Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Manuál pro voliče: nezapomeňte na průkaz a zkontrolujte jeho platnost

  13:43aktualizováno  13:43
V říjnu budeme po čtyřech letech vybírat nové poslance. Volební místnosti se otevřou v pátek 20. října odpoledne. Svůj hlas můžete odevzdat i následující den.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

1Kdy a kde se volí

Volby do Parlamentu se na území České republiky konají ve dvou dnech, v pátek 20. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 21. října od 8 do 14 hodin.

2Kdo může volit

Voličem je občan České republiky, kterému alespoň druhý den voleb bude 18 let.

3Volební místnost

Voliče informuje o době a místě konání voleb v obci oznámením starosta nejpozději 15 dnů přede dnem voleb, tedy nejpozději 5. října. Je-li v obci více volebních okrsků, uvede starosta, které části obce náleží do jednotlivých volebních okrsků, a oznámí adresy volebních místností. Pověřený obecní úřad a krajský úřad zveřejní na webových stránkách telefonní spojení do každé volební místnosti ve svém obvodu.

Ve volební místnosti budou na viditelném místě vyvěšeny vzory hlasovacích lístků označené nápisem „VZOR“, dále prohlášení kandidáta o vzdání se kandidatury nebo odvolání kandidátů, pokud byla doručena do 48 hodin před zahájením voleb. K hlasům odevzdaným pro takového kandidáta se nepřihlíží.

Vylosovaná volební čísla u jednotlivých stran

1 Občanská demokratická strana
2 Řád národa – Vlastenecká unie
3 CESTA ODPOVĚDNÉ SPOLEČNOSTI
4 Česká strana sociálně demokratická
5 Volte Pravý Blok www.cibulka.net
6 Radostné Česko
7 STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ
8 Komunistická strana Čech a Moravy
9 Strana zelených
10 ROZUMNÍ – stop migraci a diktátu EU – peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým...
11 Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí
12 Strana svobodných občanů
13 Blok proti islamizaci – Obrana domova
14 Občanská demokratická aliance
15 Česká pirátská strana
16 OBČANÉ 2011 – SPRAVEDLNOST PRO LIDI
17 Unie Hrdosti, Aktivity, Vlastenectví, Empatie a Lidskosti 2017
18 Česká národní fronta
19 Referendum o Evropské unii
20 TOP 09
21 ANO 2011
22 Dobrá volba 2016
23 Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka
24 Křesťanská a demokratická unie-Československá strana lidová
25 Česká strana národně sociální
26 REALISTÉ
27 SPORTOVCI
28 Dělnická strana sociální spravedlnosti
29 Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD)
30 Strana Práv Občanů
31 Národ Sobě

Dále bude ve volební místnosti i případná informace o zřejmých tiskových chybách na hlasovacích lístcích s uvedením správného údaje. Volební místnost musí být pro každý volební okrsek rovněž vybavena zákonem číslo 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, který si volič může zapůjčit k nahlédnutí.

Volič po příchodu do volební místnosti musí prokázat volební komisi svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem, cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky či cestovním průkazem. Kdo se příslušným dokladem neprokáže, nebude moci hlasovat.

Volič, který má voličský průkaz, ho musí předat členovi volební komise. Ten ho přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu voličů. Voličský průkaz opravňuje držitele k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, případě ve volební místnosti vytvořeném při českém konzulátu nebo velvyslanectví v zahraničí.

Po záznamu ve výpisu seznamu voličů obdrží volič od volební komise prázdnou úřední obálku opatřenou úředním razítkem příslušného obecního nebo městského úřadu, magistrátu, úřadu městského obvodu nebo městské části. Volič, který hlasuje s voličským průkazem, obdrží zároveň hlasovací lístky pro volební kraj, v němž se nachází. V zahraničí budou voliči vybírat kandidáty ze Středočeského kraje.

4Jak hlasovat

Každá politická strana, hnutí a koalice má samostatný hlasovací lístek s vylosovaným číslem, které je ve všech krajích stejné. Pokud některá strana, hnutí nebo koalice v daném kraji nekandiduje zůstane v daném volebním kraji toto číslo neobsazeno. Proto nemusí hlasovací lístky, které volič obdržel, tvořit úplnou nepřerušenou číselnou řadu.

Na lístku těch politických stran, hnutí a koalic, u kterých byl při registraci vyškrtnut kandidát, zůstává na lístku jeho pořadové číslo neobsazené.

Příslušnost kandidáta k určité straně nebo hnutí na hlasovacím lístku vyjadřuje zkratka. Hlasovací lístky jsou opatřeny otiskem razítka krajského úřadu.

Kandidátky do voleb podle krajů

Hlasovací lístky dostanou voliči nejpozději tři dny před otevřením volebních místností. Pokud volič ztratí, nebo dostane poškozené nebo nekompletní hlasovací lístky, může požádat o nové ve volební místnosti.

S úřední obálkou a hlasovacími lístky musí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Když se tam neodebere, nemůže hlasovat.

Tam volič vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek té politické strany, hnutí či koalice, pro niž se rozhodl hlasovat. Tím volič dává hlas ve prospěch vybrané politické strany, hnutí nebo koalice.

Zároveň může na hlasovacím lístku vybrané strany, hnutí či koalice zakroužkovat pořadové číslo nejvýš u čtyř kandidátů a tím těmto kandidátům dává přednost.Jiné písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv.

Ve prospěch politické strany, politického hnutí nebo koalice se počítají i takové hlasovací lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtnuta, změněna nebo dopsána. K takovým úpravám se nepřihlíží.

Pokud volič dal na hlasovacím lístku přednostní hlas více než čtyřem kandidátům, počítá se lístek ve prospěch strany, hnutí nebo koalice, k přednostním hlasům se nepřihlíží.

Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené nebo nejsou vloženy do úřední obálky.

Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje. Hlas voliče je neplatný i pokud je v úřední obálce několik hlasovacích lístků.

Po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vloží volič úřední obálku s hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí do volební schránky.

Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. S voličem, který nemůže sám upravit hlasovací lístek kvůli tělesné vadě či nemůže číst nebo psát, může být za plentou i jiný volič, nikoliv však člen volební komise, a hlasovací lístek za něho upravit, vložit do úřední obálky, popřípadě i úřední obálku vložit do volební schránky.

5Hlasování do přenosné volební schránky

Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad a v době konání voleb volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, pouze však na území daného okrsku. V takovém případě k němu volební komise vyšle dva členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz