Předsedové šesti parlamentních stran a šéfové obou komor na jednání k předčasným volbám. (7. září 2009)

Předsedové šesti parlamentních stran a šéfové obou komor na jednání k předčasným volbám. (7. září 2009) | foto: ČTK

Volby se přiblížily. Rozpustíme Sněmovnu, souhlasily ČSSD a KSČM

  • 382
Sociální demokraté a komunisté couvli z požadavku zkrátit volební období současné Sněmovny a souhlasili rovnou s jejím rozpuštěním. Spolu s ostatními stranami prosadí ústavní změnu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek nicméně varoval, že tato varianta hrozí rozpočtovým provizoriem. Termín voleb politici neuvedli.

Večerní jednání ve Sněmovně nebylo úplně idylické. Předseda ODS Mirek Topolánek totiž po včerejší večerní schůzce v Senátu řekl, že se "téměř všechny strany shodly na důležitých věcech" a "detail" v podobě termínu voleb politici nechali na expertní komisi.

Během pondělka se ale ukázalo, že to tak snadné nebude. Komunisté oživili "variantu 2" - tedy zkrácení funkčního období Sněmovny - a socialisté varovali, že pokud budou menší strany "stupňovat požadavky", z dalšího jednání se stáhnou.

VÍCE o předčasných volbách

Nakonec ale levicové strany couvly a souhlasily s "variantou 1", tedy rozpuštěním Sněmovny.

"Zítra (...) půjdeme ústavní procedurou, variantou 1. Proběhne druhé čtení. Ve čtvrtek večer, případně v pátek budeme schopni o těch návrzích hlasovat a umožníme tím Senátu bezprostředně jednat," řekl předseda ODS Mirek Topolánek.

PAROUBEK O JEDNÁNÍ

Předseda ČSSD Jiří Paroubek.

"V zájmu dohody jsme opustili svůj návrh, všechny podmínky zejména malých stran jsme akceptovali. Ústupky jsme učinili v zájmu státu."

Svůj původní plán opustila ČSSD. "Všechny podmínky zejména malých stran jsme akceptovali. Některé ty ústupky jsou velmi těžko přijatelné, nicméně v zájmu státu jsme je učinili," řekl šéf socialistů Jiří Paroubek.

"Toto řešení bude nicméně znamenat rozpočtové provizorium," varoval předseda socialistů.

Také komunisté ustoupili ze záměru zkrátit funkční období Sněmovny, který mezi experty prosazoval jejich zástupce Stanislav Grospič. "KSČM uznává, že v těch variantách je preference pro variantu 1, i když to znamená vypsání nových voleb a ohrožení termínu 9. a 10. října," řekl předseda Vojtěch Filip.

Přes den jednali experti

Expertní skupina, jejíž jednání dnes schůzce politiků předcházelo, řešila dva hlavní body. Prvním bylo zkrácení lhůty od vyhlášení do konání voleb. Ze 60 dnů ji doporučila zkrátit na 45 nebo 50. Tato volba však podle Topolánka "není fatální překážkou".

Podle toho, jak se lhůta zkrátí, se může volit 30.-31. října nebo 6.-7. listopadu. - čtěte, komu jaký termín voleb vyhovuje

Druhým bodem byla formulace, zda prezident Václav Klaus, pokud mu to navrhnou tři pětiny poslanců, Sněmovnu "musí", či "může" rozpustit. Na večerní schůzce politiků převážil první názor. "Prezident bude povinen Sněmovnu rozpustit," tlumočil ho předseda ODS Mirek Topolánek.

"Ideální by bylo zamítnout Melčákovu stížnost"

Předseda ČSSD Jiří Paroubek připomněl, že pro politiky by bylo ideální, kdyby Ústavní soud ve čtvrtek odmítl ústavní stížnost poslance Miloše Melčáka. Tím by zrušil své předběžné pozastavení Klausova rozhodnutí o termínu voleb a nechal tak občany vybrat novou Sněmovnu v původně určeném datu 9. a 10. října.

Večerní schůzka lídrů parlamentních stran byla přípravou plánu co nejbližších voleb pro případ, že soud rozhodne opačně. Sněmovna se sice začne změnou ústavy zabývat už během úterka, rozhodující kroky ale učiní až ve čtvrtek podle toho, jak rozhodne Ústavní soud.

Je nicméně možné, že soud ještě definitivní verdikt nevynese.

Klaus: Udělám vše, aby volby byly co nejdříve

Jasno už má prezident Václav Klaus. "Jakýkoliv návrh, který z parlamentu dostanu, samozřejmě rád podepíšu," uvedl během dne Klaus s tím, že udělá vše pro to, aby se volby konaly co nejdříve. Současné mezivládí podle něj ničemu nepřispívá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video