není, pět týdnů dovolené poskytují jen některé firmy.

ČSSD udělá podle Maláčové všechno pro znovuobnovení vyplácení nemocenské v prvních třech dnech, proti čemuž se ve středu postavil hospodářský výbor Sněmovny.

Fotogalerie

„Je to nespravedlnost, kterou tady v minulých letech prosadily pravicové vlády,“ řekla Maláčová k tomu, že se nyní první tři dny nemoci zaměstnancům neproplácejí. „Uděláme vše pro to, aby od července příštího roku bylo znovuzavedeno proplácení nemocenské již od prvního dne, aby lidé nemuseli přecházet své nemoci a nemuseli se strachovat, zda na konci měsíce budou schopni zaplatit nájem nebo hypotéku, protože onemocněli,“ řekla Maláčová.

Bude prosazovat také schválení zálohovaného výživného, které pomůže samoživitelům, jimž bývalý partner nepřispívá na dítě, a také zvýšení rodičovského příspěvku o 40 tisíc korun.

Začátek kampaně u dubu, pod nímž se narodil sv. Václav

„Za mě je tématem kampaně bezpečná hranice a bezpečná země,“ řekl také na úvod horké části volební kampaně Hamáček. Připomněl, že Česká republika je sedmá nejbezpečnější země na světě a řekl, že proto jeho strana bojuje za vyšší platy pro policisty, aby to tak zůstalo.

Cestu za voliči začala strana u Svatováclavského dubu, který ve Stochově podle legendy zasadila kněžna Ludmila na počest svého vnuka, knížete Václava, který se tu narodil. 

Ze středních Čech je ostatně i šéf ČSSD Hamáček, i když z jiné jeho části, z Mladé Boleslavi. Stochov je také obec nedaleko Lán, kde je na tamním zámku jedno ze sídel českého prezidenta.

Komunální volby budou pro vládní stranu zkouškou, jestli se jí podařilo zastavit strmý pád z pozice ještě nedávno nejsilnější strany v zemi až na sedm procent. Místo ve vládě sice strana uhájila jako menší partner dominantního ANO, ale jinak vyklízí pozice.

Ve své kampani v Praze, kterou už dříve zahájila, ČSSD slibuje například i to, že lidé, kteří mají bydliště v hlavním městě, budou moci hromadnou dopravou jezdit úplně zadarmo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Děti by ve školách zrušily český jazyk a zpěv, nevzdají se mobilů

Žáci s mobilem ve třídě

Český statistický úřad nasbíral během letošního projektu Minisčítání na školách od dětí přes dvacet šest tisíc...

Komunisté jsou spokojeni s plněním dohody s vládou, podpoří rozpočet

Předseda KSČM Vojtěch Filip, místopředsedkyně Kateřina Konečná, která povede...

Komunisté jsou připraveni podpořit státní rozpočet, který předložila menšinová vláda ČSSD a ANO. „Dohoda o toleranci je...

Hladové dítě se hůř učí, zní argument pro obědy zdarma

Ilustrační snímek

Hladové dítě se učí hůře než dítě najedené. Na příkladu dětí ze sociálně slabých rodin, které dostávají obědy zdarma,...

Najdete na iDNES.cz