Německá Kancléřka Angela Merkelová při sobotním mítinku v Berlíně (21. září)

Německá Kancléřka Angela Merkelová při sobotním mítinku v Berlíně (21. září) | foto: Michael KappelerAP

Prosím o silný mandát, řekla Merkelová na posledním mítinku v Berlíně

  • 19
Berlín (od našeho zvláštního zpravodaje) - Tentokrát jí sice nehrál hit skupiny Rolling Stones Start me up, přesto Angelu Merkelovou při vstupu do sálu, kde se konal její poslední berlínský mítink, provázela energická hudba. S velkým odhodláním pak německá kancléřka pronesla asi půlhodinový projev, ve kterém Němce poprosila, aby ji vybavili silným mandátem.

Bylo to trochu jako návrat v čase do rovněž volebního roku 2009. Merkelová si tehdy i nyní na závěr kampaně oblékla podobný kostým, byť v jiné barvě. Podobné se zdály i její korále a rovněž kancléřčina řeč působila typicky "merkelovsky", tedy střízlivě a nikoliv za každou cenu vzletně.

Hlavní změnou tak bylo jen to, že poslední berlínské setkání s voliči se před čtyřmi lety konalo na jiném místě než to nynější. Arénu ve čtvrti Treptow totiž vystřídala hala zvaná Tempodrom. Nadšení příznivců ale bylo identické, při obou příležitostech mnoho z nich drželo transparenty s nápisem Angie, což je kancléřčina přezdívka.

Merkelová se v projevu mimo jiné pustila do rekapitulace uplynulého vládního cyklu. "Vytvořili jsme pracovní místa," pojmenovala z jejího pohledu hlavní úspěch čtyřletého období, kdy jejímu konzervativnímu bloku CDU/CSU byla partnerem ve vládě liberální FDP. Zároveň se však zabývala i budoucností.

Merkelová pro integrovanou Evropu

 Zopakovala, že podporuje zavedení minimální mzdy v některých oblastech, celkovou zákonem stanovenou minimální odměnu však odmítá. Z hlediska budoucnosti je podle ní důležité zajistit mladým lidem v Německu lepší vzdělání. Výzvu bude představovat to, že v příštích letech bude tamní obyvatelstvo – stejně jako jinde v Evropě – stárnout.

Merkelová opět potvrdila, že je velkou zastánkyní integrované Evropy. Ta podle ní zajišťuje pracovní místa a náš "blahobyt". Jinak řečeno: Německu se může dařit jedině, když na tom bude dobře i Evropa. Společné evropské dluhopisy, tzv. eurobondy, Merkelová stejně jako vícekrát v minulosti odmítla.

Po skončení projevu opět mávala svým příznivcům. Pak se ještě zpívala německá hymna a potom už kancléřka pomalu sál opustila. Na předvolebním programu jí zbývala poslední zastávka – Stralsund ležící v bývalé NDR, kde má Merkelová svůj volební obvod.

Diváci byli z Merkelové unesení. "Je pravda, že naše hospodářství zůstalo silné," uvedla pro iDNES.cz Christiane Scholzová z Berlína, která se s kancléřkou ztotožňuje i proto, že obě pocházejí z bývalé NDR. Scholzová by raději dala přednost, kdyby pokračovala současná vláda stran CDU/CSU a FDP. Avšak nevadila by jí ani velké koalice CDU/CSU se sociálními demokraty. Hlavně, aby zůstala Merkelová šéfkou vlády. "Je čestná," uvedla Scholzová.

Její slova potvrzují, že styl Merkelové Němcům sedí. Pokud by se tedy rozhodla, že se o nejvyšší funkci bude ucházet i v roce 2017 a vše by šlo jako dosud, tak je klidně možné, že poslední berlínský mítink bude vypadat zase podobně. Proč by taky konzervativní stratégové měli měnit něco, co funguje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video