Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Asad pořádá parlamentní volby, hlasuje se jen na třetině území Sýrie

  9:37aktualizováno  18:26
Část obyvatel Sýrie ve středu vyrazila k volbám, aby rozhodla o obsazení 250 křesel v parlamentu. Kvůli občanské válce se hlasuje jen na území pod kontrolou vlády, kde žije 60 procent obyvatelstva. Volební místnosti se otevřely v 6 hodin ráno SELČ, úřady hlasování prodloužily do 23 hodin.

Syrská vláda původně plánovala, že hlasování potrvá přesně 12 hodin. Odpoledne však volebním komisím přikázala, aby nechaly občany hlasovat o pět hodin déle. O volby je totiž mezi Syřany velký zájem.

O mandáty původně usilovalo přes 11 tisíc kandidátů, většina z nich se však postupně z kampaně stáhla, takže v užším kole zůstalo 3 500 uchazečů.

Prezident Bašár Asad přišel dopoledne se svou ženou Asmou volit do národní knihovny na Umajjovském náměstí. Většina volebních místností je na pracovištích, v úřadech a ve školách.

„Volil jsem, protože toto hlasování rozhodne o budoucnosti země. Doufám, že ti zvolení budou čestní především ke své vlasti a až pak k voličům,“ citovala agentura AFP úředníka Jámina Homsího, který právě odevzdal svůj hlas. Servírka Majsúna ale řekla, že volit nehodlá. „Většina těch kandidátů jsou zbohatlíci, kteří žijí v cizině a jenom tlachají. Měla jsem v Jarmúku byt, ale musela jsem z něj kvůli bojům odejít a teď se stěhuji z místa na místo,“ řekla.

Volit je možné také ve středosyrské Palmýře, kterou armáda osvobodila 27. března. Jsou tam čtyři volební místnosti, z nichž jedna je u vstupu do poničeného archeologického muzea. Do města se začali vracet obyvatelé, z nichž mnozí našli své domy v troskách, někteří přijeli jen kvůli volbám.

V severosyrském Aleppu se volí jenom v té části města, kterou má pod kontrolou armáda. Ve čtvrtích pod kontrolou opozice obyvatelé volby kritizují. „Samozřejmě, že jsou to nelegální volby, protože většina lidí už považuje režim za svržený a neuznává ho,“ řekla učitelka Aláa Karmánová. „Je to fraška. Asad chce jen ukázat, že má solidní stát, národ a vládu,“ přidal se mechanik Muhammad Zubajd.

Legitimnost voleb

Damašek volby vydává za demokratické, jelikož podruhé v historii mají možnost kandidovat členové také jiných stran než vládnoucí Socialistické strany arabské obrody (Baas). Ačkoli je v damašských ulicích záplava plakátů a fotografií kandidátů, podle agentury AFP nejviditelnější plochy obsadily plakáty baasistů.

Fotogalerie

Za syrskou vládou stojí trvale Rusko a Írán a obě země před volbami do Damašku vyslaly parlamentní delegace, přičemž ruští poslanci tvrdí, že „mezi kandidáty voleb zaznamenali skutečnou soutěž“. Podle pozorovatelů mají být volby pro svět ujištěním, že vláda prezidenta Bašára Asada je jediná legitimní v Sýrii.

Volební komise tvrdí, že volby se konají v celé Sýrii kromě provincií Rakka a Idlib, které ovládají z velké části radikální skupiny Islámský stát a fronta an-Nusra. Islámský stát je však také v Dajr az-Zauru a vláda pro občany těchto provincií zřídila volební místnosti v bezpečnějších částech země, například v Damašku a v severní provincii Hasaká.

Odborníci neočekávají žádné překvapivé výsledky a stejně jako po minulých volbách v roce 2012 podle nich v parlamentu zasednou především baasisté.

Opozice volby neuznává

Domácí i exilová opozice stejně jako mnoho zemí volby považuje za nelegitimní v době, kdy se v Sýrii nepřestává bojovat a kdy se v Ženevě konají mírové rozhovory. Jejich třetí kolo začne ve středu, avšak jeho výsledek ohrožují obnovené boje v několika provinciích. Nejtěžší se odehrávají v Aleppu, který má vláda pod kontrolou pouze částečně, a také v okolí Damašku.

Vládní delegace v ženevských rozhovorech, kterou povede syrský zástupce při OSN Bašár Džaafarí, oznámila, že do Ženevy přijede se zpožděním a vyčká až na výsledek voleb.

Na jihoturecké město Kilis ve středu ráno opět dopadly rakety vypálené ze syrského území. Neznámí ozbrojenci město ostřelují už třetí den v řadě. Od pondělí si raketové útoky vyžádaly jednoho mrtvého a 11 zraněných, ve středu se obešly bez zranění, informovala agentura Reuters.

V Kilisu a bezprostředním okolí žije na 100 tisíc Syřanů, kteří prchli před válkou ve své zemi. Turecká armáda na poslední útok odpověděla ostřelováním syrského území. Podle Ankary ze Sýrie útočí příslušníci IS, který má pod kontrolou část oblasti přiléhající k turecké hranici. Operují u ní ale i příslušníci kurdských milic a syrští povstalci bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz