Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Češi po čtyřech letech volí své poslance. Volební víkend sledujeme minutu po minutě.
22:00
Dveře volebních místností se pro dnešek zavřely. Lidé, kteří ještě nestačili dát některé z 25 stran svůj hlas, tak mohou učinit i zítra. Volební místnosti se otevřou v sobotu v 8 hodin ráno. Volby skončí ve 14:00.

Bývalý premiér Miloš Zeman volil ČSSD na Žďársku.

 • Miloš Zeman jde k volbám v Novém Veselí

  Miloš Zeman jde k volbám v Novém Veselí / Autor: Lumír Schulz MF DNES

21:25
V Kanadě přišla podle informací z ottawského velvyslanectví v první den k volbám asi polovina ze zhruba 300 zapsaných voličů. Byl mezi nimi i spisovatelský manželský pár Josef Škvorecký a Zdena Salivarová.
21:22
Čeští občané, kteří pobývají v zahraničí, hlasují v letošních volbách už od čtvrtka. Volební účast v cizině je však podle zpráv z ambasád nízká. Například v USA, kde čeští občané volí už od čtvrtečního večera, přišlo svůj hlas odevzdat asi 35 % voličů.
21:21
Za první čtyři hodiny od otevření volebních místností se k urnám na české ambasádě v Bruselu dostavilo asi 200 lidí. Před budovou zastavovalo jedno auto za druhým. Volební komise, kterou tvořili především diplomaté, rozdávala lízátka těm, kteří přišli k volbám poprvé.
21:00
Do volební místnosti v Seči na Chrudimsku přišly dvě desítky mužů a žen v nejrůznějších kostýmech. V Seči totiž tento víkend probíhá setkání příznivců fantasy. Mnich, válečníci, kouzelník, mlynář ani venkovský chasník nechtěli přijít o možnost volit.
20:50

Hráč české fotbalové reprezentace Milan Baroš se u voleb fotografoval s členkami volební komise v ZŠ Hanspaulka v Sušické ulici v Praze.

 • V Praze odvolil i fotbalista Milan Baroš.

  V Praze odvolil i fotbalista Milan Baroš. / Autor: ČTK

20:24
Zájem o volby trvá i v závěru prvního dne. Například ve volebních místnostech v základní škole v Praze 8 Na Balabence se stále tvoří fronty. "Sám jsem musel čekat a nakoukl jsem i do jiných místností a všude to bylo stejný," informoval iDNES jeden z voličů Jan Marek.
20:10
U Proboštských jezer začala povolená technoparty a zároveň přípravy na letošní CzechTek. Akci organizuje Strana zelených. Zatím o ni ale projevilo zájem jen několik desítek účastníků.
19:48
K obchodníkům, kteří za přinesené volební lístky ČSSD a KSČM poskytují různé slevy, se přidala jedna z vinohradských kaváren v Praze. Za "soubor" dvou neporušených kandidátek těchto stran dostanou hosté kávu zdarma.
19:28
Někteří voliči v Praze 5 si stěžovali na značení cesty volebním místnostem v Tyršově základní a mateřské škole v Jinonicích. Vedly k nim modré šipky na bílém poli podobné těm, které v předvolební kampani používala ODS.
19:25
V malé obci Rozdrojovice u Brna se ve volební místnosti v sedm hodin večer vytvořila dokonce malá fronta. K urnám se najednou dostavilo osm lidí. "Volební komisaři nestíhají. Za ty roky, co tady bydlím, jsem se s takovým zájmem nesetkala," řekla iDNES Gabriela Jelínková.
19:11
V nejmenším volebním okrsku v Česku, ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku, je volební účast tradičně vysoká, dosahuje cca 67 %. Také letos se očekává, že z šesti registrovaných voličů k urnám přijou čtyři.
18:55
Občané Bělé na Havlíčkobrodsku volí už poněkolikáté v autobusové čekárně. Ke klasické zděné čekárně na návsi na začátku 90. let přistavěli další místnost. Kromě úřadovny starosty je zde i několik regálů obecní knihovny.
18:47
Téměř dvě pětiny odsouzených přišly odpoledne k volbám ve věznici v Jablonci nad Nisou - Rýnovicích. Hlasovalo 190 ze zhruba 500 vězňů s českým občanstvím. Voleb do Evropského parlamentu se před dvěma lety zúčastnilo 105 odsouzených.

Václav a Dagmar Havlovi volili v Praze na Norbertově.

 • Václav a Dagmar Havlovi u voleb

  Václav a Dagmar Havlovi u voleb / Autor: Michal Sváček MF DNES

18:24
Šéf KDU-ČSL Miroslava Kalouska doprovázela k volbám v základní škole v Bechyni na Táborsku jeho maminka Soňa. "Jít k volbám je svobodné rozhodnutí každého občana. Tyto volby ale rozhodnou o charakteru demokracie v příštích čtyřech letech. Vnímám je jako výjimečné, dokonce zásadní. Komunisté už nemají nulový koaliční potenciál, už mají svého přirozeného partnera," řekl MF DNES. Podle něj to jsou nejdůležitější volby od roku 1990. Věří, že lidovci prolomí desetiprocentní hranici.
18:18
K volbám dosud přišla asi pětina voličů. Mnohé komisaře velký zájem lidí překvapil. V roce 2002 přišlo rozhodnout o složení Sněmovny 58 procent z 8,26 milionu voličů, v roce 1998 byla účast vysoká, volit přišlo 74 % voličů.
18:08
Na pražském Norbertově volil bývalý český prezident Václav Havel a jeho žena Dagmar. Svou volbu neprozradil, před volbami ale podpořil Stranu zelených. Volil prý stranu, která zajistí, aby v Praze nebyly dopravní zácpy. Doufá ve vysokou účast. "Čím víc lidí přijde, tím bude výsledek voleb lepší," uvedl.
17:57
Už druhý člověk během voleb podlehl srdeční příhodě. Po ženě v Praze zemřel 75letý muž v Bludově na Šumpersku. Komise na hodinu přerušila hlasování. - více
17:43

Obcí s největší rozlohou v České republice jsou Staré Hamry v Beskydech , jsou ale velmi řídce osídlené. Na 75 kilometrech čtverečních žije 530 obyvatel. Šárka Masná a Jaroslav Obr obcházeji s urnou horské samoty.

 • Volby ve Starých Hamrech, obcí s největší rozlohou v České republice.

  Volby ve Starých Hamrech, obcí s největší rozlohou v České republice. - Na 75 kilometrech čtverečních tu žije 530 obyvatel. Šárka Masná a Jaroslav Obr z volebního okrsku číslo 1 obcházeji horské samoty. / Autor: Alexandr Satinský MF DNES

17:25
Většina ze 35 lidí, kteří zatím odvolili v mosteckém sídlišti Chanov, dala přednost sociální demokracii, uvádí ČTK. Sídliště obývají převážně Romové, je zde 919 registrovaných voličů. "Takový zájem o volby jako letos tu ještě nepamatuji. Na tolik lidí, kolik odvolilo jen do tří hodin, jsme dříve čekali až do druhého dne," řekla členka volební komise.
17:10
Václav Klaus volil ODS, je jejím čestným předsedou. "Pro voliče mám jediný vzkaz - aby o volbách přemýšleli, aby to vzali vážně," uvedl. Předvolební aféry podle něj výsledky hlasování výrazně neovlivní. "Volič nereaguje na poslední článek v novinách," soudí. Zítra doprovodí k volební urně také svoji matku. Více zde
17:08

Prezident Klaus přišel k volbám se svou ženou Livií.

 • K volbám přišel první den i prezidentský pár

  K volbám přišel první den i prezidentský pár / Autor: Reuters

17:07
Za první tři hodiny od otevření volebních místností odvolilo v okrsku v Praze 2 v Sázavské ulici už téměř 30 % registrovaných voličů. "Z velké části zatím přišli lidé důchodového věku. Kolegyně, která zasedá v komisi už poněkolikáté, říká, že jsou letos lidé hodně popletení a často ptají se, jak mají postupovat," řekla iDNES členka volební komise, která si nepřála uvést jméno.
17:03
V domově důchodců v Unhošti vhodil svůj hlas do urny Václav Stejskal, který zanedlouho oslaví své 102. narozeniny. "U voleb jsem byl už před 80 lety a od té doby volím stále stejně, komunisty," řekl bývalý havíř. Býval i v partaji, ale neplatil příspěvky a o legitimaci před 40 lety přišel.
16:43
V Nové Olešce na Děčínsku mají volební místnost přímo v obývacím pokoji manželů Hriníkových. Svůj hlas se může přijít odevzdat až 72 registrovaných voličů.

Ve Valdicích může volit asi tisícovka trestanců.

 • Volby ve věznici

  Volby ve věznici / Autor: Michal Klíma MF DNES

16:28
Čilý volební ruch panuje i ve věznici ve Valdicích. Volební právo zde má asi tisícovka trestanců. Jako první šel k urnám blok E, kde si svůj trest odpykává i 14 doživotních vězňů, volit bude i Jiří Kajínek a Ivan Roubal. Voleb se odmítl zúčastnit Roman Čabrada, který loni uprchl z věznice v Borech. Kvůli svému pobytu ve Francii prý není dostatečně informovaný o české politické scéně.