Slováci se kauzám svých politiků aspoň smějí. Během masopustu si zahráli

Slováci se kauzám svých politiků aspoň smějí. Během masopustu si zahráli například na premiérku Ivetu Radičovou a předsedu strany SDKU-DS Mikuláše Dzurindu. | foto: Reuters

Volby na Slovensku ohrožují mrtvé duše, policie prověřuje stovky lidí

  • 13
Slovensko řeší před parlamentními volbami další skandál. Policie vyšetřuje novou partaj 99%-občanský hlas, která je podezřelá z falšování podpisů na registračních arších. Do voleb chtějí kontaktovat zhruba 15 tisíc lidí, kteří svým podpisem vznik nové strany podpořili.

Předčasné parlamentní Volby se na Slovensku budou konat 10. března a policisté se ve spěchu chystají na akci, kterou slovenská politika ještě nezažila.

Podnět ke kontrole dala mládežnická organizace nejsilnější vládní strany SDKU-DS. Několik Slováků se už dříve ozvalo, že jejich osobní údaje na petici k založení strany někdo zneužil. Objevily se také spekulace, že straničtí aktivisté dostali za odevzdané archy s podpisy aktivisté zaplaceno.

Policie v první fázi prověřila několik stovek údajů. "Všechna náhodně vybraná jména byla falešná," uvedl policejní prezident Jaroslav Spišiak. Seznamy podle něj obsahují také údaje z neplatných občanských průkazů nebo jména mrtvých lidí.

Policie proto nařídila kontrolu všech podpisů. Kriminalisté navštěvují občany, kteří vznik strany údajně podpořili. Vyšetřování podle policie nesměřuje proti nové partaji. Kriminalisté prý chtějí zjistit, kdo stranu listinami s falešnými podpisy podvedl.

Co se stane, pokud strana uspěje ve volbách?

Strana postup policie kritizovala a přirovnala ho k praktikám komunistické Státní bezpečnosti. "Policie je zneužívána v politickém boji. Tato rozsáhlá policejní akce má podle nás za cíl zastrašit naše sympatizanty a zpochybnit existenci 99%," uvedla strana v prohlášení.

Zatím není jasné, co se stane, pokud policie prokáže, že strana nesplnila podmínky pro svou registraci. Někteří právníci připustili i možnost zpochybnění parlamentních voleb u Ústavního soudu. A to zejména v případě, že se 99%-občanský hlas do sněmovny dostane.

Únorový průzkum agentury Focus přisoudil straně podporu 6,9 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů. K tomuto výsledku straně pomohla podle politologů i korupční aféra, která vešla do podvědomí pod názvem Gorila. Kauza údajného podplácení politiků investiční skupinou Penta se stala ústředním tématem předvolební kampaně.

Nové politické seskupení poutalo pozornost už při svém vzniku na konci loňského roku, kdy nechalo vyvěsit billboardy s nápisy 99%. Tento symbol měl ukázat, že strana bude hájit práva běžných občanů. Média vzápětí poukázala na to, že ji financuje obchodník se zbraněmi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video