Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volby příliš netáhnou, členové komisí se nudili

  21:28aktualizováno  21:28
Volby do zastupitelstev a jedné třetiny senátu zatím příliš lidí nepřitáhly. Šéfové volebních komisí se shodují, že účast je o dost nižší než při červnových volbách. K urnám dorazili převážně starší lidé.
Fronty voličů z června se při komunálních volbách zřejmě opakovat nebudou.

Fronty voličů z června se při komunálních volbách zřejmě opakovat nebudou.

Volební speciál

Názorná je například situace v Praze, kde bývá volební účast tradičně vysoká. Tentokrát přišla podle odhadů volebních komisařů k urnám zatím jen asi pětina až čtvrtina oprávněných voličů. To je až o deset procent méně než v tuto dobu při červnových sněmovních volbách.

Příliš práce neměli ani členové volebních komisí v Moravskoslezském kraji. Například v Ludgeřovicích na Opavsku odvolilo k 19:00 přibližně 30 procent voličů, v nedalekém Hlučíně byla účast dokonce ještě o 20 procent nižší.

Mnohem méně lidí než v červnu přilákaly k urnám také volby v Libereckém kraji. Během prvních čtyř hodin přišlo volit nejvýše 15 procent lidí.

Podobná byla i situace v Jihočeském kraji. K volbám tam přišlo průměrně 15 až 20 procent voličů. "Je to dost málo na to, že už pominul podvečerní nápor. Šance jsou ještě zítra dopoledne v nákupním čase," řekl ČTK vedoucí správního odboru českobudějovického magistrátu Václav Suchopár.

Velký zájem o volbu svých zastupitelů nemají ani Středočeši. Do 18:00 přišlo odevzdat hlas jen 10 až 20 procent lidí.

Stejné zprávy přicházejí z Královéhradeckého kraje. Hlasovala tam zatím maximálně pětina oprávněných voličů. Podobný počet hlasujících přilákaly i volby v Plzeňském, Pardubickém, Zlínském a Olomouckém kraji.

Překvapením byl Chanov
Nižší než při sněmovních volbách byla účast také v Ústeckém kraji. Komisaři ji zatím odhadli kolem 25 procent. Jednou z mála výjimek je rekordní účast voličů v mosteckém sídlišti Chanov, kde žijí Romové a nepřizpůsobiví lidé.

K urnám už zde přišlo 18 procent z 920 zapsaných voličů. Před čtyřmi lety na podzim přitom odevzdalo během obou dnů svůj hlas budoucím zastupitelům jen 4,73 procenta obyvatel sídliště.

Jako průměrnou hodnotí členové volebních komisí účast na Vysočině. Hlasovat tam přišlo průměrně 22 procent lidí.

Jednou z mála výjimek je Karlovarský kraj. Podle zástupců volebních komisí, které ČTK oslovila, je účast spíše nadprůměrná. V některých urnách už je až 25 procent rozdaných lístků.

Zatím nejsvědomitější byli asi obyvatelé Řikonína, početně nejmenší obce na jižní Moravě. Tam už svůj hlas odevzdalo 19 lidí, což jsou dvě třetiny oprávněných voličů.

"U nás lidé nejsou zvyklí nic odkládat, kdo mohl, odvolil dnes," řekl ČTK starosta obce Jaroslav Hladík. Jinak v Jihomoravském kraji volila šestina lidí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Najdete na iDNES.cz