Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volby rušili jen zloději a včely

  19:49aktualizováno  19:49
Jedny z nejklidnějších voleb v historii má za sebou Zlínský kraj. K urnám podle odhadů přišla necelá třetina oprávněných voličů. S výjimkou několika drobných, spíše technických problémů, skončily eurovolby bez problémů.

 Volební místnost na Jiráskově ulici ve Valašském Meziříčí byla otevřena sotva pár minut, když do ní vstoupil patrně nejstarší manželský pár voličů na území města. Pan Vladimír Skýpala se narodil v roce 1913 a jeho žena Anežka o pět let později. Do volební místnosti přišli pěšky z téměř kilometr vzdáleného bydliště. „Hlasovacího práva si velmi považujeme, k volbám chodíme pravidelně,“ shodli se manželé.

Ostatní voliči si však dávali na čas, ještě v pátek večer byla takřka ve všech místech kraje volební účast odhadována na deset procent. Více než šedesát procent lidí nakonec k urnám nedorazilo vůbec. „Kdepak, tam mne už neuvidí. Politice po těch letech nadějí nevěřím,“ vysvětloval svůj postoj Karel Rožboud ze Zlína.

„Volby proběhly absolutně v pohodě a klidu,“ konstatoval mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas. Vedoucí organizačního odboru krajského úřadu Pavlína Nováková během pátku a soboty zaznamenala tři případy, kdy se ztratily vlajky. „Ve Zlíně někdo ukradl dvě české a jednu vlajku unie. Ta se nakonec objevila,“ uvedla Nováková.

S drobnými problémy se potýkaly také jednotlivé volební komise. V Korytné chtěla volit paní s trvalým bydlištěm v Brně, aniž měla voličský průkaz, ve Strání pak Češka s rakouským pasem. Obě kvůli tomu nemohly odvolit.

„Komise byly na volby velmi dobře připraveny, případné drobnější komplikace jsme společně konzultovali telefonicky, všude je vyřešili v souladu se zákonem,“ dodala Nováková.

Drobné nesnáze potkaly také voliče ve Zlíně, kde cestu k urnám ztížil roj včel. „Museli jsme jej odstranit,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Organizační problém museli vyřešit komisaři působící v Základní škole Vyhlídka ve Valašském Meziříčí. Obyvatelům nového pavilonu v domě s pečovatelskou službou se nelíbilo, že sem musejí vážit půl kilometru dlouhou cestu, ačkoli jiná volební místnost byla otevřena v těsném sousedství jejich bydliště. Tam ale volit nemohli, protože příslušejí do jiného okrsku.

„Za nedopatření, které vzniklo zřejmě v důsledku nedávného uvedení pavilonu do provozu, se koordinátor voleb omluvil. Zároveň zajistil, že komisaři ze Základní školy Vyhlídka sem přijeli s přenosnou urnou. Náhradního řešení využilo patnáct voličů,“ řekl mluvčí radnice v Meziříčí Josef Beneš.

I když hlasování v eurovolbách skončilo v sobotu po poledni, volební komisaři začnou kvůli nařízení Evropské unie hlasy sčítat až v neděli večer ve dvaadvacet hodin.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Najdete na iDNES.cz