Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Reportáž skončila 9. 2. 2010 13:18

Volby do Evropského parlamentu 2009

Zdroj: zpravodajové iDNES.cz, MF DNES a iDNES.tv, ČTK, Reuters

22:10
Zelení se sešli v hospůdce Vozovna v pražské Stromovce. "Je tu skoro víc novinářů než zelených. Atmosféra je v pohodě, koukají se na plazmu, mají tu různá biojídla a ovoce. Jsou v klidu. Jeden z delegátů mi řekl, že myslí, že se to nepodaří (že nepřekročí pětiprocentní hranici, pozn. red.), ale že uvidíme," popsal reportér MF DNES.
22:08
  • Zuzka Bebarová-Rujbrová a Kateřina Konečná ve volebním štábu KSČM. (7. června 2009)

    Zuzka Bebarová-Rujbrová a Kateřina Konečná ve volebním štábu KSČM. (7. června 2009) / Autor: Josef Vostárek, MF DNES

22:00
V Evropě se zavřely poslední volební místnosti. Jako poslední mohli volit Poláci a Italové.
21:57
KSČM zasedá ve svém sídle v ulici Politických vězňů. Už se sešly špičky komunistů - předseda Vojtěch Filip, europoslanci Remek i Ransdorf. Jsou tu třeba i čeští poslanci Konečná a Dolejš. Aktivita je stylová: "Komunisté pojídají třešinky, pijí červené," hlásí z místa zpravodaj iDNES.cz. "Jsou pěkně naladění, novináři si domlouvají vstupy do televize a podobně," dodává.
21:53
Lidový dům, sídlo sociální demokracie, se dělí na dvě zóny: jednu pro hosty a členy ČSSD, druhou pro novináře. "Nejužší vedení zasedá v jakémsi 'sklepení', v restauraci. Absolutně nechutně se to tu prohýbá pod jídlem a pitím," hlásí z místa reportér MF DNES.
21:48
Francie: Pravicová strana UMP obdržela podle různých zdrojů 27 až 28,4 procenta hlasů, zatímco předvolební průzkumy ukazovaly 25 až 26 procent. Opoziční Socialistická strana získala 16,4 až 17,5 procenta a podle prvních komentářů se výsledek pro ni rovná skoro knock-outu. Předvolební průzkumy totiž socialistům vždy přisuzovaly přes 20 procent.
21:27
"Jestliže jsme už týdny před volbami říkali, že volební kampaň není zaostřená na evropská témata, tak ke konci se úplně rozplizla," komentoval v ČT šéf agentury STEM Jan Hartl jeden z možných důvodů, proč byla letos volební účast opět velmi nízká.
21:16
Volební účast v eurovolbách byla rekordně nízká, ukázal první oficiální odhad zveřejněný Evropským parlamentem. K urnám dorazilo 43,01 procenta oprávněných voličů. V roce 2004 to bylo 45,47 procent. Předchozí průzkumy naznačují, že volby provázela široká apatie voličů a touha občanů trestat své národní vlády za (ne)zvládnutí ekonomické krize.
20:59
Evropské středopravé strany získají v europarlamentu převahu na úkor levice, ukázaly předběžné výsledky pro celou EU. Středopravé strany získaly 39,5 procenta hlasů ve srovnání s 36,6 procenty před pěti lety, čímž si zajistily 291 křesel z celkového počtu 736, odhaduje řecká výzkumná agentura Kapa Research. Evropští socialisté dostali podporu 26 procent voličů oproti zisku 27,6 v roce 2004.
20:57
Irská vládnoucí strana Fianna Fail ztratí podle neformálních výsledků křeslo v europarlamentu určené pro hlavní město Dublin ve prospěch euroskeptiků. To by podle agentury Reuters mohlo zpochybnit schopnost premiéra Briana Cowena protlačit Lisabonskou smlouvu podzimním referendem.
20:36
  • Člen belgické frankofonní Strany socialistů Michel Daerden pózuje fotografům před volebním štábem v Bruselu (7. června 2009).

    Člen belgické frankofonní Strany socialistů Michel Daerden pózuje fotografům před volebním štábem v Bruselu (7. června 2009). / Autor: Reuters

20:19
Eurovolby ve Francii vyhrála podle předběžných výsledků Sarkozyho vládnoucí strana UMP. Oproti opozičním socialistům, kteří získali kolem 17 procent, ji podpořilo 28 procent voličů. Třetí pozici obsadila s 15 procenty zelená koalice Daniela Cohn-Bendita, zatímco lídr centristů Francois Bayrou propadl s necelými devíti. Volby ignorovalo 60 procent voličů, což podle analytiků poškodilo především levici, která tradičně spoléhá na mladé voliče.
20:10
V Británii panuje silné napětí v očekávání výsledků eurovoleb. Nedávný skandál vládnoucích labouristů se zneužíváním státních peněz pro soukromé účely politiků je podle analytiků může posunout až na třetí či dokonce čtvrtou příčku vítězů, hned za konzervativci, euroskeptickou Stranou nezávislých a liberální demokraty. Rozzlobení voliči by také mohli poprvé v historii poslat do europarlamentu krajně pravicovou Britskou národní stranu, napsala agentura Reuters. Televize Sky News zase citovala ministra pro Wales Petera Haina, podle něhož budou výsledky voleb "strašné" - pro všechny mainstreamové strany.
18:27
Němečtí konzervativci vedení kancléřkou Angelou Merkelovou utrpěli podle předběžných výsledků citelné ztráty. Podpora pro křesťanské demokraty (CDU) a její sesterskou partaj Křesťanskou sociální unii (CSU) klesla oproti roku 2004 o 6 procent na 38,5, ukázal průzkum televize ARD. Přesto stále zůstávají na špici. Sociální demokraté (SPD), kteří se s konzervativci od roku 2005 podílejí na vládě, získali odhadem 21 procent. Kancléřka Merkelová nedokázala mobilizovat tradiční příznivce, které znechutil její přístup k řešení finanční krize a kompromisy vůči SPD, napsala agentura Reuters.
18:16
Voliči v Maďarsku, které tvrdě zasáhla ekonomická krize, pravděpodobně ve volbách potrestají vládnoucí socialistickou stranu. Očekává se, že k triumfu vynesou opoziční Fidesz. Ten by měl získat nejméně 15 z 22 křesel. Uspět by mohla i extrémně pravicová strana Jobbik, která může dosáhnout na jedno či dvě křesla.
18:16
Voliči v Maďarsku, které tvrdě zasáhla ekonomická krize, pravděpodobně ve volbách potrestají vládnoucí socialistickou stranu. Očekává se, že k triumfu vynesou opoziční Fidesz. Ten by měl získat nejméně 15 z 22 křesel. Uspět by mohla i extrémně pravicová strana Jobbik, která může dosáhnout na jedno či dvě křesla.
18:14
  • Šéf Svobodné strany Rakouska (FPO) Heinz Christian Strache reaguje ve Vídni na první předběžné výsledky voleb do EP (7. června 2009).

    Šéf Svobodné strany Rakouska (FPO) Heinz Christian Strache reaguje ve Vídni na první předběžné výsledky voleb do EP (7. června 2009). / Autor: Reuters

18:10
V Rakousku podle předběžných výsledků ztratila vládnoucí sociálnědemokratická strana 9,6 procenta hlasů, získala tedy jen 23,7 procenta. Nejspíš tak se ziskem 29,6 procenta zvítězí Rakouská lidová strana. Ztratí také zelení, kteří by měli obdržet asi 9,5 procenta hlasů. Euroskeptická Svobodná strana Rakouska (FPO) získá odhadem 13,4 procenta a zdvojnásobí tak svůj výsledek z roku 2004. Ještě lépe by měla dopadnout Strana Hans-Petera Martina, které předběžné výsledky připisují 18 procent.
18:00
Z Bulharska, kde zatím hlasovalo asi 26 procent voličů, což je téměř dvakrát více než při doplňujících volbách do EP v roce 2007, byly hlášeny případy kupování hlasů. Podle místních médií se za jeden hlas nabízelo v přepočtu až 20 eur (540 Kč). Celkem prý strany ze svých černých kont na nákup hlasů měly věnovat až šest milionů eur (162 milionů Kč), uvádějí experti.
17:57
Povinná volební účast v Lucembursku přinesla ovoce. Odevzdat hlas přišlo asi 90 procent voličů. V nejmenší zemi Evropy se dnes volí i do národního parlamentu Očekává se další vítězství Křesťanskosociální lidové strany současného premiéra Jean-Clauda Junckera.
17:52
Odpovědně se k volbám postavili obyvatelé belgického Bruselu - od volební místnosti na Hlavním náměstí se dnes vinuly dlouhé fronty. Už včera projevili disciplínu i voliči na Maltě, k urnám jich přišlo téměř 80 procent.
17:45
Přeplněné pláže v Řecku dnes odpovídaly nízké volební účasti. Mnozí Řekové se k urnám odhodlali i proto, aby vyjádřili nesouhlas se stávající vládou. "Půjdu k volbám i na pláž. Obojí je možné, splním tak svou občanskou povinnosti a zároveň se opálím," řekl agentuře Reuters jeden z voličů.
16:47
  • Německá kancléřka Angela Merkelová odevzdala svůj hlas ve volební místnosti v Berlíně (7. června 2009).

    Německá kancléřka Angela Merkelová odevzdala svůj hlas ve volební místnosti v Berlíně (7. června 2009). / Autor: Reuters

16:35
Eurovolby překvapivě netáhnou ani v Itálii. Zatímco před pěti lety přišlo odevzdat svůj hlas 73 procent Italů, letos hlasovalo v sobotu necelých 18 procent a dnes dopoledne zatím 31 procent. Obzvlášť nízká účast byla podle agentury ANSA v Aquile ve středoitalských Abruzzách, kterou před 2 měsíci zasáhlo silné zemětřesení s tragickými následky. Ve stanových městečkách, v nichž lidé bez přístřeší dosud žijí, volilo zatím jen asi devět procent lidí.
16:23
Volby v Německu zatím provází slabá účast voličů, zřejmě ještě nižší v roce 2004, kdy jich k urnám dorazilo 43 procent. Agentury to připisují mimo jiné počasí - u západních sousedů vládne zatažená obloha s deštěm. Průzkumy dávají největší šance na vítězství Křesťanskodemokratické unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Uspět by mohli i vládní sociální demokraté (SPD), z opozice pak liberální FDP, Zelení a postkomunistická Levice.
15:43
V Dánsku se souběžně s volbami do Evropského parlamentu koná referendum o změně zákona o nástupnictví na dánský trůn. Podle novely by se první dítě královského páru stalo automaticky následníkem trůnu bez ohledu na to, zda jde o chlapce nebo dívku. Tento postoj má širokou podporu veřejnosti, může ale ztroskotat na nedostatečné účasti v hlasování.
15:33
  • Slovinská rodina Jagodičů si k volbám do Evropského parlamentu vyrazila v tradičních krojích (7. června 2009)

    Slovinská rodina Jagodičů si k volbám do Evropského parlamentu vyrazila v tradičních krojích (7. června 2009) / Autor: Reuters

15:05
Nízkou účast ve volbách se v Polsku pokusili zachránit i kněží. Na nedělních mších vyzývali voliče, ať přijdou k volebním urnám. Premiér Donald Tusk řekl, že nízká účast při volbách je zřejmě národní vlastností.
14:54
Účast Poláků ve volbách do Evropského parlamentu je zatím o něco vyšší než před pěti lety. Přesto zřejmě zůstane pod evropským průměrem. Do poledne přišlo k volebním urnám 6,65 procenta oprávněných voličů, v roce 2004 to bylo ke stejnému času 5,94 procenta. Očekává se, že celková účast se bude pohybovat okolo 25 procent.
14:25
Volby na Slovensku přinesly několik překvapení: vládní Slovenská národní strana Jána Sloty se ziskem 5,55 procenta jen těsně překročila pětiprocentní hranici pro vstup do EP. Zisk mandátu naopak unikl neparlamentní straně Svoboda a solidarita bývalého daňového reformátora Richarda Sulíka, kterou podpořili 4,71 procenta voličů.