Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


07:13
Volby prezidenta USA končí, poslední byla Aljaška. Bush zatím podle odhadů CNN získal 269 volitelů, Kerry 211. Bushovi chybí k vítězství 1 volitel.
06:39
Podle průzkumů zvítězil John Kerry ve státech Oregon, Minnesota, Maine a New Hampshire. V klíčovém státě Ohio vede podle CNN George Bush.
George Bush sledoval průběh voleb na televizní obrazovce v Bílém domě. Doprovodil ho u toho i jeho otec, bývalý prezident George H. W. Bush. další fotografie
05:56
Prezident USA George Bush podle odhadů TV stanic vyhrál volby na Floridě a vzdaluje se Kerrymu. Tento stát byl klíčový pro jeho úspěch v roce 2000. Bush navíc pro sebe získá nejspíš i Colorado - více
05:33
V části státu Ohio, který může být klíčový pro výsledek voleb, se stále hlasuje, ačkoli volby zde měly skončit už v 1:00 SEČ. Podle televize CNBC chtějí komise umožnit volby všem lidem, kteří se postavili do nevídaně dlouhých front.
05:24
Stanice CBS uvedla, že občané státu Colorado podpořili George Bushe, který by tím získal na svou stranu důležitý a lidnatý stát. Aktuálně má Bush 210 volitelů a Kerry 200, tvrdí televize.
Na stranu Johna Kerryho se před volbami i v jejich průběhu postavila řada umělců a známých osobností ze světa zábavního průmyslu. další fotografie
05:02
John Kerry pravděpodobně zvítězil v Kalifornii, čímž by získal 55 volitelů. Bush podle CNN bodoval ve státě Idaho. Oba výsledky se předpokládaly. Aktuálně má Bush na svém kontě 197 volitelů, Kerry 188.
04:54
Volební odhady po delší době opět připsaly vítězství Johnu Kerrymu. Zřejmě si připíše důležitou Pensylvánii s 21 volitelskými hlasy. Na George Bushe však ztrácí stále 60 volitelů.
04:39
George Bush si však navzdory tomu, že "silné" státy mohou ještě souboj o Bílý dům zdramatizovat, věří. "Myslím, že vyhraji," prohlásil ve washingtonském sídle, kde čeká na konečné výsledky.
03:38
Podle televize CNN získal George Bush dosud na svou stranu 170 volitelských hlasů, Kerry 112. Zatím se ale nekonalo žádné překvapení, zdá se, že letošní volby kopírují výsledky voleb z roku 2000. Důležité státy dosud nejsou sečteny.
04:19
V USA volí prezidenta posledních šest z 51 států. Vedení podle odhadů převzal Bush. Klíčové státy, které mohou vše změnit, TV stanice zatím netipují.
03:25
Volební výsledky ve státech Wisconsin a Michigan jsou také zatím velmi těsné, takže americké televize je nebudou zveřejňovat.
Ve většině států USA už se uzavřely hlasovací místnosti. Svůj hlas přišel odevzdat také kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. další fotografie
03:06
Agentury oznámily, že prezident Bush asi zvítězil ve státech Kansas, Nebraska, Severní a Jižní Dakota, Texas a Wyoming. Johna Kerryho zvolili podle odhadů v New Yorku a na Rhode Islandu.
02:26
Americké televizní stanice oznámily, že výsledky v klíčovém státě Missouri jsou příliš těsné, takže nebudu zveřejňovat žádná čísla, dokud nebudou mít jistotu o jejich pravdivosti.
02:14
V 25 státech USA už se zavřely volební místnosti. Podle odhadů z patnácti z nich vede Kerry. Pro výsledky významné státy ještě nejsou započteny.
01:36
Podle prvních odhadů porazil George Bush Johna Kerryho také ve státě Západní Virginie, který má pět volitelů.
01:04
Americký prezident George Bush údajně vyhrál volby ve státech Georgia, Indiana, Kentucky. Ve Vermontu zvítězil John Kerry. - více
00:15
Některé americké politické servery uveřejnily informace, že podle předběžných výsledků vede v klíčových státech John Kerry. Na jejich zprávy reagovaly také akciové trhy, kde poklesly hodnoty např. zbrojařských cenných papírů.
Volební účast v prezidentských volbách bude pravděpodobně rekordně vysoká. V ulicích se také objevilo několik kritiků stávajícího prezidenta Bushe. - další fotografie
23:01
V žádném z amerických států se dosud neobjevily zásadní problémy s hlasovacími zařízeními. "Zatím se nestalo nic zásadního, jen malé poruchy," řekl Doug Chapin, ředitel nevládní organizace Informační projekt za zlepšení voleb.
22:40
Podle odhadů pozorovatelů se voleb zúčastní rekordní počet lidí. Zatímco v roce 2000 hlasovalo 105 milionů lidí, letos by to mohlo být až 125 milionů Američanů.
Kerryovi se vracejí od voleb další fotografie
21:21
"Důležité je, že my oba - prezident (George Bush) i já - milujeme svoji zemi," řekl Kerry poté, co odevzdal svůj hlas v Bostonu. "Je velice důležité, aby lidé šli volit, a vyjádřili tak svou lásku k této zemi, ať už dají hlas komukoli," dodal.
Prezident George Bush se vrátil do Bílého domu další fotografie
20:08
Odvoleno už má i demokratický kandidát John Kerry. Svůj hlas vhodil do urny ve státním úřadu v Bostonu. Doprovázely ho dcery Vanessa a Alexandra.
19:58
Nejznámější britský vědec Stephen Hawking prohlásil, že válka v Iráku byla založena na lži. Při shromáždění na londýnském Trafalgarském náměstí účastníci četli tisíce jmen obětí války z řad Iráčanů i vojáků koalice. Někteří protestující měli "protibushovské" transparenty, kterými podle svých chtěli poslat vzkaz americkým voličům.
19:47
Ceny většiny drahých kovů se během dnešního obchodování snižovaly a jejich pokles večer ještě zrychlil. Objemy obchodů ale zůstaly velmi nízko, protože trh se zaměřuje hlavně na prezidentské volby v USA.