Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak byste hlasovali jako poslanci? Test ukáže, k jaké straně máte blízko

  11:44aktualizováno  11:44
Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat v pátek a v sobotu 20. a 21. října. Velká část Čechů stále neví, komu dá svůj hlas. Možná do skupiny nerozhodnutých patříte i vy. Pomoci by vám mohla i speciální „inventura“, ve které zodpovíte, jak byste hlasoval jako poslanec, a získáte výsledek, k jakým stávajícím zákonodárcům máte nejblíž.
Volební inventura

Volební inventura | foto: iDNES.cz

Inventuru hlasování připravilo sdružení KohoVolit.eu. Už loni sdružení společně s iDNES.cz připravilo podobnou aplikaci, díky které si lidé mohli vyzkoušet, ke komu mají nejblíže před posledními krajskými a senátními volbami (více zde)

Vyzkoušejte si, jak byste hlasoval/a

Vyzkoušejte si, jak byste se choval/a jako zákonodárce, a zjistěte, kdo ze stávajících poslanců má k vám nejblíže

Nyní sdružení shromáždilo výsledky pětačtyřiceti skutečných hlasování, která proběhla v Poslanecké sněmovně mezi lety 2013 a 2017 - od zavedení elektronické evidence tržeb (EET) a novely služebního zákona, přes zákaz kouření v restauracích, či ponechání ochrany přírody v Národním parku Šumava, po odmítnutí kvót pro přijímání uprchlíků pro členské země Evropské unie a podporu sankcí Evropské unie vůči Rusku.

Jednotlivá hlasování sdružení vybíralo podle několika faktorů. Jsou mezi nimi ta nejdůležitější, která měla velký dopad na život lidí, nebo byla a jsou jinak významná z dlouhodobějšího nebo obecnějšího pohledu.

„Snahou ale je i ukázat, co vše Sněmovna dělá, tedy mít široký záběr. Z toho důvodu tam jsou třeba i věci jako Velký pátek jako státní svátek,“ říká autor inventury Michal Škrop.

Před volbami váhá polovina voličů. Startup zjistil, jak se rozhodují

Každý, kdo si bude chtít Volební inventuru vyzkoušet, jednoduše odpoví, jak by on sám o zmíněných a dalších tématech hlasoval, následně ještě může vybrat, která z nich jsou pro něj nejdůležitější. Aplikace už za něj pak seřadí stávající poslance podle toho, do jaké míry se jejich skutečná hlasování shodovala s odpověďmi, které vybral uživatel.

„Jako výsledek mu vyjde, kdo by byl jeho největší hlasovací ‚kámoš‘ nebo ‚kámoška‘. Jinými slovy: Kdo ho doopravdy zastupoval. Na opačné straně výsledků zjistí, kteří poslanci nejvíce hlasovali proti jeho zájmům. Také zjistí, jak dobře ho zastupovali poslanci, které minule volil. Odtud i název inventura,“ vysvětluje Škrop.

Na výsledek z kalkulačky dá více než polovina uživatelů

Předvolební kalkulačky vznikly poprvé před více než třiceti lety v Nizozemsku. Občanské sdružení KohoVolit.eu tu českou vyvíjí od roku 2006 a každým rokem se stává stále pevnější součástí předvolebního rozhodování voličů. Před posledními volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 se s ní poradilo zhruba osm set tisíc lidí, před historicky první přímou volbou českého prezidenta ve stejném roce ještě o čtyři sta tisíc lidí víc. Menší zájem o ní však byl před posledními volbami do Evropského parlamentu, kdy pomoc aplikace vyhledalo jen asi čtvrt milionu Čechů.

Strany dostaly čísla, s kterými půjdou do voleb. Jednička připadla ODS

Podle výzkumů sdružení se výsledky kalkulačky během voleb opravdu hodně řídí asi pět procent lidí - to znamená, že má na jejich rozhodování ze všech faktorů největší vliv. „Velká část, přes padesát procent, lidí k výsledkům přihlíží. Podobná čísla ukazují i zahraniční výzkumy,“ dodává Škrop.

Další tradiční volební kalkulačku pro nadcházející volby, která srovná názory a postoje politických stran, které kandidují do Sněmovny Parlamentu ČR, spustí sdružení Kohovolit.eu 19. září. I ta bude dostupná přímo na stránkách iDNES.cz.

Na rozdíl od již dnes přístupné „inventury“, která zkoumá dřívější chování poslanců, bude tato klasičtější volební kalkulačka namířena do budoucnosti a bude obsahovat i postoje politických stran, které mají letos šanci dostat se do Sněmovny a které první spuštěná aplikace musí z logiky věci pomíjet, jelikož zatím žádné poslance nemají.

Kandidátky do voleb podle krajů

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz