Andrej Babiš na hnutí sněmu ANO (28. února 2015)

Andrej Babiš na hnutí sněmu ANO (28. února 2015) | foto: Dan Materna, MAFRA

ANO i ČSSD ztrácejí podporu voličů. Posilují lidovci i extrémisté

  • 194
Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, vyhrálo by hnutí ANO s celkem 26 procenty hlasů před ČSSD s 18 procenty. Obě strany přitom za poslední měsíc ztratily preference. Lidovci si naopak polepšili, se dvěma procenty se do průzkumu dostala i DSSS. Vyplývá to z volebního modelu společnosti TNS Aisa pro ČT.

Hnutí ANO ztrácí preference dlouhodobě. „Když se podíváme na vývoj od dubna loňského roku, kdy ANO mělo jeden ze svých vrcholů, tak od té doby vlastně ANO pouze ztrácí,“ konstatoval v ČT generální ředitel TNS Aisa Bronislav Kvasnička. U sociálních demokratů je poslední pokles významný, nicméně ve střednědobém pohledu je podle něj ČSSD spíše stabilní.

Podle Kvasničky jsou zajímavé střednědobé úspěchy občanských demokratů, kterým se daří stabilizovat svou voličskou základnu. „ODS v posledních čtyřech vlnách získává na volebních preferencích,“ dodal. ODS by v září získala 9,5 procenta hlasů. V září si polepšili také lidovci, které by volilo sedm procent voličů. „Poslední nárůst je jeden z nejlepších v letošním roce,“ upozornil Kvasnička.

TOP 09 by v září získala 8,5 procenta, Okamurova SPD, Zelení a Piráti by posbíraly po 3,5 procenta. Rovná tři procenta má Úsvit, Svobodní jsou na dvou procentech a poprvé se v celostátním volebním modelu objevuje DSSS se dvěma procenty.

ANO vysává preference ČSSD

Z údajů o přechodech preferencí mezi jednotlivými stranami je podle Kvasničky patrné, že ANO stále ubírá poměrně významnou část voličských preferencí sociální demokracii. Volební preference ANO se ale daří odebírat občanským demokratům. To podle Kvasničky může poukazovat na to, že někteří voliči se mohou vracet zpátky ke své původní volbě ODS.

TNS Aisa provedla také průzkum důvěry vládě. V září kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) klesla důvěra na 42 procent lidí. Rekordní důvěru (46 procent) měl kabinet v lednu a v květnu, od té doby důvěra pozvolna klesá a momentálně se pohybuje na hodnotě dlouhodobého průměru. Podle Kvasničky vláda dostává nejlepší hodnocení za zajišťování ekonomické prosperity země, naopak pětkou a čtyřkou lidé hodnotí vládu za nakládání s veřejnými prostředky a boji proti korupci.

Průzkumu pro volební model TNS Aisa se mezi 19. až 25. zářím zúčastnilo 801 respondentů, k důvěře vládě se vyjádřilo 1200 respondentů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video