Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volby v říjnu? Je to tak 50 na 50, soudí právník Aleš Gerloch

  11:00aktualizováno  12:26
Ústavní soud v úterý odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb. Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se tak možná neuskuteční v původně plánovaném termínu. "Je to tak 50 na 50," napsal čtenářům děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch v on-line rozhovoru iDNES.cz.

Děkan Právnické fakulty UK Aleš Gerloch | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Soud rozhodl, že dokud celý případ neuzavře, prezidentovo rozhodnutí o vyhlášení voleb odkládá. Učinil tak kvůli stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka. Tím by se de facto odložily na neurčito i samotné předčasné volby.

odpovědi aleše gerlocha najdete zde

Podle profesora Aleše Gerlocha má rozhodnutí soudu několik vad. "Především Ústavní soud nemůže rozhodovat bez návrhu v této věci. Stejně tak nezohlednil dostatečně veřejný zájem a již vynaložené náklady na volby," kritizoval vyjádření soudu.

Rozhodnutím soudu byl právník podle svých slov překvapen. "Původně bylo oznámeno, že navrhovatel nežádá o urychlené projednání svého návrhu. Nežádal ani o předběžné opatření, ani o odložení vykonatelnosti rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb," podotkl Gerloch.

Z diskuse se čtenáři vyplynulo, že by ho zajímalo, proč někdo napadl zkrácení mandátu Sněmovny právě nyní a na poslední chvíli. Sám se domnívá, že v tom mohou hrát jistou roli osobní zájmy. 

"Možná právě proto, že ho již nikdo nenavrhl (na kandidátku pro letošní volby - pozn. red.), pan poslanec Melčák usiluje o prodloužení svého mandátu až do června 2010," uvažoval Gerloch.

V rozhovoru také zmínil, že by uvítal změny ústavy. "Na základě dosavadní ústavní praxe již více než patnáctileté se ukazuje, že by bylo na místě zvažovat koncepční novelizaci ústavy."

Jednoho čtenáře zajímalo, zda jsou soudci z výkonu své funkce odpovědní, zejména pak ve věci již vynaložených prostředků na přípravu voleb. 

"Soudci Ústavního soudu nejsou v tomto smyslu odpovědní. Existuje kárná odpovědnost, o níž rozhoduje sám Ústavní soud. Též z hlediska trestního práva mají imunitu, soudce Ústavního soudu lze trestně stíhat jen se souhlasem Senátu," odpověděl děkan Právnické fakulty UK.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz