Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

09:33

Obyvatelé Berlína dnes vedle parlamentních voleb hlasují i v referendu o budoucnosti letiště Tegel. Jeho provoz by měl skončit zhruba za dva roky, což chce ale řada Berlíňanů změnit. Hlasování je však nezávazné, a proto podle většiny pozorovatelů není pravděpodobné, že by Tegel zůstal v provozu déle než pár let, i kdyby se pro to vyslovila většina občanů hlavního města, jak naznačují některé průzkumy veřejného mínění.

08:45

Na rozdíl od České republiky se u našich sousedů volí jen jeden den. Němci ale odevzdávají hned dva hlasy. Více o systému hlasování v Německu čtěte zde.

09:22

Kampaň před německými parlamentními volbami doprovodilo i 3660 trestných činů, ukazuje statistika Spolkového kriminálního úřadu (BKA). Oproti roku 2013 se počet deliktů během předvolební kampaně zvýšil o 18 procent. Mezi trestnými činy je i více než 50 ublížení na těle. Velkou většinu - zhruba tři čtvrtiny - jich ale tvoří poškozování cizí věci, například volebních plakátů, nebo porušení nařízení o symbolech protiústavních organizací.

09:11

Volební místnosti se dnes v Německu zavřou sice až v 18:00, ale už nejméně půl hodiny předtím bude zhruba pět lidí vědět, jak parlamentní volby dopadnou. Jde o zaměstnance agentury pro výzkum veřejného mínění Infratest dimap, která se celý den ptá voličů, jak hlasovali, a přesně v 18:00 zveřejní první odhady výsledků.

08:55

V Německu je celkem 73 500 volebních místností. Volit může přijít až 61,5 milionu lidí. Vybírají si ze 42 stran. Předpokládá se, že volební účast by mohla přesáhnout 71 procent.

08:33

Dosavadní průzkumy veřejného mínění favorizovaly Křesťanskodemokratickou unii (CDU/CSU), která by mohla dostat kolem 36 procent hlasů, připomíná ČTK. Druhá by měla s odstupem skončit sociální demokracie (SPD), pro níž by se mohlo vyslovit okolo 22 procent voličů. Preference Alternativy pro Německo (AfD) se v posledním týdnu před volbami pohybovaly mezi deseti až 13 procenty. Do Spolkového sněmu by se bez problémů měli dostat i svobodní demokraté (FDP), Zelení a Levice, všechny s podporou mezi osmi a 11 procenty voličů.

08:00

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže z německých parlamentních voleb. O novém složení parlamentu mohou voliči rozhodovat v neděli od 8:00 do 18:00, kdy se uzavřou volební místnosti.