Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volby do Sněmovny by vyhrála ČSSD, tvrdí průzkum

  17:36aktualizováno  17:50
Kdyby se volby do Poslanecké sněmovny konaly na začátku září, vyhrála by je ČSSD s 27 procenty hlasů. Ukázal to volební model CVVM. Do Sněmovny by se podle průzkumu dostali také ODS, TOP 09, Věci veřejné a komunisté. Další strany by neuspěly.

Volební model podle průzkumu CVVM. (21. září 2010) | foto: CVVMiDNES.cz

ČSSD by podle údajů Centra pro výzkum veřejného mínění dalo hlas 27 procent dotázaných. O 3,5 procenta méně měla ve volebním modelu ODS. Třetí nejsilnější stranou je TOP 09 s 16,5 procenty.

Sociální demokraté by podle dat společnosti Sanep nejlépe uspěli také v komunálních volbách. Těsně za nimi by skončila ODS. Jako třetí by se umístila TOP 09. (podrobnější výsledky internetového průzkumu Sanep najdete tady)

Do Sněmovny by se podle CVVM dostaly také Věci veřejné. Volilo by je 14 procent dotázaných. Komunistům by dalo hlas 12,5 procent respondentů. Pod hranicí volitelnosti zůstali lidovci nebo Strana zelených.

Stejné pořadí kopírují stranické preference, tedy obliba jednotlivých stran. Podle průzkumu CVVM boduje sociální demokracie u pětiny dotázaných. 15 procent lidí v průzkumu preferovalo ODS. Jen o fous předehnala TOP 09 (10,5 procenta) Věci veřejné (10 procent).

CVVM, které patří pod Sociologický ústav Akademie věd ČR, průzkum uskutečnilo od 30. srpna do 6. září. Na otázky odpovědělo 964 potenciálních voličů. K volbám by se vypravilo 60 procent z nich. Předpoklad se tak téměř shoduje se skutečnou volební účastí v květnových volbách, kdy k urnám přišlo 62,6 procenta voličů.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz