Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


22:13
Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost a uzavíráme on-line reportáž z prezidentských voleb v USA. Další informace přineseme ráno v článcích. Redakce iDNES vám přeje dobrou noc
22:11
Největší spokojenost s vítězstvím George Bushe se ozývá ze zemí, které jsou blízkými spojenci USA v iráckém konfliktu, a také z Ruska. "Mohu vyjádřit jen radost z toho, že se Američané nenechali zastrašit a učinili to nejrozumnější rozhodnutí," prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
21:32
Britský premiér Tony Blair popřál Georgi Bushovi k vítězství v prezidentských volbách. Těší se na "pokračování úzké spolupráce".
21:27
Georg Bush ve svém projevu popřál vše nejlepší svému demokratickému soupeři Johnu Kerrymu.
21:25
George Bush ve svém projevu zdůraznil, že za svého nového mandátu bude dále posilovat USA ve světě a bude posilovat jejich bezpečnost.
20:25
"S panem prezidentem jsme mluvili také o nebezpečí rozdělení naší země a o zoufalé potřebě jednoty, o potřebě najít společnou půdu," řekl Kerry v projevu po tom, co poděkoval své rodině, svému týmu i všem voličům.
20:20
"Mluvil jsem s prezidentem Bushem a pogratuloval jsem mu k vítězství ve volbách," řekl ve svém oficiálním prohlášení John Kerry. "Nevzdal bych to, kdyby byla ještě nějaká naděje, ale nyní už je opravdu jasné, že tyto volby nemůžeme vyhrát," dodal.
19:58
Český exprezident Václav Havel podle svého tajemníka Jakuba Hladíka věří, že Bush bude ve druhém prezidentském období nadále sloužit demokracii a světové bezpečnosti.
19:23
Vystoupení Johna Kerryho se o hodinu odsouvá. Místo avizovaných 19 hodin promluví demokratický senátor až kolem dvacáté hodiny našeho času.
18:50
"Většina amerických voličů svou volbou podpořila George Bushe v klíčových otázkách, jako je boj proti terorismu nebo angažovanost v Iráku. Tuto linii sledovala i česká diplomacie," řekl k americkým volbám ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda.
18:30
"Prezident Bush je nepochybným přítelem České republiky. Symbolizuje nejlepší tradice Ameriky. Gratuluji jemu i celému jeho týmu, který odvedl v kampani mimořádnou práci, k tomuto velkému úspěchu," píše prezident republiky Václav Klaus ve svém prohlášení k výsledku amerických voleb.
17:22
John Kerry uznal porážku v prezidentských volbách v USA. Zatelefonoval to soupeři Georgi Bushovi. Zjistil, že přepočítání hlasů v Ohiu mu nepomůže. - více
Průzkumy sice ukázaly, že Češi dávají přednost Bushovi před Kerrym, přesto se v Praze objevily protibushovské plakáty. další fotografie
16:25
"Těšíme se na spolupráci s kýmkoli, koho vyberou američtí voliči jako prezidenta," řekla mluvčí Evropské komise Emma Udwinová.
15:38
"Pokud Bush opravdu zvítězí, je možné se radovat, že se americký lid nedal zastrašit a rozhodl se tak, jak pokládal za rozumné," okomentoval volby v USA ruský prezident Vladimir Putin. Bushe označil za charakterního člověka a předvídatelného partnera.
15:20
Televize CNN uvedla, že očekává rozhodnutí senátora Kerryho, zda uzná porážku, nebo bude čekat, než se přepočítají hlasy v Ohiu.
14:30
Výsledky po sečtení 99 procent okrsků: Bush získal 58 194 009 hlasů (51 %), zvítězil ve 28 státech (254 volitelských hlasů), ve třech zbývajících (32 hlasů) vede. Kerry získal 54 652 155 hlasů (48 %), zvítězil ve 20 státech (252 volitelských hlasů).
14:19
Arizona zároveň s volbou Bushe schválila opatření zaměřené proti nelegálním přistěhovalcům. Obyvatelé Colorada hlasovali proti tomu, aby se hlasy v prezidentských volbách dělily mezi kandidáty poměrným systémem. Voliči z Alabamy souhlasili, aby ústava státu propagovala garnáty a další mořské plody.
14:12
Voliči v jedenácti amerických státech velkou většinou hlasů odmítli sňatky mezi lidmi stejného pohlaví. Hlasování probíhalo souběžně s prezidentskými volbami.
13:15
Konečné výsledky z Ohia nebudou známy dříve než za jedenáct dnů, upozornil ministr Ken Blackwell. Doporučil "být v klidu a zhluboka dýchat". Počet nesečtených hlasů se podle něj může přiblížit 175 tisícům.
12:44
"Kdokoli zvítězí, bude naším přítelem. Spojené státy nás osvobodily od diktátora, od dlouhé války a agonie. Vždy budeme Americe vděční za to, co pro nás udělala a stále dělá," řekl k volbám v USA irácký premiér Ajád Aláví.
12:28
Nezávislý kandidát Ralph Nader získal letos ještě méně hlasů než před čtyřmi lety. Tehdy ho demokraté obvinili, že sebral hlasy Gorovi na Floridě a v New Hampshiru a pomohl k vítězství Bushovi. Nader se přesto z politiky nestáhne.
11:46
Bílý dům oznámil, že očekává znovuzvolení George Bushe prezidentem USA. Počítá se ziskem 286 hlasů volitelů. Sčítání mu zatím přiznalo 254. K vítězství potřebuje 270.
11:35
Z 97 procent odevzdaných hlasů bylo pro George Bushe 51 procent (téměř 57,5 milionu) a pro Johna Kerryho 48 procent (bezmála 54 milionů), uvedla CNN. O vítězství ale v USA nerozhoduje absolutní počet hlasů, nýbrž zisk volitelských hlasů za vítězství v jednotlivých státech.
11:23
Kandidáty prozatím dělí dva volitelské hlasy (Bush 254 - Kerry 252). Mohou získat ještě 5 hlasů v Novém Mexiku, 7 v Iowě a 20 v Ohiu. Vítěz potřebuje 270 hlasů, rozhodne tedy Ohio.
O vítězi amerických prezidentských voleb rozhoduje stejně jako před čtyřmi lety zdlouhavé přepočítávání statisíců hlasů. další fotografie
11:12
Čeká se na výsledky ze tří států: Nové Mexiko (přepočítává se těsný výsledek), Iowa (zdržení způsobila rozbitá hlasovací zařízení) a Ohio.
11:03
John Kerry může podle CNN počítat s deseti volitelskými hlasy z Wisconsinu. Zatím získal celkem 252 volitelů, Bush o dva více.
10:55
Republikáni si udrželi většinu v obou komorách Kongresu. Podle odhadů budou mít nejméně 52 zástupců ve stočlenném Senátu, a až 232 z 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů.
10:47
Výsledek hlasování v Novém Mexiku je příliš těsný a musí ho potvrdit přepočítání, uvedla televize Fox. Podle CNN tu po sečtení 99 procent hlasů zaostává Kerry za Bushem o 11 tisíc hlasů.